"Polskie drogi to strefa śmierci, czas to zatrzymać!" Ruchy miejskie z kilkunastu miast ruszają z kampanią #ChodziOżycie

  • 16.09.2019, 14:16
  • KB
"Polskie drogi to strefa śmierci, czas to zatrzymać!" Ruchy miejskie z… Materiały prasowe
Powstała ogólnopolska koalicja na rzecz bezpieczeństwa na polskich drogach. Jej celem jest poprawa tragicznych statystyk, szczególnie tych dotyczących zabijania pieszych na pasach.

W poniedziałek o 9:30 w kilkunastu miastach wojewódzkich odbędą się konferencje prasowe lokalnych ruchów miejskich i inicjatyw oddolnych, które współtworzą koalicję. Opracowały one konkretne 4 propozycje zmian w prawie. W Bydgoszczy spotkanie odbyło się o 9:30 pod siedzibą Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego, ul. Jagiellońska 3.

Statystyki są alarmujące. Polskie drogi są jednymi z najniebezpieczniejszych w Europie. W wypadkach drogowych w Unii Europejskiej ginie średnio 49 osób na milion mieszkańców. W Polsce - aż 74! Jesteśmy na 4 miejscu od końca w tej niechlubnej statystyce. Ale już na ostatnim, gdy weźmiemy pod uwagę liczbę ofiar na milion kilometrów przejechanych przez samochody. Szczególnie źle wypadamy, jeśli chodzi o pieszych zabitych na przejściach. To polska specyfika: liczba zabitych na pasach pieszych rośnie, zamiast maleć! Dlaczego tak się dzieje? Winna jest przede wszystkim prędkość. Ok. 85% kierowców przekracza dopuszczalną prędkość dojeżdżając do przejścia. Sytuację pogarszają niejasne przepisy. W Polsce pieszy ma pierwszeństwo dopiero, gdy już znajdzie się na pasach – inaczej niż w większości krajów UE.

Ruchy miejskie i organizacje społeczne, zrzeszone m.in. w ogólnokrajowej Federacji Piesza Polska, zawiązały koalicję #ChodziOżycie, by położyć kres wielu niepotrzebnym tragediom. Opracowane zostały 4 konkretne propozycje zmian. Na początek kampanii, w poniedziałek 16 września, zostaną one złożone w formie listu we wszystkich Urzędach Wojewódzkich. Następnym krokiem będzie nacisk na polityków, a szczególnie na komitety wyborcze startujące w wyborach.


 

KB

Zdjęcia (3)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Bydgoski Portal Internetowy Bydgoszcz.COM, którego właścicielem jest firma MPI.PL z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Stary Rynek 5 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe