Chodkiewicza. Był remont, czas na otwarcie

 • 08.12.2016, 14:01
 • Katarzyna Beszczyńska
Chodkiewicza. Był remont, czas na otwarcie KB archiwum
17 grudnia otwarta dla ruchu zostanie zmodernizowana ulica Chodkiewicza. Inwestycja kosztowała 23 mln zł i pozyskaliśmy na nią dofinansowanie unijne. Dzięki przebudowie tramwaje będą kursować szybciej, a rowerzyści skorzystają z bezpiecznej ścieżki rowerowej.

Inwestycja polegała na gruntownej przebudowie całej infrastruktury znajdującej się w obrębie ulicy oraz sieci biegnących pod ziemią. W 2012 zrealizowany został pierwszy etap tej inwestycji  kosztujący 17 mln zł. Drugi etap objął odcinek od ul. Wawrzyniaka do Wyszyńskiego. Po modernizacji ważna ulica stała się miejscem bezpiecznym dla kierowców, pieszych, rowerzystów, pasażerów. Mieszkańcy północnej części  Śródmieścia i  Bielaw zyskali lepsze połączenie z centrum. Z punktu widzenia całego miasta szczególnie istotny jest fakt, że to jedno z pierwszych zadań w nowej perspektywie unijnej do roku 2020, na które pozyskaliśmy dofinansowanie unijne w kwocie 13,5 mln zł.

Tramwaje na ulicy Chodkiewicza  pokonają kilometrowy odcinek bez ograniczeń prędkości, co sprawi, że do pętli Bielawy dojadą minutę szybciej. Na przystankach ustawiono nowe wiaty, a przy nich zainstalowano elektroniczne wyświetlacze z rozkładem jazdy. Można na nich sprawdzić nie tylko godzinę odjazdu, ale wyświetlane są też istotne komunikaty o zmianach w funkcjonowaniu komunikacji  oraz ważnych wydarzeniach w mieście. Na rozjazdach zastosowano automatyczne zwrotnice, które ustawiać będą się w zależności od tramwaju jaki podjedzie.

Piesi zyskali równe szerokie chodniki wyłożone estetyczną kostką. Wzdłuż ulicy powstał ciąg rowerowy. Nawierzchnie zgodnie z uwagami rowerzystów wykonano z asfaltu. Zastosowano też trwałe oznakowanie grubowarstwowe, dzięki któremu lepiej widoczne są między innymi  przejścia dla pieszych. Ulica stała się też za sprawą obniżonych krawężników i elementów ryflowanych (z wypustkami) miejscem bardziej przyjaznym dla osób niepełnosprawnych i starszych.  Skrzyżowania  są czytelnie oznakowane, poprawiona została ich geometria. Wytyczono też 50 miejsc parkingowych. Po wymianie lamp ulica jest lepiej doświetlona.

Przyjęte rozwiązania technologiczne przez długi czas będą gwarantować dobry stan nawierzchni. Również na etapie pierwszych prac wprowadzono zmiany w konstrukcji podłoża, by jezdnia nie była podatna - mimo trudnych warunków gruntowych - na odkształcenia. Warto podkreślić, że grubość podbudowy liczy ponad 1 metr. Dużą uwagę, ze względu na śródmiejski charakter ulicy, zwrócono na estetykę. Sieć trakcyjną i oświetlenie zainstalowano na stylowych słupach (tak zwanych bydgoskich pastorałach).

Ulica Chodkiewicza w liczbach:

 • 6000 m kw. -  terenu zagospodarowanego zielenią
 • 2300 m sieci trakcyjnej
 • 1800 m toru pojedynczego
 • 1025 m  drogi rowerowej
 • 2160 m przebudowanych chodnika
 • 920 m  nowej jezdni
 • 53 stylowe słupy trakcyjno-oświetleniowe
 • 50 miejsc parkingowych
 • 40 mln zł koszty dwóch etapów
 • 23 mln zł koszty inwestycji
 • 13,5 mln zł dofinasowania
 • 12 ekranów LCD z informacją przystankową
 • 1 metrów to grubość konstrukcji torowiska
Katarzyna Beszczyńska

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Bydgoski Portal Internetowy Bydgoszcz.COM, którego właścicielem jest firma MPI.PL z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Stary Rynek 5 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe