Kujawsko-pomorskie: Służby są przygotowane do walki z koronawirusem

  • 29.02.2020, 16:11
  • KB
Kujawsko-pomorskie: Służby są przygotowane do walki z koronawirusem fot. ilustracyjna
W Polsce nadal nie ma potwierdzonego żadnego przypadku zarażenia koronawirusem 2019nCoV. Mimo to, służby podległe Wojewodzie Kujawsko-Pomorskiemu są przygotowane do walki z chorobą.

Jak wskazuje Minister Zdrowia prof. Łukasz Szumowski, jeżeli tylko pojawi się sygnał, że w Polsce jest pierwszy przypadek koronawirusa, niezwłocznie zostaną o tym poinformowani wszyscy Polacy za pośrednictwem mediów.

Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz nadzoruje działania podległych mu służb i wdraża wszelkie zalecenia z narady wojewodów z premierem.

Przeanalizowane zostały wszystkie procedury, dokonano przeglądu możliwości pod względem dostępności personelu medycznego, bazy lokalowej, możliwości wydzielenia dodatkowych miejsc w razie takiej konieczności oraz zabezpieczenia sprzętu.

- Województwo jest zabezpieczone zarówno pod względem możliwości monitorowania, ewentualnej kwarantanny, jak i leczenia. Jesteśmy przygotowani do działań. Apeluję do samorządowców o pełną współpracę w związku z walką z koronawirusem – mówi wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.

W środę odbyło się w naszym województwie spotkanie wojewodów z dyrektorami szpitali oraz z dyrektorami oddziałów wojewódzkich NFZ, tak żeby skoordynować komunikację kwestię potrzeb szpitali i w tej chwili za koordynację w województwie odpowiada wojewoda.

Wczoraj w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbyła się narada z wojewodami, podczas której zostały podsumowane dotychczasowe działania, omówiona została sytuacja, zweryfikowane procedury oraz omówione plany działania na najbliższe dni. Zapadło też kilka istotnych decyzji:

Premier Mateusz Morawiecki uruchomił wczoraj dodatkowe 100 milionów złotych, o które szybką ścieżką, za pośrednictwem wojewodów, będą mogły aplikować szpitale na ewentualne uzupełnienia niezbędne w czasie przygotowań do przyjęcia pacjentów, którzy mogą zachorować na koronowirusa.

Tworzone są zapasy testów do badania osób potencjalnie zarażonych koronawirusem. Potrzeby będą zabezpieczone z bardzo dużym naddatkiem i wyprzedzeniem, tak byśmy byli przygotowani na każda sytuację.

Premier zgodnie z ustawą o PRM wydał polecenie wojewodom wprowadzenia w całym kraju podwyższonej gotowości szpitali. Oznacza to, że wojewoda decyzją administracyjną, pod rygorem natychmiastowej wykonalności, może zlecać działania, w szpitalach, które tą podwyższoną gotowość mają utrzymać, np. zwiększenie bazy łóżek zakaźnych, przekształcenie oddziału w oddział zakaźny, zwiększenie obsady personelu, czy podział izby przyjęć i SOR-u na ten z podejrzeniem koronawirusa i grypy i na ten, w którym inni pacjenci, którzy nie mają objawów infekcyjnych, się stawiają. Środki finansowe na te wszystkie działania zapewnia NFZ.

Wczoraj w godzinach wieczornych wojewoda podjął decyzję o obowiązku pozostawania w stanie podwyższonej gotowości Wojewódzkiego Szpitala Obserwacyjno-Zakaźnego im. Tadeusza Borowicza w Bydgoszczy, w celu przyjęcia osób w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego.

- Zaprezentowaliśmy panu premierowi stan przygotowań do walki z koronawirusem. Zostaliśmy zobowiązani aby inspektorzy sanitarni pracowali 24 godziny na dobę. To jest wdrażane – dodaje wojewoda.

Wszelkie informacje można znaleźć na stronie: gov.pl/koronawirus

KB

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Bydgoski Portal Internetowy Bydgoszcz.COM, którego właścicielem jest firma MPI.PL z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Stary Rynek 5 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe