Ruchy miejskie zapraszają do Bydgoszczy i wspólnej dyskusji

  • 18.06.2020, 11:08
  • KB
Ruchy miejskie zapraszają do Bydgoszczy i wspólnej dyskusji fot. ilustracyjna
Już w najbliższy wtorek, 23 czerwca, odbędzie się pierwszy w historii Kujawsko-Pomorski Kongres Ruchów Miejskich w Bydgoszczy. Podczas obrad wystąpią specjaliści w kwestiach miejskich, lokalni społecznicy i urzędnicy z naszego województwa.

Na zakończenie Kongresu odbędzie się spotkanie literackie z Olgą Gitkiewicz, autorką reportażu „Nie zdążę”, które poprowadzi Filip Springer.

W programie wydarzenia znajdują się m.in. warsztaty na temat aktywności obywatelskiej, konsultacji społecznych i innych możliwości wpływu obywateli na decyzje podejmowane przez władze miejskie.

– Będziemy dyskutować również o takich aspektach życia w mieście jak rady osiedli czy osiedlowy budżet inwestycyjny – mówi Paweł Górny, przewodniczący Stowarzyszenia Społeczny Rzecznik Pieszych w Bydgoszczy, które wraz ze Stowarzyszeniem Czas Mieszkańców z Torunia jest organizatorem wydarzenia.

Gościem specjalnym kongresu jest Olga Gitkiewicz, autorka głośnego reportażu „Nie zdążę”, przedstawiającego problemy z codziennym dojazdem do pracy i szkoły milionów Polaków, z którym od lat nie mogą się zmierzyć władze rządowe i samorządowe. Spotkanie autorskie poprowadzi Filip Springer, jeden z najlepszych polskich reportażystów, opisujący m.in. sytuację miast, które po reformie administracyjnej utraciły statut stolic województw.

– Chcesz się dowiedzieć, jak wpływać na władze swojego miasta? Jak sprawować obywatelską kontrolę? Poznaj społeczników, aktywistów i ekspertów! Wydarzenie jest otwarte dla każdego, darmowy wstęp i poczęstunek – zachęcają organizatorzy wydarzenia.

Miejski kongres odbędzie się we wtorek 23 czerwca 2020 r. od godz. 10:00 w Wyższej Szkole Gospodarki w Bydgoszczy, w budynku „K” przy ul. Naruszewicza 11 – zapraszamy!

W programie wydarzenia m.in.:

10:00 - rejestracja uczestników

10:30 - otwarcie Kongresu przez Zastępcę Prezydenta Bydgoszczy Michała Sztybla

11:00 - O raporcie na temat partycypacji publicznej w polskich miastach opowie jego autor, Borys Martela z Obserwatorium Polityki Miejskiej Instytutu Rozwoju Miast i Regionów w Krakowie

11:40 - Dobre praktyki konsultacji w Świeciu przedstawi Paweł Knapik, Zastępca Burmistrza Świecia

12:20 - Informacje na temat procesów konsultacji społecznych w województwie kujawsko-pomorskim zaprezentują przedstawiciele Fundacji Stabilo

13:00 - przerwa / poczęstunek / sieciowanie organizacji pozarządowych

14:00 - Obywatelska inicjatywa uchwałodawcza - Szymon Osowski, Sieć Obywatelska Watchdog Polska (Warszawa)

14:40 - 30-lecie samorządu w Polsce - Lech Mergler, członek zarządu Kongresu Ruchów Miejskich

16:00 - Bydgoszcz Otwarta i Tolerancyjna (+ film „Jesteśmy tutaj”) - Józef Herold, Forum Obywatele Bydgoszczy

16:20 - przerwa kawowa

17:00 - Goście specjalni: Olga Gitkiewicz - autorskie spotkanie z reportażem "Nie zdążę" o tym, że 14 milionów Polaków jest wykluczonych komunikacyjnie na co dzień, które poprowadzi Filip Springer

Szczegółowy program i formularz rejestracyjny znajdują się na stronie piesi.bydgoszcz.pl.

KB

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Bydgoski Portal Internetowy Bydgoszcz.COM, którego właścicielem jest firma MPI.PL z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Stary Rynek 5 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe