GDDKiA minimalizuje skutki suszy przy drogach

  • 12.06.2020, 16:34
  • KB
GDDKiA minimalizuje skutki suszy przy drogach fot. ilustracyjna
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad reaguje zmieniające się warunki pogodowe. Wdrożyliśmy specjalne postępowanie w sprawie utrzymania dróg krajowych w kontekście suszy.

Koszenie przy drodze

Jednym z elementów bieżącego utrzymania dróg krajowych jest prowadzenie regularnego koszenia pasa drogowego, zapewniając tym samym bezpieczeństwo ruchu drogowego i sprawne działania odwodnienia. W ostatnim czasie doświadczamy w Polsce długich okresów bez opadów atmosferycznych, co sprzyjało suszy. Przeciwdziałając temu niekorzystnemu zjawisku, podjęliśmy działania w ramach akcji „Stop suszy przy drogach”. Polegać ona będzie w dużym uproszczeniu na ograniczeniu powierzchni koszenia pasów zieleni przy drogach krajowych.

Bezpieczeństwo najważniejsze

Wyłączone z tego postępowania muszą być miejsca związane z bezpieczeństwem ruchu drogowego i efektywnym działaniem systemu odwodnienia. Wybujała roślinność nie może ograniczać widoczności ani przesłaniać znaków drogowych. Z kolei system odwodnienia musi zapewnić sprawne odprowadzenie wody z jezdni, bo od tych aspektów bezpośrednio zależy bezpieczeństwo na drodze.\

Wizualnie inaczej, ale czasami tak trzeba

Ważnym jest zasygnalizowanie użytkownikom dróg krajowych, że ostateczny, wizualny efekt działań utrzymaniowych będzie różnił się od dotychczasowego. W miejsce do tej pory wykoszonych obszarów pasa drogowego będą występowały obszary o charakterze kwietnych łąk.

Świadomie w trosce o wodę

Działania te będą wynikać nie z zaniedbania czy oszczędności, lecz będą wynikiem świadomego, celowego działania drogowców. Dzięki temu przyczynimy się do minimalizowania skutków suszy poprzez umożliwienie retencji wodypoprawę utrzymania wilgotności w glebie, obniżenie temperatury powierzchni ziemi oraz zwiększenie powierzchni pochłaniającej dwutlenek węgla.

Elastycznie i adekwatnie do warunków

Planowane działanie utrzymaniowe o ograniczeniu koszenia będą podejmowane w sytuacji pogarszania się warunków hydrologiczno-meteorologicznych. Obecnie wobec występowania dobrych warunków, nie było potrzeby ograniczania prac w zakresie koszenia. Natomiast w przypadku wystąpienia niekorzystnej sytuacji zostaną podjęte decyzje o wprowadzeniu ograniczeń w celu minimalizowania skutków suszy.

KB

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Bydgoski Portal Internetowy Bydgoszcz.COM, którego właścicielem jest firma MPI.PL z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Stary Rynek 5 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe