Bydgoszcz kusi deweloperów przemysłowych

  • 18.10.2019, 12:55
  • KB
Bydgoszcz kusi deweloperów przemysłowych fot. ilustracyjna
W Polsce nadal szybko rośnie powierzchnia nieruchomości budowanych w celach logistycznych i produkcyjnych. Uwagę inwestorów zaczynają przyciągać już nie tylko największe miasta, ale także te nieco mniejsze, w tym Bydgoszcz.

Od kilku lat kluczowi deweloperzy nie skupiają się już tylko na pięciu najatrakcyjniejszych lokalizacjach, którymi są Warszawa, Górny Śląsk, Polska Centralna, Poznań i Wrocław, ale poszukują nowych lokalizacji blisko najważniejszych szlaków komunikacyjnych. Zjawisko to potwierdza raport przygotowany przez firmy JLL, Hillwood i Manpower pt. „Small town, big deal. Badanie potencjału nowych lokalizacji magazynowo-przemysłowych w Polsce”.

W analizie, która objęła 34 ośrodki z miastami powyżej 100 tys. mieszkańców wraz z otaczającymi je powiatami, wysokie oceny atrakcyjności uzyskała Bydgoszcz – 7. miasto na liście 10 najciekawszych spośród nowych lokalizacji. Warto przy tym podkreślić, że różnice w rankingu między miastami z pierwszej dziesiątki były niewielkie. Największe miasto województwa kujawsko-pomorskiego jest najwyżej oceniane za rynek pracy i kompetencje regionalne. Jest to też jeden z trzech najbardziej dojrzałych rynków wśród nowych lokalizacji (po Krakowie i Kielcach). Już teraz w ramach jednego parku magazynowego można tu wynająć moduły o powierzchni 10 000 mkw. Miasto ma też ofertę dla najemców szukających mniejszych powierzchni poniżej 5 000 mkw.

- Konsekwentnie wzmacniamy naszą ofertę, dbając o zapewnienie dobrze skomunikowanych i uzbrojonych terenów inwestycyjnych. W ostatnim czasie, z pomocą Bydgoskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, z powodzeniem zakończyliśmy proces komercjalizacji ponad 30-hektarowego terenu należącego do Miejskich Wodociągów i Kanalizacji w Bydgoszczy, na którym docelowo powstanie ok. 110 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni magazynowo-produkcyjnej. Obecnie przystępujemy do prac nad komercjalizacją kolejnego, ponad 80-hektarowego obszaru. Poniesione nakłady inwestycyjne na uzbrojenie 280-hektarowego terenu na obszarze Bydgoskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego zaowocowały ulokowaniem na tym terenie ponad 140 firm i stworzeniem 4000 miejsc pracy – mówi Rafał Bruski, Prezydent Miasta Bydgoszczy.

Pod względem dostępności odpowiednich terenów inwestycyjnych lepszy wynik spośród wszystkich lokalizacji analizowanych w raporcie uzyskała tylko Łódź.

Innym istotnym atutem Bydgoszczy jest dostępność pracowników. Według danych Manpower, rekrutacja stuosobowej załogi zakładu produkcyjnego będzie najkrótsza w Białymstoku i potrwa około 40 dni, ale w Bydgoszczy zajmie zaledwie 10 dni dłużej. Bydgoszcz wyróżnia się również wysoką liczbą uczniów szkół zawodowych, które kształcą pracowników wykwalifikowanych, szczególnie pożądanych przez firmy produkcyjne. Pod tym względem Bydgoszcz dorównuje takim miastom jak Kraków, Poznań i Warszawa.

Jak podkreślają władze miasta, Bydgoszcz dba o zachowanie technicznego profilu edukacji, zgodnie ze strukturą lokalnej gospodarki, w której ponad 50% osób jest zatrudnionych w przemyśle – uczniowie szkół technicznych i zawodowych stanowią ponad połowę ogólnej liczby uczniów szkół średnich w mieście.

Z raportu wynika, że korzystna dla rozwoju usług logistycznych i drobnej produkcji w mieście i jego okolicach jest średnia stawka godzinowa brutto dla pracownika produkcji, która wynosi około 14 zł.

Kluczowe znaczenie dla deweloperów przemysłowych ma stan infrastruktury w bezpośrednim otoczeniu miasta. Pod tym względem Bydgoszcz niewiele ustępuje największym aglomeracjom w Polsce. W promieniu 50 km od miasta znajduje się ponad 100 km istniejących lub budowanych właśnie dróg szybkiego ruchu. O dostępności transportowej miasta świadczy to, że w ciągu kilku godzin można się z niego dostać do bardzo dużej liczby potencjalnych odbiorców. Zdaniem ekspertów, pozycja Bydgoszczy i Kujaw jeszcze się pod tym względem wzmocni po wybudowaniu drogi S5 i planowanej S10.

- Coraz więcej działających w Polsce firm potrzebuje nowoczesnych powierzchni magazynowo-produkcyjnych poza głównymi lokalizacjami logistycznymi. Rozwój infrastruktury drogowej przyczynia się do powstawania nowych centrów logistycznych w mniejszych lokalizacjach – uważa Hubert Michalak, Prezes Hillwood Polska. - Firma Hillwood Polska już wcześniej dostrzegła biznesowy potencjał Bydgoszczy i okolic, o czym świadczą planowane przez nas powierzchnie magazynowe w tym regionie – dodaje.

Według raportu „Small town, big deal” takie miasta jak Bydgoszcz stają się konkurencyjne w stosunku do największych ośrodków dzięki rozbudowie sieci autostrad, niższym kosztom zakupu gruntów oraz bardziej sprzyjającemu rynkowi pracy: dostępności pracowników oraz krótszemu procesowi ich rekrutacji. Istotną rolę odgrywa też dobry klimat inwestycyjny.

Pełna treść raportu dostępna jest na stronie internetowej: tutaj

KB

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Bydgoski Portal Internetowy Bydgoszcz.COM, którego właścicielem jest firma MPI.PL z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Stary Rynek 5 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe