Niepewna sytuacja finansowa samorządów – potrzebny jest silny głos całego województwa

  • 22.11.2019, 12:47
  • KB
Niepewna sytuacja finansowa samorządów – potrzebny jest silny głos całego województwa fot. ilustracyjna
Prezydent Rafał Bruski proponuje pilne zwołanie Forum Samorządowego poświęconego tematyce finansów samorządowych. Skierował w tej sprawie apel do Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

- W związku z regulacjami prawnymi, które skutkują ograniczeniem dochodów samorządów i zwiększeniem ich wydatków, zwracam się z prośbą, aby w najbliższym możliwym terminie Pan Marszałek zorganizował Forum Samorządowe, z udziałem samorządowców wszystkich szczebli – tłumaczy prezydent Rafał Bruski.

Działania rządu wpłynęły negatywnie na zdolność samorządu do zaspokajania codziennych potrzeb mieszkańców, m.in. w obszarze edukacji, kultury ochrony środowiska, transportu publicznego, sportu czy pomocy społecznej – dodaje.

Przypomnijmy, że przyszłoroczny budżet miasta został uszczuplony o 100 milionów złotych. W praktyce oznacza to konieczność rezygnacji z planowanych inwestycji m.in. przebudowy ul. Nakielskiej, budowy basenu osiedlowego na Miedzyniu i basenu rehabilitacyjnego na Szwederowie. Trudna i niepewna sytuacja finansowa zmusza także to szukania oszczędności w wydatkach bieżących na sport, kulturę, czy promocję miasta. Szacuje się, że w ciągu najbliższych czterech lat w miejskiej kasie zabraknie 400 milionów złotych.

Problemy, które wynikły z niekorzystnych regulacji prawnych dotyczą każdego szczebla samorządu. Przyjęte regulacje mają bezpośredni wpływ na bieżące zadania samorządów, a także na inwestycje współfinansowane ze środków unijnych, w tym Regionalnego Programu Operacyjnego.

Propozycja pilnego zwołania Forum Samorządowego poświęconego tematyce finansów samorządowych jest kolejnym działaniem – tym razem całego województwa – w walce o pieniądze mieszkańców. Prowadzenie wspólnych działań w sprawie stworzenia przez rząd prawnych możliwości zwrotu tych pieniędzy samorządom, w formie rekompensat, wymaga silnego głosu całego regionu.

Treść apelu w znajduje się TUTAJ.

 

 

 

KB

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Bydgoski Portal Internetowy Bydgoszcz.COM, którego właścicielem jest firma MPI.PL z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Stary Rynek 5 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Rode
Rode 22.11.2019, 13:12
Dlatego od wrzesnia nie otrzymalam 500+ na dziecko?

Pozostałe