Lokalne obchody Dnia Serca. Bezpłatne badania dla mieszkańców Bydgoszczy

 • 02.10.2019, 17:07
 • KB
Lokalne obchody Dnia Serca. Bezpłatne badania dla mieszkańców Bydgoszczy Materiały prasowe
6 października (niedziela) w godz. 10.00 - 18.00, na Starym Rynku odbędą się bezpłatne badania profilaktyczne dla mieszkańców Bydgoszczy, w ramach XVII edycji kampanii profilaktyczno-edukacyjnej "Servier dla Serca".

Mobilna Kardiologiczna Poradnia Servier oferuje:

 • badanie ciśnienia tętniczego krwi,
 • badanie stężenia glukozy we krwi,
 • badanie stężenia cholesterolu we krwi wraz z frakcjami HDL i LDL oraz trójglicerydami,
 • pomiar masy ciała (wskaźnika BMI),
 • konsultacje kardiologiczne (w uzasadnionych przypadkach),
 • EKG (w uzasadnionych przypadkach)
 • ECHO serca (w uzasadnionych przypadkach)
 • Od 2003 roku organizatorzy kampanii SERVIER DLA SERCA przypominają o tym jak ważne są nie tylko regularne badania profilaktyczne umożliwiające wczesną diagnozę, ale również zdrowe zachowania eliminujące ryzyko wystąpienia chorób układu sercowo-naczyniowego.

Kampania od 17 lat zwraca uwagę Polaków na stan zdrowia ich serc. Zachęca do zmiany trybu życia i wdrażania już od najmłodszych lat prawidłowych wzorców, takich jak wypracowanie zdrowych nawyków żywieniowych, regularne badania profilaktyczne, podejmowanie aktywności fizycznej czy też porzucenie nałogów.

Tegoroczna edycja kampanii odbywa się  pod hasłem „Zagłosuj na swoje serce” i w sposób szczególny koncentruje się na dławicy piersiowej, będącej ostatnim stadium niedokrwiennej choroby serca, która należy do tzw. chorób cywilizacyjnych i występuje średnio u około 20-40 osób na 1000. Zachorowalność wzrasta wraz z wiekiem: zazwyczaj pojawia się po 40. roku życia u mężczyzn i po 50. roku życia u kobiet.

Według szacunków ekspertów, każdego roku w Europie na dławicę piersiową zapada od 2 do 4 osób na 1000 mieszkańców, a choruje między 20 a 40 osób na 1000 mieszkańców.
W Polsce z powodu dławicy piersiowej może cierpieć około 1,5 mln osób, a w USA nawet 8,5 mln osób.

 

Dławicę piersiową charakteryzuje zespół objawów spowodowanych zmniejszeniem ilości dostarczanego tlenu do mięśnia sercowego w stosunku do jego zapotrzebowania. Gdy serce pracuje w warunkach normalnych, ilość krwi dopływająca tętnicami wieńcowymi zapewnia odpowiednią ilość tlenu i substancji odżywczych, jaką potrzebuje mięsień sercowy do wykonania pracy. Kiedy zapotrzebowanie na tlen wzrasta - np. spowodowane wysiłkiem fizycznym lub emocjami - krew w wyniku zwężeń w naczyniach wieńcowych nie dostarcza odpowiedniej ilości tlenu i w mięśniu sercowym pojawia się deficyt, który objawia się charakterystycznym dla dławicy piersiowej zamostkowym bólem o charakterze ucisku.

ZAPRASZAMY DO NAMIOTU EDUKACYJNEGO SERVIER, A W NIM:

 • Materiały informacyjno-edukacyjne w formie ulotek wyborczych, stanowiące element kampanii Bolesława Dławickiego – fikcyjnego kandydata w wyborach, który zachęca Polaków do dokonywania właściwych decyzji w swoim życiu. W jego rolę wciela się Robert Majewski – znany aktor filmowy teatralny, artysta kabaretowy („Ucho Prezesa”, „Ranczo”, „La La Poland”, „Kabaret na Koniec Świata”). Materiały dotyczą między innymi profilaktyki chorób układu sercowo-naczyniowego oraz dławicy piersiowej.
 • Materiały audio i video (spoty wyborcze) promujące Bolesława Dławickiego, przedstawiające program wyborczy kandydata w postaci zasad i wskazówek zgodnych z wyborami serca. Do walki z dławicą piersiową włączył się także jego Komitet Poparcia, w który wcielili się aktorzy, znani szerokiej publiczności z serialu „La La Poland” oraz „Kabaretu na koniec świata”: Olga Sarzyńska, Sebastian Stankiewicz
  i Paweł Koślik.
 • Specjalne wydanie Serwisu Informacyjnego „Servier dla Serca News”, zawierające: sondę uliczną sprawdzającą wiedzę Polaków na temat dławicy piersiowej, komentarz Profesora Serdecznego dotyczący tego schorzenia oraz relację ze spotkania
  z wyborcami Bolesława Dławickiego i jego pomysł na walkę z dławicą piersiową.
 • Wielkoformatowa gra konkursowa z nagrodami – Wybory Serca, badająca preferencje zdrowotne Polaków, w trakcie której każdy z uczestników będzie odpowiadał na pytania dotyczące chorób układu sercowo-naczyniowego, ze szczególnym uwzględnieniem tematyki dławicy piersiowej.

 

KB

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Bydgoski Portal Internetowy Bydgoszcz.COM, którego właścicielem jest firma MPI.PL z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Stary Rynek 5 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe