Czy Bydgoszcz wystartuje w konkursie Eco-Miasto?

  • 03.02.2020, 13:01
  • KB
Czy Bydgoszcz wystartuje w konkursie Eco-Miasto? Materiały prasowe
Bydgoszcz wielotorowo działa na rzecz ochrony klimatu. Miasto w ubiegłym roku otworzyło ekologiczne PSZOKI, do których mieszkańcy bez opłat mogą oddać kłopotliwe odpady. Powstały, również nowoczesne obiekty zasilające budynki oświatowe i publiczne w zieloną energię. Samorząd zwiększył, także dopłaty do wymiany pieców węglowych i stworzył pierwszy w mieście park kieszonkowy. Czy Bydgoszcz kontynuując zieloną rewolucję dołączy do konkursu Eco-Miasto organizowanego przez Ambasadę Francji w Polsce, Centrum UNEP/GRID-Warszawa i internetowy dziennik Teraz Środowisko? Zgłoszenia można wysyłać do końca lutego 2020 r.

Dobrze zaplanowany transport publiczny, zieleń jako fabryka czystego powietrza, nowatorskie podejście do budowy oczyszczalni ścieków czy powszechne kompostowanie odpadów biodegradowalnych – to przykłady rozwiązań docenionych w poprzedniej edycji konkursu Eco-Miasto. By zgłosić miasto w tegorocznej edycji i promować jego politykę środowiskową  wystarczy do 28 lutego 2020 roku wysłać formularz konkursowy dostępny na stronie www.eco-miasto.pl. O tytuł Eco-Miasta kandydaci powalczą w 5 kategoriach: gospodarka wodna, zieleń miejska, gospodarka odpadami, zrównoważona mobilność i efektywność energetyczna.

Konkurs ma pokazać, że polscy samorządowcy już podejmują działania proekologiczne i dodać odwagi pozostałym włodarzom. – Nie musimy wyważać otwartych drzwi. Zielona transformacja w polskich miastach, choć trudna, jest osiągalna, co doskonale widać w konkursie Eco-Miasto. Kluczowa jest jednak zmiana myślenia tak, aby decyzje władz samorządowych, na przykład w przetargach publicznych, dyktowane były nie najniższą ceną, lecz troską o środowisko na lokalnym poziomie – tłumaczy Marta Wierzbowska-Kujda, redaktor naczelna Teraz Środowisko. Zielone miasta, w których zarządcy dbają o czystość powietrza, zachowanie różnorodności biologicznej czy ekologiczne definiowanie urbanistyki, to miejsca, w których chce się żyć. Takie rozwiązania są już wprowadzane i mają pozytywny wpływ na zdrowy tryb życia mieszkańców

Biorąc udział w konkursie, finaliści mają szansę dołączyć do grona 32 laureatów z lat poprzednich, inspirować się rozwiązaniami francuskich samorządów oraz skorzystać z doświadczeń partnerów projektu. Firmy, które współorganizują projekt Eco-Miasto to ekologiczni liderzy w swoich branżach. Chcemy się dzielić dobrymi praktykami i wiedzą zwłaszcza w zakresie kształtowania i projektowania przestrzeni oraz obiektów w zgodzie z zasadami zrównoważonego rozwoju. – mówi Andre Decroix, dyrektor ds. rozwoju w Ceetrus Polska, jednego z partnerów strategicznych projektu. – W naszej działalności kierujemy się takimi wartościami, jak: współpraca, troska, innowacyjność oraz zaangażowanie. W naszym logo znajduje się hasło „With citizens, for citizens”, które wskazuje, jak ważną rolę w strategii firmy zajmuje dialog i współpraca z lokalnymi społecznościami, dlatego chętnie włączamy się w inicjatywy, które promują ważne dla nas wartości – dodaje Agnieszka Gutowska, dyrektor marketingu, leader komunikacji i CSR w Ceetrus Polska. Firm, które realizują swoją misję biznesową z dbałością o ekologię oraz samorządów otwartych na dialog jest coraz więcej. To dobre praktyki, którymi warto się dzielić.


Eco-Miasto to nie tylko konkurs, ale także platforma wymiany doświadczeń i opinii. Organizatorzy, partnerzy oraz przede wszystkim zaangażowane miasta, posiadają bezcenną, praktyczną wiedzę jakie rozwiązania się najlepiej się sprawdzają. W dobie kryzysu klimatycznego zwiększanie świadomości ekologicznej realnie wpływa na poprawę jakości życia miasta i ościennych gmin. Dlatego ważne jest, by mieszkańcy Bydgoszczy popierali wdrażanie zielonych rozwiązań i nakłaniali samorządowców do brania udziału w inicjatywach promujących bezpieczne i zdrowe środowisko.

 

Eco-Miasto to ogólnopolski konkurs organizowany przez Ambasadę Francji w Polsce, Centrum UNEP/GRID-Warszawa i internetowy dziennik Teraz Środowisko. Partnerami strategicznymi są Renault Polska, Ceetrus, BNP Paribas oraz Fundacja Veolia. Więcej informacji o konkursie, zasadach aplikowania oraz terminach na stronie www.eco-miasto.pl oraz w mediach społecznościowych.

KB

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Bydgoski Portal Internetowy Bydgoszcz.COM, którego właścicielem jest firma MPI.PL z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Stary Rynek 5 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe