Zabytkowe autobusy i pojazdy przejadą ulicami Bydgoszczy

  • 20.09.2019, 12:33
  • KB
Zabytkowe autobusy i pojazdy przejadą ulicami Bydgoszczy fot. ilustracyjna (archiwum)
Darmowa komunikacja miejska, zlot zabytkowych autobusów i parada pojazdów - to tylko niektóre atrakcje, które czekają na bydgoszczan w sobotę (21 września) podczas Europejskiego Dnia bez Samochodu. Akcja ma na celu pokazanie, że są alternatywne dla aut środki transportu.

Celem tej proekologicznej kampanii jest zachęcenie kierowców, by zrezygnowali z poruszania się samochodem chociaż na jeden dzień. W Bydgoszczy na 1.000 mieszkańców przypada aż 600 aut. W związku z wytwarzaniem ogromnej ilości spalin każdego dnia, zachęcamy do skorzystania z komunikacji miejskiej, która w sobotę będzie darmowa (za okazaniem dowodu rejestracyjnego i dowodu osobistego). Miasto podejmuje szereg działań długofalowych na rzecz transportu publicznego - każdego roku powstają bus pasy, specjalne pasy ruchu dla autobusów, dzięki którym autobusy nie stoją w korkach. Tym samym autobus staje się szybszym środkiem dotarcia do domu czy do pracy, nie emitując przy tym tak ogromnej ilości spalin jak transport indywidualny.

Obchodząc w sobotę 21 września Europejski Dzień bez Samochodu, miejskie instytucje przygotowały liczne atrakcje dla mieszkańców - zlot zabytkowych autobusów, parada pojazdów, specjalna linia tramwajowa i wiele innych atrakcji czeka tego dnia na niezmotoryzowanych.

Z samego rana zapraszamy do podziwiania zabytkowych autobusów z całej Polski, które zaparkują przed stadionem klubu „Chemik” na Glinkach. W samo południe odbędzie się parada pojazdów, które wyruszą z Glinek, następnie przejadą Trasą Uniwersytecką, spotkamy je także w okolicy Dworca PKP, Opery Nova, Ronda Fordońskiego oraz na Bartodziejach. Swoją trasę zakończą w miejscu imprezy, przed stadionem Chemika.

Z okazji Dnia bez Samochodu uruchomione zostaną również okolicznościowe linie autobusowe. Jedna kursować będzie do zajezdni tramwajowej ( linia A), gdzie odbywać będą się Dni Otwarte Zajezdni. Druga z kolei kursować z górnego tarasu do centrum miasta (linia B). Obie linie będą całkowicie darmowe i będą obsługiwać mieszkańców w godz. 13 -17.

Zachęcamy Państwa do wyboru tego dnia komunikacji publicznej bądź roweru – może ta okazja będzie impulsem do zamiany samochodu na inny środek transportu na dłużej.

Plan Dnia bez Samochodu:
10.00 – 12.00 – wystawa zabytkowych autobusów / stadion Chemika
12.00 – 13.00 – uroczysta parada ulicami miasta (Stadion Klubu Sportowego „Chemik” – Glinki – Trasa Uniwersytecka – Rondo Wielkopolskie – Powstańców Wielkopolskich – Mickiewicza – Świętojańska – Hetmańska – Sobieskiego – Warszawska – Pętla Rycerska – Zygmunta Augusta – Dworcowa – Królowej Jadwigi – Focha – Jagiellońska – Rondo Fordońskie – Wyszyńskiego – Skłodowskiej – Moniuszki – Trasa Uniwersytecka – Glinki - Stadion Klubu Sportowego „Chemik”)
13.00 -16.00 - Drzwi Otwarte w zajezdni tramwajowej przy ul. Toruńskiej 278 – zwiedzanie 13:30, 14:30, 15:30
11.00 – 16.00 – Wystawa w Izbie Tradycji Kolejowych na Dworcu Głównym
13.00 – 17.00 - kursowanie linii specjalnych obsługiwanych zabytkowym taborem

Linie specjalne/ całkowicie bezpłatne:
A – Stadion Chemik – Zajezdnia Tramwajowa (3 kursy dla grup zwiedzających)
B- Stadion Chemik – Plac Kościeleckich ( kursy co 15 minut)

Na miejsce imprezy możliwy dojazd liniami autobusowymi nr 56, 66, 68, 79 i 86.Z

KB

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Bydgoski Portal Internetowy Bydgoszcz.COM, którego właścicielem jest firma MPI.PL z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Stary Rynek 5 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe