Bydgoszczanie dla Australii. Pomoc od podopiecznych WTZ "Tęcza"

  • 25.01.2020, 14:18
  • KB
Bydgoszczanie dla Australii. Pomoc od podopiecznych WTZ "Tęcza" fot. WTZ Tęcza
Podopieczni Warsztatów Terapii Zajęciowej „Tęcza” postanowili pomóc zwierzętom poszkodowanym w siejących spustoszenie pożarach w Australii. Poparzone koale, kangury i nietoperze dostaną uszyte przez nich woreczki i otulacze, które pomogą w rehabilitacji tych zwierząt. Wszystko w ramach międzynarodowej akcji Australi Rescue Craft Co.

W Warsztatach Terapii Zajęciowej biorą udział dorośli z niepełnosprawnościami. To właśnie w „Tęczy” mogą rozwijać swoje umiejętności i pod okiem opiekunów przygotowywać się do podjęcia pracy zawodowej, a tym samym - do samodzielnego i aktywnego życia społecznego. W pracowni rękodzieła artystycznego, pod okiem Katarzyny Gąsiorowskiej uczą się m. in. szyć, wyklejać czy wykonywać inne prace plastyczne. Swoje umiejętności tym razem postanowili wykorzystać na rzecz poszkodowanych zwierząt, które masowo ucierpiały w pożarach w Australii.

W ramach międzynarodowej akcji pomocy dla Australii Rescue Craft Co, uszyli mięciutkie worki dla osieroconych i poparzonych kangurów i koali. Spod ich rąk wyszły też otulacze dla nietoperzy, a także zrobione na szydełku gniazda dla ptaków. Wszystko uszyte zostało „pod wymiar”, zgodnie z wytycznymi od australijskich ratowników zwierząt. Otulacze i woreczki zrobione są z miękkich, naturalnych tkanin. Trafią do klinik weterynaryjnych i ośrodków pomocy dla zwierząt, które starają się przywrócić zdrowie poparzonym zwierzętom bądź uratować życie małych torbaczy, których matki nie przeżyły fali ognia.

Paczka z uszytymi przez bydgoszczan woreczkami trafi do Australii w przeciągu kilku najbliższych dni.

Więcej o akcji można poczytać na profilu społecznościowym Rescue Craft Co.

Warsztat Terapii Zajęciowej „Tęcza” CARITAS Diecezji Bydgoskiej działa od 1996 roku. Placówka przeznaczona jest dla osób z niepełno sprawnościami umysłowymi i stwarza możliwość udziału w rehabilitacji zawodowej i społecznej poprzez terapię zajęciową. To m. in. rehabilitacja zawodowa i społeczna, przygotowanie do możliwie niezależnego, samodzielnego i aktywnego życia. Wiodącą formą rehabilitacji jaka prowadzona jest w WTZ jest terapia zajęciowa. Stanowi ona ważny element aktywizowania osób niepełnosprawnych, głównie poprzez zajęcia praktyczne prowadzone w pięciu specjalistycznych pracowniach tj.: gospodarstwo domowe, ogrodnictwo, stolarnia, rękodzieło artystyczne i mała poligrafia. Ponadto, podczas prowadzonych zajęć wykorzystywane są inne formy terapii tj.: arteterapia, choreoterapia, socjoterapia, muzykoterapia, psychoterapia, fizjoterapia. Zajęcia dostosowane są do sytuacji, wydolności psychicznej i fizycznej, sprawności manualnej, motywacji do działania, aktualnego stanu zdrowia, uwzględniając jednocześnie cechy osobowości, zdolności i zainteresowania każdego uczestnika. W poszczególnych pracowniach uczestnicy poznają, doskonalą i utrwalają specjalistyczne umiejętności zawodowe oraz rozwijają umiejętności wykonywania czynności życia codziennego.

Fot. WTZ Tęcza

 

KB

Zdjęcia (2)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Bydgoski Portal Internetowy Bydgoszcz.COM, którego właścicielem jest firma MPI.PL z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Stary Rynek 5 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe