Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz o bezpiecznych wakacjach w regionie

  • 26.06.2020, 15:38
  • KB
Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz o bezpiecznych wakacjach w regionie KPUW
W Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim odbyła się dziś - w formie wideokonferencji - narada Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Tematem była rozpoczynająca się akcja Bezpieczne Wakacje.

O celach i formach podejmowanych działań profilaktyczno-prewencyjnych zmierzających do zapewnienia bezpiecznego wypoczynku dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych w czasie wolnym od pracy i szkoły, podczas konferencji prasowej poinformowali: Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz, Pierwszy Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Bydgoszczy insp. Mirosław Elszkowski, Kujawsko-Pomorski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu st. bryg. Sławomir Herbowski, Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Bydgoszczy Wojciech Koper oraz Dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego KPUW Rafał Rewoliński.

Wojewoda podziękował przedstawicielom służb za obecność na naradzie oraz za ich dotychczasową działalność: 

-  Mamy za sobą bardzo trudny rok szkolny. Chcemy, aby w dobie pandemii koronawirusa,   rozpoczynające się właśnie wakacje były jak najbardziej bezpieczne dla dzieci i młodzieży z naszego województwa. Kujawsko-pomorskie służby  wielokrotnie potwierdzały, że działają na bardzo wysokim poziomie i dlatego, także w czasie wakacji, zarówno podczas wypoczynku zorganizowanego, na kąpieliskach, jak również na drogach, możemy czuć się bezpieczni – mówił wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.

Przedstawiciel Policji podkreślał, że nie da się zapewnić poczucia bezpieczeństwa mieszkańcom naszego województwa oraz osobom, które do nas przyjeżdżają, bez współdziałania z innymi podmiotami. Komendant mówił między innymi o pracy policyjnych wodniaków, o zwiększeniu stanu osobowego w miejscach, gdzie jest taka konieczność oraz o bezpieczeństwie w komunikacji.

- Jesteśmy województwem przejazdowym, w ubiegłym roku, samą tylko autostradą przejechało 21 milionów pojazdów, a w okresie wakacyjnym prawie 5 milionów. Jesteśmy przygotowani, aby poczucie bezpieczeństwa było w tym roku lepsze niż w roku ubiegłym – mówił.

Insp. Elszkowski zaapelował również, aby nie bagatelizować informacji o zagrożeniach i nieprawidłowościach, a wszelkie sygnały o nich przekazywać za pośrednictwem numeru 112 Policji, po to, by mogła w sposób odpowiedni reagować.

O zadaniach realizowanych przez Państwowa Straż Pożarną mówił st. bryg. Sławomir Herbowski:

- Państwowa Straż Pożarna stara się w okresie letnim zapewnić bezpieczeństwo dzieciom i młodzieży, a także innym mieszkańcom, ale żadne nakazy i przepisy nie zastąpią zdrowego rozsądku. Apelujemy o bezpieczne zachowanie nad wodą. Zalecamy korzystać z plaż strzeżonych, sprawdzonych, z ratownikami, abyśmy mogli wszyscy czuć się bezpieczni – mówił.

Z kolei dyrektor Wojciech Koper opowiedział o zadaniach realizowanych przez Państwową Inspekcję Sanitarną:

- Jak co roku, prowadzimy akcję letnią, podczas której kontrolujemy obszar żywnościowy, bo nie tylko zagrożenia związane z koronawirusem, ale także zatrucia pokarmowe, są bardzo groźne. W ramach akcji letniej wszystkie placówki sezonowe na szlakach turystycznych będą regularnie kontrolowane. Ponadto Państwowa Inspekcja Sanitarna na bieżąco kontroluje wszystkie kąpieliska oraz miejsca zwyczajowo używane do kąpieli. Z wynikami badań można zapoznać się w serwisie kąpieliskowym. Oprócz tego, w czasie trwania turnusów wakacyjnych regularnie kontrolowane będą miejsca, w których organizowany jest wypoczynek dzieci i młodzieży – mówił.

Na zakończenie dyrektor Wojciech Koper dodał, że w dobie pandemii szczególna uwaga będzie skierowana na zagrożenia z nią związane. W przypadku pojawienia się jakichkolwiek podejrzeń, że w miejscu wypoczynku może występować zagrożenie koronawirusem, Państwowa Inspekcja Sanitarna natychmiast będzie podejmowała stosowne kroki.

KB

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Bydgoski Portal Internetowy Bydgoszcz.COM, którego właścicielem jest firma MPI.PL z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Stary Rynek 5 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe