Trwa głosowanie w konkursie na Drzewo Roku. Szansę ma bydgoski miłorząb

  • 29.06.2020, 10:42
  • KB
Trwa głosowanie w konkursie na Drzewo Roku. Szansę ma bydgoski miłorząb Materiały prasowe www.drzeworoku.pl
Urząd Marszałkowski przypomina, że do jutra (30 czerwca) trwa głosowanie w ogólnopolskim konkursie na Drzewo Roku 2020. Do rywalizacji o ten tytuł zgłoszono bydgoski miłorząb rosnący przy ulicy Jagiellońskiej obok Kujawsko-Pomorskiego Centrum Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy. Okaz to ponad stuletnie, piękne, rozłożyste drzewo o bujnej i gęstej koronie.

Miłorząb rosnący przed budynkiem Kujawsko-Pomorskiego Centrum Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy zasadzono prawdopodobnie w 1912 roku. To pomnik przyrody mierzący obecnie 15 metrów wysokości i ponad dwa metry w obwodzie. W najbliższym otoczeniu drzewa od zawsze funkcjonowały placówki edukacyjne. Działała tu szkoła obywatelska dla chłopców, później szkoła średnia dla dziewcząt. Współcześnie budynek przy ulicy Jagiellońskiej 9 jest siedzibą KPCEN, będącej marszałkowską placówką kształcenia i doskonalenia zawodowego nauczycieli. Na przestrzeni lat zmieniały się nazwy ulic, przy których drzewo rośnie. Na początku była to Wilhelmstraβe, potem ulica Jagiellońska. W czasie II wojny światowej nazwano ją Gὃring-Straβe. Dawna nazwa Jagiellońska powróciła dopiero w roku 1956.

Konkurs Drzewo Roku ogłosiła organizacja ekologiczna Klub Gaja. Pierwsza edycja obyła się w 2011 roku. Nie liczy się wiek ani wielkość drzewa. Ważny jest sentyment, związek rośliny z kulturą i historią lokalnej społeczności. Zwycięski tytuł otrzyma okaz, który zdobędzie najwięcej głosów.

W finale tegorocznej edycji konkursu znalazło się 16 drzew z różnych stron Polski. Bydgoski miłorząb jest jedynym okazem zgłoszonym w naszym województwie. Głosy można oddawać do 30 czerwca na stronie drzeworoku.pl

Jak zagłosować?

  • Spośród drzew zgłoszonych do konkursu na stronie drzeworoku.pl wybieramy Miłorząb z Bydgoszczy i klikamy Głosuj.
  • Zaznaczamy pole „Przeczytałem i akceptuję regulamin konkursu” i klikamy Tak.
  • W kolejnym oknie wpisujemy swój adres e-mail i klikamy Wyślij.
  • Odbieramy pocztę mailową, w której czekać będzie wiadomość z linkiem. Aby potwierdzić głos, klikamy w ten link. Dopiero wówczas głos zostanie zaliczony.

Więcej informacji o konkursie na stronie organizatora.

Miłorząb dwuklapowy (Gino biloba L.) to gatunek drzewa z rodziny miłorzębowatych, roślina długowieczna, dożywającą nawet 4 tysięcy lat. Pochodzi z południowo-wschodniej Azji, do Europy sprowadzono ją w pierwszej połowie XVIII wieku. Okaz dorasta do wysokości nawet 30 metrów. Jego liście barwy zielonej lub czerwonej są grube, płaskie i mają kształt wachlarzyka. Kora jest szarobrunatna, z bruzdami, a żółtozielone nasiona przypominają dwucentymetrowe śliwki. To roślina o właściwościach leczniczych. Wyciąg z miłorzębu dwuklapowego usprawnia krążenie obwodowe i mózgowe, zwiększa przepływ płytek krwi, usprawnia pamięć i koncentrację.

Urząd Marszałkowski

KB

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Bydgoski Portal Internetowy Bydgoszcz.COM, którego właścicielem jest firma MPI.PL z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Stary Rynek 5 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe