Tytuł profesora dla dr. hab. inż. Dariusza Borońskiego z UTP

  • 08.01.2020, 13:47
  • KB
Tytuł profesora dla dr. hab. inż. Dariusza Borońskiego z UTP Materiały prasowe
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda w dniu 28 listopada 2019 r. nadał tytuł naukowy profesora nauk inżynieryjno-technicznych dr hab. inż. Dariuszowi Borońskiemu, pracownikowi Wydziału Inżynierii Mechanicznej Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy.

Dariusz Boroński urodził się w 1967 roku w Bydgoszczy. Z naszą uczelnią związany jest od 1987 roku, kiedy to rozpoczął studia na kierunku mechanika i budowa maszyn. Po ukończeniu studiów w 1992 roku został zatrudniony w zespole naukowym prof. Józefa Szali na Wydziale Mechanicznym.

Pracę doktorską obronił w 1999 roku, a stopień doktora habilitowanego uzyskał w 2005 roku. W pracy naukowej zajmuje się głównie zagadnieniami związanymi ze zmęczeniem materiałów i konstrukcji, metodami eksperymentalnymi w budowie i eksploatacji maszyn oraz projektowaniem mechatronicznych układów badawczo-pomiarowych. Jest autorem oraz współautorów kilku nagradzanych w kraju i zagranicą systemów badawczych wspomagających badania zmęczeniowe, w tym analizę lokalnych rozkładów odkształceń, automatyczne monitorowanie przebiegu pękania zmęczeniowego, a także badania własności mechanicznych z zastosowaniem mikropróbek. Jest autorem około 120 krajowych i zagranicznych publikacji naukowych.

Ma w swoim dorobku 3 wypromowanych doktorów, a także ponad 40 inżynierów i magistrów inżynierów. W działalności dydaktycznej zajmuje się głównie zagadnieniami podstaw konstrukcji maszyn. Angażuje się także w przedsięwzięcia badawcze realizowane we współpracy z jednostkami gospodarczymi z regionu i kraju.

 

KB

Zdjęcia (2)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Bydgoski Portal Internetowy Bydgoszcz.COM, którego właścicielem jest firma MPI.PL z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Stary Rynek 5 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe