Są kolejne ciąże dzięki miejskiemu programowi in-vitro

  • 15.07.2020, 10:03
  • KB
Są kolejne ciąże dzięki miejskiemu programowi in-vitro fot. ilustracyjna
Miejski program leczenia niepłodności metodą in vitro działa w Bydgoszczy od kwietnia 2019 roku. Od początku zakwalifikowało się do niego niemal 120 par. W tym roku urodziły się pierwsze dzieci.

Program skierowany jest do mieszkańców Bydgoszczy. Jego celem, oprócz wsparcia leczenia niepłodności metodą in-vitro, jest także obniżenie kosztów leczenia, zwiększenie dostępu do usług medycznych w tym zakresie i poprawa trendów demograficznych w mieście.

Do programu mogą zgłaszać się pary, które spełniają ustawowe warunki podjęcia terapii metodą zapłodnienia pozaustrojowego w ramach dawstwa partnerskiego lub innego niż partnerskie, lub przystąpienia do procedury dawstwa zarodka. Partnerzy muszą być mieszkańcami Bydgoszczy, a kobiety muszą mieć od 20 do 43 lat.

Chętni, którzy spełniają wymogi programu, mogą zgłaszać się do klinik leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego na bezpłatną wizytę kwalifikacyjną. Placówki, które zostały wybrane w konkursie na realizatorów programu polityki zdrowotnej to Klinika Zdrówko i Gameta-Szpital. Obowiązują wcześniejsze zapisy.

Od początku trwania programu, czyli od kwietnia 2019 roku z dofinansowania skorzystało niemal 120 par. W pierwszej połowie tego roku do programu zakwalifikowały się 44 pary. Dziewiętnastu kobietom udało się zajść w ciążę, a na świat przyszło już przynajmniej czworo dzieci. Rodzice nie mają obowiązku informowania o narodzinach dziecka, więc dokładnej liczby nie znamy. Na realizację programu Miasto wydało 615 tysięcy złotych.

 

KB

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Bydgoski Portal Internetowy Bydgoszcz.COM, którego właścicielem jest firma MPI.PL z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Stary Rynek 5 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe