Przed nami druga edycja Rowerowej Stolicy Polski

  • 03.12.2019, 18:11
  • KB
Przed nami druga edycja Rowerowej Stolicy Polski Materiały prasowe
Miasto Bydgoszcz, pomysłodawca i organizator akcji, zaprasza wszystkie miasta prezydenckie do udziału w drugiej odsłonie Rowerowej Stolicy Polski.

Wspólnie promujmy aktywny i zdrowy tryb życia mieszkańców naszych miast, dbając jednocześnie o czyste powietrze. Rower to idealna alternatywa w miejskiej, często zakorkowanej codzienności. Rower to bezemisyjny, zdrowy i z roku na rok coraz modniejszy środek transportu. To nadzieja na czystą, bezsmogową przyszłość naszych małych ojczyzn.

 

Dlatego, we wrześniu 23 miasta przyłączyły się do rywalizacji o tytuł Rowerowej Stolicy Polski. 10 tysięcy aktywnych uczestników akcji, przejechało prawie 1,2 miliona kilometrów. Każdego dnia przekonywaliśmy, że warto zrezygnować z samochodu, a rower jest idealny na codzienne dojazdy do centrum i weekendowe wypady za miasto.

Udział w zabawie potwierdziły już miasta, które uczestniczyły w pierwszej edycji. Wiemy, że w maju 2020r. o tytuł „Rowerowej Stolicy Polski” powalczą: Biała-Podlaska, Białystok, Bydgoszcz, Chorzów, Gniezno, Gorzów Wielkopolski, Inowrocław, Kielce, Koszalin, Leszno, Łomża, Nowa Sól, Olsztyn, Ostrowiec Świętokrzyski, Przemyśl, Suwałki, Świętochłowice, Toruń i Włocławek.

To oczywiście nie koniec. Na zaproszenie do udziału w przyszłorocznej edycji odpowiedziały już kolejne nowe miasta. Nadal istnieje możliwość włączenia się w akcję kręcenia kilometrów.

Celem projektu jest przede wszystkim propagowanie aktywnego wypoczynku, promocja turystyki rowerowej, promocja jazdy rowerem, jako alternatywnego środka transportu oraz wdrażanie idei smart city w miastach. Mieszkańcy, jeżdżąc na rowerze w miesiącu rywalizacji nakręcają kilometry dla swojego miasta lub obszaru metropolitalnego.

 

Źródłem idei organizacji rywalizacji o „Puchar Rowerowej Stolicy Polski” była chęć stworzenia projektu na kształt Europejskiej Rywalizacji Rowerowej (ECC), która była organizowana przez Włochów i została zawieszona w 2018 roku. W związku z niedosytem wśród rowerzystów zorganizowano nową inicjatywę, która ma aktywizować lokalną społeczność. Wybierz rower zamiast samochodu. Pokonuj kolejne kilometry i zdobywaj punkty dla Twojego Miasta.

 

Warto podkreślić, że udział w akcji, zarówno dla miast, jak i dla uczestników jest całkowicie bezpłatny! Kilometry kręcimy przy użyciu darmowej aplikacji „Rowerowa Stolica Polski”. Miasto, które wygra rywalizację otrzymuje przechodni „Puchar Rowerowej Stolicy Polski”. W przypadku wygranej trzy razy z rzędu, Puchar zostaje na stałe w posiadaniu zwycięskiego miasta.

Dodatkowo, dzięki udziałowi w akcji, każde miasto po zakończeniu rywalizacji otrzymuje od organizatora szczegółowe statystyki o jej uczestnikach oraz tzw. „mapę ciepła”, która szczegółowo pokazuje, jakimi drogami, ścieżkami czy szlakami poruszali się uczestnicy rywalizacji. Takie syntetyczne dane z pewnością ułatwią w przyszłości odpowiednie planowanie nowych ścieżek rowerowych czy małej infrastruktury rowerowej w mieście.

 

Wszyscy, którzy jeżdżą na rowerze i są posiadaczem telefonu komórkowego, mogą wziąć udział w rywalizacji. Trzeba tylko pobrać darmową aplikację i wybrać miasto, dla którego chce się zbierać kilometry. Aplikacja działa na terenie całego świata, dlatego każdy uczestnik, bez względu na miejsce, w którym się znajduje, może kręcić kilometry dla swojej drużyny. Nie bez znaczenia dla indywidualnych uczestników są inne użytkowe funkcje aplikacji, będące wartością dodaną udziału w zabawie, takie jak zniżki u partnerów akcji, specjalne odznaki czy prognoza pogody.

KB

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Bydgoski Portal Internetowy Bydgoszcz.COM, którego właścicielem jest firma MPI.PL z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Stary Rynek 5 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe