Przebudowa sieci ciepłowniczej w Bydgoszczy prowadzona z poszanowaniem zieleni

  • 18.10.2019, 11:47
  • KB
Przebudowa sieci ciepłowniczej w Bydgoszczy prowadzona z poszanowaniem zieleni fot.: KB
Pierwszy tzw. "technologiczny" etap inwestycji KPEC na Kapuściskach został zakończony. Dzięki przebudowie sieci ciepłowniczej z blisko 2000 mieszkań zniknęły gazowe podgrzewacze wody.

W związku z realizacją inwestycji na etapie przygotowań zinwentaryzowano blisko 600 drzew i krzewów zlokalizowanych w bezpośrednim sąsiedztwie budowanego ciepłociągu. 114 drzew i 110 skupin krzewów zakwalifikowano do wycinki. Obecnie KPEC kończy realizację zadania, trwają odtworzenia i odbiory. Prace prowadzone były ze szczególnym poszanowaniem zieleni. W związku z tym, ze 114 drzew uwzględnionych do wycinki na dzień dzisiejszy pojawiła się konieczność wycięcia tylko 33 drzew. Z kolei z 1,5 tys. metr. kwadr. uwzględnionych do wycinki krzewów, wycięto zaledwie 377 metr. kwadr.

W ramach nasadzeń zastępczych w tym roku KPEC zaplanował posadzenie 555 drzew i krzewów. Liczba nasadzeń nie zmieni się pomimo niewycięcia większości drzew i krzewów w związku z inwestycją. To oznacza, że w naszym mieście pojawi się jeszcze więcej zieleni, z czego 283 nowe drzewa i krzewy zostaną posadzone na Kapuściskach. Ze względu na bardzo gęstą sieć instalacji podziemnych na Kapuściskach coraz trudniej o miejsca na sadzenie dużych drzew. W sumie znaleziono lokalizację dla 33 drzew o szlachetnych odmianach (np. dęby: szkarłatne, burgundzkie, lipy drobnolistne, kasztanowce czerwone Briotii, wiśnie piłkowane, złotokapy itd.). Drzewa są szkółkowane oraz objęte trzyletnią pielęgnacją, co gwarantuje przez ten okres trwałość nasadzonego materiału. Pozostałe drzewa zostaną posadzone w innych rejonach miasta.

Całkowita wartość inwestycji na Kapuściskach to ponad 8,5 mln zł. W ramach zadania KPEC wykonał ponad 8000 m sieci ciepłowniczej oraz wybudował blisko 60 węzłów ciepłowniczych. Nowy sposób zasilania zyskało blisko 60 budynków, co stanowi około 2000 mieszkań. Dzięki inwestycji zwiększyło się bezpieczeństwo mieszkańców, ze względu na demontaż gazowych podgrzewaczy wody, a także poprawę jakości powietrza.

 

KB

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Bydgoski Portal Internetowy Bydgoszcz.COM, którego właścicielem jest firma MPI.PL z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Stary Rynek 5 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe