Wiemy, jak będzie wyglądał mural z okazji 100-lecia powrotu Bydgoszczy do Macierzy

  • 18.10.2019, 13:32
  • KB
Wiemy, jak będzie wyglądał mural z okazji 100-lecia powrotu Bydgoszczy do Macierzy Materiały prasowe
Wyłoniono zwycięski projekt muralu, który powstanie z okazji setnej rocznicy powrotu Bydgoszczy do Polski. Mural powstanie na szczytowej ścianie budynku przy ul. Karpackiej na Wzgórzu Wolności. Konkurs został zorganizowany w ramach wydarzeń BYDGOSZCZ JEST POLSKA 1920.

Ogłoszony konkurs na projekt i wykonanie muralu z okazji 100-lecia powrotu Bydgoszczy do Polski został rozstrzygnięty w piątek, 18 października. Komisja konkursowa ze zgłoszonych ośmiu propozycji wybrała pracę architekta Dawida Celka.

Zwycięska praca ozdobi szczytową ścianę budynku przy ul. Karpackiej 39 c na Wzgórzu Wolności. Projekt odwołuje się do historycznego wydarzenia przekazania symbolicznego klucza do miasta z rąk niemieckiego burmistrza Bromberg’a Huga Wolfa polskiemu prawnikowi Janowi Maciaszkowi, który stał się pierwszym komisarycznym prezydentem polskiej Bydgoszczy. Symbol klucza jest mocny, czytelny i kompozycyjnie rozpoznawalny nawet z dużej odległości.

Laureat konkursu otrzyma nagrodę pieniężną w kwocie 10 tys. złotych oraz środki na wykonanie muralu. Zgodnie z zasadami konkursu mural powstanie do 30 listopada br.

Zgłoszone projekty murali oceniała komisja konkursowa w składzie:
Prof. dr hab. Anna Bochenek z Katedry Sztuk Wizualnych UTP – przewodnicząca
Inż. arch. Katarzyna Łaskarzewska-Karczmarz – Architekt Miasta Bydgoszczy
Mgr sztuki, art. Plastyk Jolanta Chmara – Prezes Związku Artystów Plastyków Bydgoszcz
Prof. dr hab. Maciej Świtała - ASP w Gdańsku
Prof. dr hab. Dariusz Markowski – Przewodniczący Rady ds. Estetyki Miasta Bydgoszczy
Mgr sztuki, art. Plastyk Marek Iwiński – Plastyk Miasta
Mgr inż. Zdzisław Tylicki – radny Rady Miasta Bydgoszczy, przewodniczący RO „Wzgórze Wolności”

Warto wiedzieć:
Konkurs na projekt i wykonanie muralu „100-lecie Powrotu Bydgoszczy do Polski” to kolejny z konkursów z okazji powrotu Bydgoszczy w granice Rzeczypospolitej. Czekamy też na projekty, które uatrakcyjnią obchody jubileuszu 100-lecia odzyskania niepodległości przez Bydgoszcz w ramach konkursu „Bydgoszcz jest Polska 1920”. Liczymy na oryginalne koncepcje, które wpłyną na pozytywny wizerunek Bydgoszczy oraz będą kształtować lokalną tożsamość mieszkańców. Mogą to być imprezy plenerowe, wydawnictwa, inscenizacje, wystawy, przedsięwzięcia rozrywkowe, koncerty, spektakle teatralne i inne formy wyrazu. Pula środków w konkursie wynosi 200 tys. zł., a wydarzenia mogą odbywać się przez cały rok. Zwycięskie projekty mogą liczyć na dofinansowanie w kwotach 2,5, 5, 10, 20 i 30 tysięcy złotych. Na wnioski czekamy do 25 października do godz. 10.
Szczegóły konkursu znajdują się TUTAJ.

Konkurs na projekt oficjalnego rocznicowego logotypu
Ogłosiliśmy też konkurs na logotyp, który będzie oficjalną identyfikacją graficzną miasta związaną z obchodami w całym 2020 roku. Logotyp z oficjalnym hasłem „Bydgoszcz jest Polska – 1920” wyłoniony w konkursie będzie wykorzystywany do celów popularyzatorskich, promocyjnych i korespondencyjnych. Znajdzie się m.in. na jednym z najwyższych budynków nieopodal Brdy, który obecnie przebudowywany jest na hotel. Swój głos na logotyp można oddać w elektronicznej ankiecie, która znajduje się TUTAJ. Do konkursu zgłoszone zostały 64 prace konkursowe z całej Polski. Komisja konkursowa wyłoniła spośród nich 8 projektów, które zostają poddane ocenie mieszkańców w głosowaniu internetowym. Pięć prac, które w głosowaniu uzyska największą ilość głosów trafi na posiedzenie komisji konkursowej. Spośród nich komisja do 5 listopada 2019 r. wybierze zwycięski projekt.

KB

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Bydgoski Portal Internetowy Bydgoszcz.COM, którego właścicielem jest firma MPI.PL z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Stary Rynek 5 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe