Studenci z UTP nagrodzeni za wynalazek dronowy

  • 07.02.2020, 08:36
  • KB
Studenci z UTP nagrodzeni za wynalazek dronowy Materiały prasowe
W X edycji ogólnopolskiego konkursu Student Wynalazca, organizowanym przez Politechnikę Świętokrzyską zespół z Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego odniósł duży sukces. Nagrodą główną przyznaną dla zespołu z UTP jest uczestnictwo w 47. Międzynarodowej Wystawie Wynalazków w Genewie. W ramach nagrody sfinansowane zostaną koszty organizacji stoiska wystawienniczego, jak również organizacji podróży i pobytu laureatów w Genewie.

Tytuł nagrodzonego wynalazku: System komunikacji roju dronów mający na celu unikanie kolizji.

Opis zgłoszonego wynalazku: System komunikacji roju dronów mający na celu unikanie kolizji, to rozwiązanie które wyróżnia obecność zaawansowanego algorytmu antykolizyjnego wykorzystywanego w rojach dronów wraz z modułem i protokołem komunikacyjnym. O roju mówimy gdy w powietrzu w jednej lokalizacji znajduje się i współpracuje w celu wykonania zadania więcej niż jeden dron, oraz nie mamy do czynienia z manualnym sterowaniem osobnikami roju. Zastosowane podejście pozwala na unikanie kolizji w obrębie dronów znajdujących się w roju oraz obiektów typu inne drony, które w sposób nieoczekiwany skierują swoją trajektorię lotu w kierunku roju poruszającego się w określonej przestrzeni powietrznej. Nowatorskim podejściem wynalazku jest rozwiązanie, w którym poszczególne drony znajdujące się w roju zdolne są do podejmowania autonomicznych decyzji co do kierunku zmiany swoich trajektorii lotu, wykonania antykolizyjnego przelotu oraz powrotu do miejsca docelowego, gdzie w danym momencie czasowym powinny się znajdować. Decyzje te wynikają z opracowania i zastosowania zaawansowanych algorytmów, dzięki którym lot jest wykonywany automatycznie bez udziału operatora. Atutem nowatorskiego rozwiązania jest skalowalność opisywanego systemu. W zależności od liczebności roju (nawet kilka tysięcy) i potrzebnej częstotliwości pracy algorytmu (wynikającej z wymagań dla roju), należy zastosować odpowiednią liczbę kanałów radiowych.

Zastosowanie: Opisywane rozwiązanie stanowiące przedmiot niniejszego zwycięskiego wynalazku jest przystosowane dla środowisk charakteryzujących się dużą gęstością dronów, wykonujących szerokie spektrum zadań, należących do różnych podmiotów zarówno cywilnych jak i militarnych. Zastosowania dostrzega się w pokazach świetlnych typu light show, misjach poszukiwawczo - ratunkowych, U-Space czy działaniach jednostek wojskowych. Dzięki wynalazkowi bezzałogowe statki powietrzne realizują trajektorię lotu uwzględniając algorytm unikania kolizji, co warunkuje poprawność wykonywanych manewrów, a w konsekwencji zwiększa efektywność wykonania zadań. Ponadto dzięki wykorzystaniu nowatorskiego wynalazku minimalizuje się ryzyko strat materialnych, uszkodzenia mienia czy innych incydentów, podnosząc znacząco bezpieczeństwo w strefie powietrznej.

Twórcy wynalazku:

  1. dr inż. Damian Ledziński: Wydział Telekomunikacji, Informatyki i Elektrotechniki
  2. mgr inż. Sandra Śmigiel: Wydział Inżynierii Mechanicznej
  3. Marta Gackowska: Wydział Inżynierii Mechanicznej,
  4. Natalia Jerks: Wydział Inżynierii Mechanicznej, tel: 600878486, e-mail: 
  5. dr hab. inż. Piotr Cofta, prof. Uczelni: Wydział Telekomunikacji, Informatyki i Elektrotechniki.
KB

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Bydgoski Portal Internetowy Bydgoszcz.COM, którego właścicielem jest firma MPI.PL z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Stary Rynek 5 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe