Jak wygląda komunikacja w Bydgoszczy? Przygotowano ranking

  • 09.07.2020, 09:11
  • KB
Jak wygląda komunikacja w Bydgoszczy? Przygotowano ranking Materiały prasowe
Niezależnie czy wybieramy komunikację miejską, rower czy samochód - szybki i łatwy dojazd do pracy, szkoły czy na zakupy jest niewątpliwym atutem każdej lokalizacji. W ramach Rankingu Dzielnic Otodom zadaliśmy mieszkańcom 12 największych miast w Polsce pytania dotyczące komunikacji, korków i dostępności miejsc parkingowych. W tej kategorii było aż pięć pytań: o łatwy dojazd w różne miejsca, sprawną komunikację miejską, korki, dostępność alternatywnych form transportu jak rower miejski czy hulajnoga oraz miejsca parkingowe, w tym parking dla odwiedzających nas gości. Zobaczmy zatem jak poszczególne dzielnice Bydgoszczy wypadły w tej kategorii.

Benjamin Franklin powiedział kiedyś, że dwie rzeczy są w życiu pewne – śmierć i podatki. My dodalibyśmy do tej listy trzecią – korki w mieście. Ręka w górę, kto nigdy nie miał ochoty porzucić swego auta i iść pieszo pędząc rano do pracy. Postanowiliśmy więc sprawdzić, po której dzielnicy Bydgoszczy jeździ się najlepiej, nie tylko samochodem. Sprawdź wyniki naszego raportu, zanim zdecydujesz, gdzie kupić dom bądź mieszkanie!

Największe wyzwania: korki i transport alternatywny

Na potrzeby Rankingu Dzielnic Otodom poprosiliśmy mieszkańców Bydgoszczy o odpowiedź na kilka pytań związanych z przemieszczaniem się po mieście. Interesowało nas między innymi, w której części miasta są najmniejsze problemy z korkami i znalezieniem miejsca do parkowania oraz gdzie najlepiej działa transport alternatywny.

Okazało się, że właśnie dostęp do wynajmowanych na minuty hulajnóg, skuterów czy rowerów w opinii respondentów jest jedną ze słabszych stron miasta. Ankietowani chcieliby korzystać z nich częściej, niestety ograniczona liczba tych urządzeń na to nie pozwala. Sporo zastrzeżeń budziły też korki w Bydgoszczy – mieszkańcy skarżyli się na nie zwłaszcza na Osowej Górze, Bydgoszczy Wschodniej-Siernieczku i Miedzyniu-Prądach.

Najlepiej jeździ się po Terenach Nadwiślańskich

W zgodnej opinii ankietowanych Tereny Nadwiślańskie zdecydowanie wyróżniają się na tle innych dzielnic. Transport alternatywny jest tu łatwo dostępny, komunikacja miejska działa na medal, korki zdarzają się sporadycznie, a miejsc do parkowania jest w bród. Zaowocowało to najwyższą notą w rankingu dzielnic Bydgoszczy – Tereny Nadwiślańskie uzyskały 4,03 punktu na pięć możliwych, jako jedyne przekraczając granicę czterech punktów.

Miejsca na podium wywalczyło również Osiedle Tatrzańskie ocenione przez mieszkańców na 3,94 punktu oraz Fordon z notą na poziomie 3,81 punktu.

 

Tereny Nadwiślańskie, dzielnica najlepsza pod względem komunikacji, zostały wyżej ocenione przez rodziców – zwłaszcza w aspekcie sprawnej komunikacji miejskiej i łatwości parkowania. Osiedle Tatrzańskie oferuje łatwy dojazd w różne miejsca zdaniem szczególnie osób po czterdziestce i rodziców, a zdaniem kobiet – sprawną komunikację miejską. Na Fordonie osoby między 26. a 40. rokiem życia doceniają zwłaszcza brak korków, rodzice łatwe dojazdy, i alternatywny transport – komentuje Olga Wagner, Research Manager IQS.

Zimne Wody-Czersko Polskie w ogonie zestawienia

Na drugim biegunie Rankingu Dzielnic Otodom w Bydgoszczy uplasowały się Zimne Wody-Czersko Polskie. Ankietowani ocenili tę dzielnicę na zaledwie 2,50 punktu. Niewiele lepiej wypadły Łęgnowo-Łęgnowo Wieś oraz Glinki-Rupienica – żadnej z tych dzielnic nie udało się przekroczyć 3 punktów.

W zgodnej opinii ankietowanych po Bydgoszczy jeździ się całkiem nieźle – zarówno autem, jak i rowerem, hulajnogą czy komunikacją miejską. Mieszkańcy co prawda nieco narzekają na korki i ograniczony dostęp do transportu alternatywnego, ale nie wpływa to w znaczący sposób na ocenę poszczególnych dzielnic.

Na tle całej dwunastki miast, dla których Otodom przygotował Ranking Dzielnic 2020, Bydgoszcz wypada przeciętnie. Średnia ocena w mieście to 3,49 co daje siódme miejsce w zestawieniu. Najwyższa ocena - 3,75 padła w Białymstoku, a najniższa – 3,32 – w Łodzi i Krakowie.

Ranking Dzielnic Otodom 2020

To już druga edycja Rankingu Dzielnic Otodom, poprzednia opublikowana została trzy lata temu. Tegoroczne zestawienie powstało na podstawie badania przeprowadzonego na zlecenie Otodom przez Agencję Badawczą IQS. Ponad 120 tys. mieszkańców 12 miast Polski: Białegostoku, Bydgoszczy, Gdyni, Gdańska, Katowic, Krakowa, Lublina, Łodzi, Poznania, Szczecina, Warszawy i Wrocławia, oceniało różne aspekty życia w swojej okolicy. Badanie ilościowe realizowane było przy użyciu standaryzowanego kwestionariusza za pomocą metodologii CAWI (ang. Computer-Assisted Web Interview) – wspomagany komputerowo wywiad przy pomocy strony internetowej. Tegoroczna edycja rankingu oprócz znanych już kategorii (bezpieczeństwo, relacje sąsiedzkie, ekologia, zadbana okolica, komunikacja, dostępność atrakcji, dostępność sklepów, koszty życia, infrastruktura dla dzieci) uwzględnia także nowe: infrastruktura dla zwierząt, dzielnice dla aktywnych sportowo, imprezowiczów, dostępność służby zdrowia.

Już w kolejnym tygodniu przedstawimy następne kategorie Rankingu Dzielnic Otodom.

KB

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Bydgoski Portal Internetowy Bydgoszcz.COM, którego właścicielem jest firma MPI.PL z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Stary Rynek 5 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe