"Cuda, cuda ogłaszają". Orszak Trzech Króli po raz kolejny przejdzie ulicami Bydgoszczy

  • 02.01.2020, 18:34
  • KB
"Cuda, cuda ogłaszają". Orszak Trzech Króli po raz kolejny przejdzie ulicami Bydgoszczy KB archiwum
6 stycznia, w dniu Objawienia Pańskiego, po raz siódmy Orszak Trzech Króli wyruszy do stajenki w poszukiwaniu Dzieciątka. W tym roku zupełnie nową trasą.

Orszak rozpocznie się Mszą św. o godz. 11.30 w Bazylice pw. św. Wincentego a Paulo, pod przewodnictwem ordynariusza diecezji bydgoskiej ks. bp. Jana Tyrawy. O godz. 13 barwny orszak wyruszy sprzed Bazyliki i przejdzie ulicami: Markwarta, Krasińskiego, Gdańską, Focha, Mostową do Starego Rynku. Tam pokłon oddadzą Dzieciątku Jezus – najpierw pasterze, później królowie, a następnie wszyscy uczestnicy Orszaku.

Scenariusz tej jednej z największych, plenerowych imprez w Polsce oparty jest na ewangelicznym przekazie – Mędrcy ze Wschodu (w tradycji przyjęło się, że było ich trzech) wyruszają za Betlejemską Gwiazdą, by odkryć w ubogiej, niepozornej szopie prawdziwego Boga. Trzej Królowie oddają mu pokłon, objawiając go tym samym całemu światu.

- Pragniemy szczególnie zwrócić uwagę na przepiękne utwory kolędowe, których autorami byli polscy poeci i do których muzykę komponowali wybitni kompozytorzy. Chcemy aby wybrzmiały zarówno znane jak i zapomniane fragmenty polskich kolęd. Tych, które dla każdego z nas są wspomnieniem z dzieciństwa, radosnym czasem przeżywanym w gronie najbliższych, a przede wszystkim modlitwą.

Jak co roku wyjdziemy z nimi  poza świątynie, poza rodzinne domy, wyjdziemy na ulice naszego miasta. Tym razem aktorzy naszej orszakowej sceny będą mówić do nas właśnie słowami polskich kolęd. Kolędy najlepiej, najpiękniej a jednocześnie najprościej mówią nam o Bożym Narodzeniu. – Powiedzieli Regina i Marek Piątkowscy, koordynatorzy Bydgoskiego Orszaku.

Hasło Orszaku Trzech Króli 2020 - „Cuda, cuda ogłaszają”  jest fragmentem refrenu kolędy „Dzisiaj w Betlejem”, jednej z najczęściej śpiewanych polskich kolęd. Pod tym hasłem wspominana będzie również Bitwa Warszawska, która została nazwana Cudem nad Wisłą, a która miała miejsce 100 lat temu. Jednocześnie chcemy nawiązać do 100-lecia powrotu Bydgoszczy do Macierzy oraz 100. rocznicy urodzin papieża Polaka, który zajmuje szczególne miejsce w naszej historii.

Orszak Trzech Króli jest wydarzeniem oddolnym, w całości przygotowywanym przez wolontariuszy. Odtwórcami głównych ról są aktorzy – amatorzy. Jak co roku organizatorzy będą rozdawać papierowe korony i nalepki. Dzieci będą mogły przekazać Świętej Rodzinie rysunki ze skarbami, które chciałyby podarować Dzieciątku oraz słodycze, które zostaną przekazane ubogim rodzinom.

Do orszaku może przyłączyć się każdy. Zachęcamy do przygotowania niedrogiego przebrania, dzięki któremu jest się nie tylko widzem, ale także aktorem w tym ulicznym przedstawieniu. Propozycje strojów orszakowych można znaleźć na stronie internetowej www.orszak.bydgoszcz.pl.

 

KB

Zdjęcia (2)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Bydgoski Portal Internetowy Bydgoszcz.COM, którego właścicielem jest firma MPI.PL z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Stary Rynek 5 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe