Wystawa "Bydgoszcz nie tylko pieniądzem stała"

  • 16.06.2020, 11:39
  • KB
Wystawa "Bydgoszcz nie tylko pieniądzem stała" Widok na klasztor karmelitów w Bydgoszczy (fragment), K. Schulz, pocz. XX w., wł. MOB, fot. W. Woźniak
20 czerwca Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy otwiera swój kolejny oddział na Wyspie Młyńskiej – Zbiory Archeologiczne. Jednocześnie zapraszamy do obejrzenia nowej wystawy czasowej „Bydgoszcz nie tylko pieniądzem stała”, prezentującej historię wielu pokoleń, które budowały potęgę i piękno naszego miasta.

Po okresie zamknięcia spowodowanego epidemią koronawirusa SARS-COV-2 ponownie będzie można odwiedzić budynek Zbiorów Archeologicznych. Choć wstęp na wystawy stałe na razie nie będzie możliwy, to w sobotę 20.06 o godz. 11.00 w piwnicy budynku udostępniona zostanie wystawa czasowa.

Bydgoszcz przez stulecia swój rozwój zawdzięczała rzece Brdzie. Dogodne położenie stało się źródłem bogacenia nie tylko dla mieszczan zajmujących się handlem, ale pośrednio także dla przedstawicieli innych profesji, które pokrótce zostały zaprezentowane na ekspozycji. Wiele z tych rzemiosł straciło dziś na znaczeniu, a niektóre odeszły już w zapomnienie. Mimo, że w Bydgoszczy funkcjonowała mennica będąca przez długie lata w XVII wieku jedynym miejscem, gdzie bito pieniądz w dawnej Polsce, to Bydgoszcz nie tylko pieniądzem stała.  Do znaczenia naszego miasta przyczyniła się  praca wielu pokoleń bydgoszczan różnych stanów i profesji.

Wystawa prezentować będzie zabytki z czasów Bydgoszczy staropolskiej (od XV wieku), ale i nowożytnej (aż po początek XX wieku). Pochodzą one głównie z prac archeologicznych prowadzonych w ostatnich latach na terenie miasta (rejon wyspy grodowej/zamkowej, katedra) oraz z wcześniejszych z badań na Placu Teatralnym, Starym Rynku a także w obrębie działek miejskich. Na ekspozycji znajdziemy także eksponaty mówiące o życiu codziennym: artefakty ze zbiorów etnograficznych i historycznych MOB, m.in. pamiątki cechowe oraz dokumenty i inkunabuły wypożyczone z Archiwum Państwowego i Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bydgoszczy.

Udostępnienie wystawy odbędzie się w okresie Europejskich Dni Archeologii 2020, przypadające na 19-21 czerwca.

Wstęp do Muzeum jest możliwy pod pewnymi warunkami. Wszytko to, aby móc zapewnić zwiedzającym jak największe bezpieczeństwo. Przypominamy o maseczkach ochronnych zakrywających nos i usta oraz zachowaniu bezpiecznego dystansu społecznego (2 metry). Przy wejściu do budynku obsługa Muzeum wskaże miejsca dezynfekcji rąk, a na życzenie udostępni także jednorazowe rękawiczki. Na wystawie może znajdować się jednocześnie ograniczona liczba osób. Do zwiedzania zapraszamy gości indywidulanych od wtorku do niedzieli w godz. 11.00-16.00.

KB

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Bydgoski Portal Internetowy Bydgoszcz.COM, którego właścicielem jest firma MPI.PL z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Stary Rynek 5 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe