Rynek i nabrzeże w Starym Fordonie wypięknieje

  • 01.07.2020, 17:10
  • KB
Rynek i nabrzeże w Starym Fordonie wypięknieje Wizualizacja
Dziś (1 lipca) ogłoszony został przetarg na prace przy budowie tarasowego nabrzeża w Starym Fordonie. Była to również okazja do spotkania z mieszkańcami zaangażowanymi w rewitalizację osiedla. Wkrótce w tej części miasta ruszą kolejne duże przedsięwzięcia. Szereg inwestycji udało się też już zakończyć.

- Do rewitalizacji Starego Fordonu podeszliśmy w sposób kompleksowy – mówi prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. – Przygotowaliśmy szereg projektów, które konsekwentnie wdrażamy w życie. Stąd tak duża liczba inwestycji związanych z przebudową ulic, budynków, terenów rekreacyjnych. Po wyłonieniu wykonawców związanych z rewitalizacją Rynku i miejskich kamienic zlecamy również prace przy nabrzeżu.

Spotkanie było okazją do zaprezentowania harmonogramów prac przy największych projektach związanych z dalszą rewitalizacją tej części miasta. Prezydenta Bydgoszczy reprezentował jego zastępca, Mirosław Kozłowicz, który podziękował między innymi za duże wsparcie Stowarzyszeniu Miłośników Starego Fordonu oraz wszystkim osobom aktywnie biorącym udział we wcześniejszych konsultacjach. – Dzięki nim mogliśmy jeszcze lepiej dostosować nasze projekty do oczekiwań bydgoszczan – podkreślał wiceprezydent.

Zacumować w Starym Fordonie
Dziś (1 lipca) ogłoszony został przetarg na budowę umocnionego, tarasowego nabrzeża na przedłużeniu ul. Frycza-Modrzewskiego. Miejsce umożliwi cumowanie i wodowanie łodzi oraz zachęci do odpoczynku nad Wisłą. Zakończenie prac budowlanych wstępnie planowane jest za półtora roku. Przy tym zadaniu aplikujemy o środki europejskie ze Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT). Więcej informacji o tej inwestycji znajduje się tutaj:
https://www.bydgoszcz.pl/aktualnosci/tresc/rewitalizacja-starego-fordonu-nabrzeze-z-projekt/.

Rynek w zieleni

Firma odpowiedzialna za przebudowę Rynku od kwietnia intensywnie pracuje nad projektem. Planowane są kolejne spotkania z udziałem Stowarzyszenia Miłośników Starego Fordonu. Cała inwestycja pochłonie ponad 7,3 mln zł. Dużo zieleni, nawierzchnie z kamiennej kostki, eleganckie oświetlenie, fontanna - to najważniejsze założenia opracowanej wcześniej koncepcji. Wybraliśmy ją w drodze konkursu i konsultowaliśmy z mieszkańcami. Prace projektowe finiszować będą jesienią. Główne prace budowlane toczyć będą się w przyszłym roku.

Estetyczne kamienice

W wakacje zaczną się prace przy kompleksowej modernizacji 7 budynków komunalnych. W wyniku realizacji tego projektu powstanie 37 mieszkań oraz 6 lokali użytkowych. Zrewitalizowane będą również podwórka. Mimo mniejszych wpływów do budżetu i wyższych kosztów robót, zdecydowaliśmy się na rozstrzygnięcie przetargu na wykonanie prac budowlanych. Pochłoną one 9 mln zł. Więcej informacji o tym zadaniu znajduje się w artykule „Kamienice w Starym Fordonie przejdą gruntowny remont”: https://www.bydgoszcz.pl/aktualnosci/tresc/kamienice-w-starym-fordonie-przejda-gruntowny-rem/

Boiska, ścieżki i odnowiona ul. Promenada
Trwają tez przygotowania do ogłoszenia przetargu na rewitalizację uliczek i zagospodarowanie terenów rekreacyjnych pomiędzy ulicą Bydgoską i Wisłą. Wcześniej uzyskano niezbędne pozwolenia i opracowano projekty. W ramach tego zadania powstaną między innymi: skatepark, tor do jazdy wyczynowej na rowerze, ścianka wspinaczkowa, miejsce do organizacji pikników, scena, boisko do siatkówki. Swoją dawną funkcję odzyska ul. Promenada, która zamieni się w reprezentacyjny ciąg dedykowany przede wszystkim pieszym.

To już się udało. Szereg inwestycji w Starym Fordonie udało się już zakończyć. Przebudowane zostały fragment ulicy Wyzwolenia oraz ulica Bydgoska. Wszystkie rozwiązania podczas tych remontów były uzgadniane w trakcie konsultacji z mieszkańcami. W oparciu o Bydgoski Budżet Obywatelski zbudowano ulice Celną, wybudowano nowe place zabaw, monitoring i doposażono tereny rekreacyjne. Dzięki pilotażowemu programie utwardzania dróg płytami ażurowymi wyłożono ulicę Władysława Warneńczyka. Z wykorzystaniem funduszy unijnych realizowane są też projekty społeczne, np. działalność kawiarni społecznej Cafe Rynek. Dotujemy remonty obiektów zabytkowych. Miasto wspiera też działania Stowarzyszenia Miłośników Starego Fordonu inicjujące wiele wydarzeń kulturalnych. Jednym z nich jest coroczne Święto Starego Fordonu.

KB

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Bydgoski Portal Internetowy Bydgoszcz.COM, którego właścicielem jest firma MPI.PL z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Stary Rynek 5 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe