Będą pieniądze na renowację miejskich zabytków. Można składać wnioski

 • 15.01.2020, 09:32
 • KB
Będą pieniądze na renowację miejskich zabytków. Można składać wnioski fot. ilustracyjna
Do 15 lutego 2020 roku można składać wnioski do Miejskiego Konserwatora Zabytków w Bydgoszczy o przyznanie dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy obiektach wpisanych do rejestru zabytków.

W tym roku pula na remonty konserwatorskie to 1,4 miliona złotych. Wnioski można składać do 15 lutego. Następnie zostaną one ocenione przez komisję z udziałem Miejskiego Konserwatora Zabytków. Ważnymi kryteriami są między innymi wartość historyczna budynków, ich położenie oraz dodatkowe prace planowane przez inwestora. Ostateczną decyzję w drodze uchwały podejmuje Rada Miasta.

Dotacja może być udzielona osobie fizycznej lub jednostce organizacyjnej posiadającej tytuł prawny do zabytku wpisanego do rejestru wynikający z prawa własności, użytkowania wieczystego, trwałego zarządu, ograniczonego prawa rzeczowego albo stosunku zobowiązaniowego, z terenu miasta Bydgoszczy. Dotacja może być udzielona w wysokości do 50 procent nakładów koniecznych na wykonanie prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych.

W ubiegłym roku dzięki miejskim dotacjom wypiękniało kilkanaście obiektów. Z listą wszystkich zadań dofinansowanych przez miasto oraz przykładami miejskich inwestycji w zabytkowych gmachach można zapoznać się w tekście „Zobacz jak wypiękniały bydgoskie zabytki!”.

W ostatnich latach, w celu rewitalizacji Starego Miasta, stosujemy cały pakiet działań. Są to nie tylko dotacje konserwatorskie i nakazy remontów. Wprowadziliśmy również zwolnienia z opłat za zajęcia pasa drogowego pod kawiarnie, konkursy na estetyczne witryny, przebudowaliśmy Stary Rynek i ulice wokół niego, restylizacji poddaliśmy mosty, przywróciliśmy historyczny wygląd ul. Cieszkowskiego, porządkowane są nośniki reklamowe, powołaliśmy też społeczną radę d.s. estetyki, która opiniuje kluczowe projekty. Warto podkreślić, że miasto w tym roku kontynuować będzie prace we własnych obiektach zabytkowych m.in. Młynach Rothera, Muzeum Okręgowym, Hali Targowej, Teatrze Kameralnym. Na te zadania w budżecie zarezerwowaliśmy aż 85 mln zł.

Wniosek powinien zawierać:

 • imię, nazwisko i adres zamieszkania wnioskodawcy lub nazwę jednostki organizacyjnej będącej wnioskodawcą,
 • wskazanie zabytku,
 • udokumentowanie tytułu prawnego do zabytku nieruchomego,
 • kosztorys wstępny prac, z uwzględnieniem cen zakupu materiałów niezbędnych do ich przeprowadzenia,
 • kopię decyzji o wpisie zabytku do rejestru zabytków,
 • określenie wysokości dotacji na prace, o którą ubiega się wnioskodawca,
 • informację o wnioskach o udzielenie dotacji skierowanych do innych organów,
 • informację o dotychczas uzyskanych środkach publicznych, przeznaczonych na prowadzenie prac przy tym zabytku,
 • wykaz prac wykonanych na przedmiotowym zabytku w okresie ostatnich 5 lat, z podaniem wysokości wydatków poniesionych na ich przeprowadzenie.

Wniosek do pobrania TUTAJ.

KB

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Bydgoski Portal Internetowy Bydgoszcz.COM, którego właścicielem jest firma MPI.PL z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Stary Rynek 5 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe