Park Kulturowy w Bydgoszczy. Wyraź swoją opinię

  • 10.03.2020, 09:22
  • KB
Park Kulturowy w Bydgoszczy. Wyraź swoją opinię KB archiwum
Od poniedziałku, 9 marca można wypowiedzieć się w konsultacjach społecznych dotyczących utworzenia Parku Kulturowego Stare Miasto w Bydgoszczy. Swoją opinią można podzielić się do 10 kwietnia br. na stronie www.bydgoszcz.pl/ParkKulturowy.

Ochrona historycznych budynków, podwyższone standardy związane z estetyką przestrzeni publicznej, a także dbałość o dziedzictwo kulturowe Bydgoszczy to główne idee utworzenia Parku Kulturowego pod nazwą Stare Miasto. Celem utworzenia Parku Kulturowego Stare Miasto jest także ochrona krajobrazu kulturowego i architektonicznego tej części Bydgoszczy. Szczególnie chodzi o:
- poprawę jakości i estetyki przestrzeni publicznych,
- zachowanie i wyeksponowanie staromiejskiego, autentycznego klimatu miasta,
- ochronę lub przywrócenie estetyki zachowanych wpisanych do rejestru lub do ewidencji zabytków budynków,
- przywrócenie historycznych nawierzchni ulic,
- wprowadzenie zasad sytuowania ogródków gastronomicznych oraz eliminację chaosu reklamowego.

Mieszkańcy mogą – w ramach konsultacji społecznych – zgłaszać swoje wnioski do projektu uchwały na stronie www.bydgoszcz.pl/ParkKulturowy.

Gdzie będzie Park Kulturowy?
Park Kulturowy ma obejmować wpisane do rejestru zabytków województwa kujawsko-pomorskiego Stare Miasto oraz część Chwytowa oraz fragment Śródmieścia z ul. Gdańską i Placem Wolności, które objęte są strefą „A” ścisłej ochrony konserwatorskiej. Szczegółowe informacje można znaleźć na poniższej mapie.

Dodatkowym walorem obszaru jest sąsiedztwo zrewitalizowanej Wyspy Młyńskiej i nadrzecznych terenów Chwytowa z licznymi przykładami zabytkowej architektury przemysłowej. Także rejon ulicy Gdańskiej i przyległego Placu Wolności z Parkiem Kazimierza Wielkiego jest założeniem urbanistycznym wyróżniającym się w krajobrazie Śródmieścia. Stanowi on reprezentacyjny rejon bydgoskiego Śródmieścia, którego głównym walorem są zabytkowe kamienice, park im. Kazimierza Wielkiego, oraz dominująca sylwetka Kościoła Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Bydgoszczy.

Park Kulturowy - wspólnie zadbajmy o estetykę Starego Miasta
Wszystkie wytyczne dotyczące zagospodarowania tej części miasta znajdują się w projekcie uchwały w sprawie utworzenia Parku Kulturowego i zawierać będą szereg zasad i norm służących porządkowaniu przestrzeni publicznych, podniesieniu estetyki ich zagospodarowania szczególnie w zakresie formy i sytuowania reklam, małej architektury, urządzeń infrastrukturalnych, ale także ograniczeń związanych z prowadzeniem prac budowlanych i działalnością usługową.

Weź udział w konsultacjach
Mieszkańcy mogą – w ramach konsultacji społecznych – zgłaszać swoje wnioski do projektu uchwały. Podziel się swoja opinią na stronie
www.bydgoszcz.pl/ParkKulturowy.

Przyjdź na spotkanie
Swoimi wnioskami będzie można podzielić się także podczas spotkania konsultacyjnego, które odbędzie się we wtorek (24 marca) o godz. 17.00 w Bydgoskim Centrum Organizacji Pozarządowych przy ul. Gdańskiej 5.

Warto wiedzieć:
O rozpoczęciu prac nad utworzeniem Parku Kulturowego Stare Miasto w Bydgoszczy zdecydowała Rada Miasta Bydgoszczy. Działania w tym zakresie prowadzone są na podstawie Uchwały nr XXI/528/20 z dnia 26 lutego 2020 r.

KB

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Bydgoski Portal Internetowy Bydgoszcz.COM, którego właścicielem jest firma MPI.PL z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Stary Rynek 5 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe