Trwają prace przy Młynie Rothera

  • 19.12.2016, 13:24 (aktualizacja 19.12.2016, 13:51)
  • Katarzyna Beszczyńska
Trwają prace przy Młynie Rothera KB
Jakiś czas temu powstała już koncepcja rewitalizacji zabytkowych młynów. Obecnie na Wyspie Młyńskiej trwają prace konserwatorsko-budowlane.

Prace projektowe obejmowały szeroki zakres rewitalizacji młynów. Wyznaczone zostały  jednocześnie trzy kierunki zagospodarowania obiektu:

- stworzenie przestrzeni związanej z promocją wiedzy z zakresu funkcjonowania mózgu

- aranżacja ogrodów wody będących centrum innowacyjnej edukacji

- ekspozycji rozwoju technik związanej z miastem.

Zakłada się, iż jednym z elementów pracy konkursowej będzie analiza proponowanych koncepcji pod kątem kosztów proponowanych sposobów zagospodarowania. W zakresie konkursu będzie również wskazanie przestrzeni o charakterze komercyjnym. Parter i I piętro spichrzy: zbożowego i mącznego zostaną w części wykorzystane na cele gastronomiczne i nie będą wchodziły w zakres objęty konkursem. Przed rozpoczęciem konkursu skalkulowany zostanie budżet utrzymania nowopowstałego obiektu oraz oszacowany zostanie limit środków na prace adaptacyjne.

- Rewitalizacja Młyna Rothera i jego otoczenia są kluczowe dla wizerunku nie tylko Wyspy Młyńskiej, ale całego salonu miasta – mówi prezydent Bydgoszczy, Rafał Bruski. - Wybrane kierunki zagospodarowania tych obiektów dają szansę na stworzenie miejsca, które będzie budziło zainteresowanie bydgoszczan oraz turystów. Warto podkreślić, że wybrane kierunki zagospodarowania bardzo często proponowali bydgoszczanie w trakcie konsultacji na zagospodarowanie całego kompleksu.

Obecnie w kompleksie z Młynem Rothera trwają prace konserwatorsko-budowlane w Spichrzu Zbożowym (od strony rzeki). Te prace przy sprzyjających warunkach zakończą się w II kwartale przyszłego roku. Polegają one na restauracji konstrukcji oraz pokrycia dachu, restauracji ścian zewnętrznych, łącznie z ich wzmocnieniem poprzez budowę drewnianej konstrukcji wewnętrznej ściany szkieletowej.

Zakończyły się też prace projektowe pozwalające przekształcić kompleks Młyna Rothera na wielofunkcyjny obiekt usługowy w celu umożliwienia prowadzenia działalności o różnym zakresie programowym, z możliwością komercyjnego wykorzystania części obiektów.  Zakłada on między innymi kompleksową rewitalizację konstrukcji kompleksu dawnego Młyna wraz z zagospodarowaniem otoczenia. Na terenie działki projektuje się duży taras pomiędzy skrzydłami obu spichrzy.

Na taras prowadzić mają  reprezentacyjne schody z elementami zieleni oraz małej architektury, która może być traktowana jako siedziska, miejsca wypoczynku, przestrzeń rekreacyjna itp. Ich istotnym elementem mają być  niecki  i fontanny  wypełnione wodą. Taras będzie dostępny dla osób niepełnosprawnych, które mogą się na niego dostać za pomocą pochylni.  Na tarasie projektuje się odbudowanie budynku kotłowni, który może pełnić funkcję kawiarni. Pod tarasem znajdują się ogólnodostępne toalety oraz parking. Budynek łazienek wykonany jako wolnostojący na planie prostokąta, usytuowany nad brzegiem rzeki Brdy, za północnym szczytem spichlerza zbożowego (północnego) poddany zostanie również rewitalizacji z przeznaczeniem na kasy i poczekalnię dla obsługi tramwaju wodnego.

Katarzyna Beszczyńska

Zdjęcia (4)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Bydgoski Portal Internetowy Bydgoszcz.COM, którego właścicielem jest firma MPI.PL z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Stary Rynek 5 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe