Stypendia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla naukowców UTP

  • 18.11.2019, 14:38
  • KB
Stypendia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla naukowców UTP fot. ilustracyjna
Minister Jarosław Gowin uhonorował stypendiami 211 osób, które prowadzą innowacyjne badania na wysokim poziomie i cieszą się imponującym dorobkiem naukowym o wysokim prestiżu i międzynarodowym zasięgu.

Wśród nagrodzonych znaleźli się naukowcy z Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy dr inż. Weronika Kruszelnicka
z Wydziału Inżynierii Mechanicznej i dr Dariusz Kulus z Wydziału Rolnictwa i Biotechnologii.

Laureaci będą otrzymywali stypendia w wysokości 5.390 zł miesięcznie przez 3 lata.
Na sfinansowanie przyznanych stypendiów Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczy w tym okresie ponad 40 mln zł.  Złożone wnioski oceniał zespół doradczy, wyłoniony spośród kandydatów zgłaszanych przez Radę Główną Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Komisję Ewaluacji Nauki oraz Radę Młodych Naukowców. W tym roku wpłynęło prawie 1,5 tys. wniosków o przyznanie stypendium, z czego ok. 1,4 tys. spełniło warunki formalne i zostało poddane ocenie.

Obszar zainteresowań badawczych dr inż. Weroniki Kruszelnickiej  obejmuje w szczególności zagadnienia efektywności maszyn i procesów przetwórczych biomateriałów dla celów energetycznych, inżynierii odnawialnych źródeł energii, rozdrabniania alternatywnych nośników energii, w tym również odpadów poprodukcyjnych i poużytkowych, w kontekście poszanowania energii i zwiększenia efektywności energetycznej oraz poprawy jakości środowiska przyrodniczego.

Zainteresowania zawodowe dr. Dariusz Kulusa koncentrują się na zagadnieniach związanych z krioprezerwacją oraz analizą szeroko pojętej zmienności wybranych gatunków roślin ozdobnych i leczniczych, a także mikrorozmnażaniem zagrożonych wyginięciem gatunków kaktusów i innych sukulentów.

KB

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Bydgoski Portal Internetowy Bydgoszcz.COM, którego właścicielem jest firma MPI.PL z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Stary Rynek 5 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe