Zbliża się Dzień Seniora w Bydgoszczy

  • 08.10.2019, 12:31
  • KB
Zbliża się Dzień Seniora w Bydgoszczy fot. ilustracyjna
W niedzielę, 20 października świętujemy Europejski Dzień Seniora. Z tej okazji zapraszamy na uroczystości do Miejskiego Centrum Kultury. W programie wykłady, koncerty i pokazy. Bezpłatne wejściówki można odbierać od środy, 9 października.

20 października cała Europa świętuje Dzień Seniora. Celem ustanowienia tego szczególnego święta jest przede wszystkim zwrócenie uwagi na potrzeby osób starszych, a także podejmowanie działań, które przyczyniają się do aktywizacji tej grupy społecznej. Ważnym zadaniem jest też walka z wykluczeniem osób w podeszłym wieku, ułatwienie dostępu do opieki medycznej, a także do pełnego życia kulturalnego i społecznego.

Do wspólnego świętowania Europejskiego Dnia Seniora jak zawsze włącza się Miasto Bydgoszcz. I zaprasza starszych mieszkańców na specjalnie przygotowane na tę okazję obchody. W niedzielę, 20 października w Miejskim Centrum Kultury przy ul. Marcinkowskiego przygotowaliśmy dla seniorów szereg atrakcji. Będzie można posłuchać koncertu i obejrzeć pokaz flamenco. Specjalnym gościem będzie profesor Zbigniew Lew-Starowicz, który wygłosi prelekcję na temat seksualności seniorów.

Podczas Europejskiego Dnia Seniora, prezydent Rafał Bruski wręczy także wyróżnienia dla osób, które aktywnie angażują się w pracę na rzecz osób starszych. Na zakończenie, na wszystkich zebranych czekać będzie słodka niespodzianka.

Darmowe zaproszenia odbierać można od dnia 9 października w Urzędzie Miasta Bydgoszczy przy ul. Jezuickiej 1, pokój 3 oraz w Miejskim Centrum Kultury przy ul. Marcinkowskiego 12. Liczba miejsc ograniczona. Informacje o dostępności zaproszeń pod nr tel. 52 5858 963.

Europejski Dzień Seniora – 20 października, godz. 16.00, sala widowiskowa Miejskiego Centrum Kultury przy ul. Marcinkowskiego 12, o godzinie 16.00.

Polityka senioralna miasta to jeden z naszych priorytetów. W maju tego roku powołano specjalną jednostkę w Urzędzie Miasta dedykowaną osobą starszym –Bydgoskie Biuro Seniora. Jego najważniejszym celem jest skupienie wszystkich aktywności miasta w dziedzinie polityki senioralnej, rozproszonych do tej pory po różnych jednostkach, a także diagnozowanie potrzeb osób starszych oraz ich aktywizacja. Biuro wspiera także lokalne organizacje zrzeszające seniorów i działające na ich rzecz.

Od 2011 roku działa powołana przez prezydenta Rafała Bruskiego Bydgoska Rada Seniorów, złożoną ze społeczników i specjalistów.

Tylko w 2018 roku na wsparcie seniorów, w tym opiekę i profilaktykę zdrowotną, Miasto przeznaczyło ponad 3,5 mln zł. Programy senioralne zainicjowane w ostatnich latach to Karta Seniora 60+, która oferuje zniżki na zakupy i usługi u ponad stu partnerów programu w całej metropolii Bydgoszcz; koperta życia - program, który powstał, by nieść szybką i skuteczną pomoc, poprzez dostępną w domu seniora kopertę z najważniejszymi informacjami dla ratowników.

Działa także program Złota Rączka - czyli darmowa pomoc w drobnych domowych naprawach.

Seniorzy mogą także bezpłatnie zaszczepić się przeciwko grypie.

KB

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Bydgoski Portal Internetowy Bydgoszcz.COM, którego właścicielem jest firma MPI.PL z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Stary Rynek 5 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe