Za nami "Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych" w Bydgoszczy

  • 18.11.2019, 17:05
  • KB
Za nami "Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych" w Bydgoszczy KWP Bydgoszcz
W 2005 roku Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych ogłosiło rezolucję ustanawiającą trzecią niedzielę listopada, jako „Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych”. W tym roku przypadł on na dzień 17 listopada 2019 roku.

W niedzielny poranek bydgoscy policjanci wspólnie z Zarządem Okręgowym Polskiego Związku Motorowego w Bydgoszczy zorganizowali akcję, podczas której rozmawiali z kierowcami o szeroko rozumianym bezpieczeństwie. Funkcjonariusz Wydziału Prewencji KMP w Bydgoszczy asp. Sebastian Rink wspólnie z policjantami Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Bydgoszczy przeprowadził działania profilaktyczno-edukacyjne, podczas których rozmawiał z kierującymi o bezpieczeństwie w ruchu drogowym, w tym o wypadkach drogowych i ich przyczynach.

W ten szczególny dzień policjanci apelowali do kierujących o zachowanie rozsądku i rozwagi podczas poruszania się po drogach. Każdego roku na polskich drogach giną ludzie, wiele osób zostaje rannych. Wielu z nich pozostaje kalekami na całe życie i wymaga stałej, a także specjalistycznej opieki. Zarówno dla sprawców takich zdarzeń, osób poszkodowanych czy ich rodzin wypadek drogowy to trauma na całe życie. Przyczyny wypadków są rożne, począwszy od niedostosowania prędkości do warunków panujących na drodze, poprzez nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu czy nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych. W okresie jesienno-zimowym prawdopodobieństwo występowania zdarzeń drogowych wzrasta kilkukrotnie. Duży wpływ na to mają zmieniające się warunki pogodowe. Droga hamowania na mokrej czy zaśnieżonej nawierzchni znacznie się wydłuża.

Policjanci podczas rozmów z kierowcami oraz pasażerami pojazdów poruszali również tematykę związaną z przemieszczaniem się po drogach niechronionych uczestników ruchu drogowego tj. pieszych i rowerzystów. Zwracali przy tym szczególną uwagę na konieczność korzystania z elementów odblaskowych w porze od świtu do zmierzchu poza terenem zabudowanym. Elementy odblaskowe umieszczone na odzieży wierzchniej w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu drogowego sprawiają, że piesi i rowerzyści widoczni są z bardzo dużej odległości co ma zdecydowany wpływ na ich bezpieczeństwo na drodze.

Po zakończonej kontroli każdy kierujący otrzymał od organizatorów elementy odblaskowe, Atlas Drogowy Polski wraz z instrukcją udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, a także książeczkę Pierwszej Pomocy w wybranych nagłych stanach zagrożenia życia. Przewożone w samochodach dzieci otrzymały kolorowe kamizelki odblaskowe. Nie zabrakło również ulotek informacyjnych dotyczących bezpiecznego poruszania się po autostradach czy wpływu alkoholu na świadomość kierowcy.

W związku z obchodami „Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych” asp. Sebastian Rink podczas prelekcji przygotowanej dla uczniów odwiedzających Zespół Szkół Samochodowych w Bydgoszczy, a także uczestników akcji „50+ na drodze” organizowanej przez Wydział Prewencji KMP w Bydgoszczy, omówił tematykę związaną z bezpieczeństwem, w tym procedury związane z zachowaniem się na miejscu zdarzenia drogowego oraz odpowiednim powiadamianiem służb ratunkowych. Działania bydgoskich policjantów wpisują się w ogólnopolskie kampanie „Nie zabijaj” i „Świeć przykładem”.

POLICJA APELUJE!

Bezpieczeństwo na drodze w dużej mierze zależy od nas samych… dlatego bądźmy odpowiedzialni na drodze.

KB

Zdjęcia (3)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Bydgoski Portal Internetowy Bydgoszcz.COM, którego właścicielem jest firma MPI.PL z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Stary Rynek 5 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe