Podpisanie porozumienia w sprawie intermodalnego portu

  • 16.09.2019, 11:15
  • KB
Podpisanie porozumienia w sprawie intermodalnego portu BPPT Materiały prasowe
Bydgoszcz skutecznie zadbała o możliwość budowy intermodalnego portu w Emilianowie. Bydgoski Park Przemysłowo-Technologiczny wspólnie z innymi podmiotami będzie działał na rzecz stworzenie nowoczesnego terminala kolejowo-drogowego. Jutro podpisanie porozumienia.

- Intermodalny port będzie elementem wzmacniającym gospodarczy rozwój miasta – mówi prezydent Bydgoszczy, Rafał Bruski. – Wykonujemy kolejny krok w kierunku stworzenia nowoczesnej infrastruktury umożliwiającej sprawny przeładunek towarów. Cieszę się, że wcześniejsze rozmowy m.in. z Zarządem Morskiego Portu w Gdyni oraz nasze działania związane z zabezpieczeniem niezbędnego terenu udaje się wykorzystać.

 

 

Strategiczna inwestycja

Dalsze działania na rzecz budowy portu intermodalnego w Emilianowie podejmować będą oprócz Bydgoskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego również PKP S.A., gmina Nowa Wieś Wielka, Wojewoda Kujawsko-Pomorski, Zarząd Portu Morskiego w Gdyni, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa oraz PKP Cargo S.A.

Intermodalny terminal ma być elementem wiążącym porty w Trójmieście z zapleczem w głębi kraju. Planowane jest też złożenie wniosku o uznanie tego przedsięwzięcia za rządową inwestycję strategiczną, co ułatwić ma pozyskiwanie środków finansowych. Wstępnie planowane jest powołanie spółki celowej, która ma koordynować przygotowanie inwestycji. We wtorek (17 września) wszystkie strony porozumienia podpiszą list intencyjny.

Bydgoszcz podejmowała w ciągu ostatnich lat szereg działań w celu zlokalizowania w rejonie Bydgoskiego Parku Przemysłowo -Technologicznego portu intermodalnego. Możliwości budowy nowoczesnej infrastruktury w Emilianowie ograniczała uchwała Sejmiku Województwa o obszarach chronionego krajobrazu. Na wniosek między innymi Rady Miasta Bydgoszczy prowadzone są prace nad korektą i uszczegółowieniem tej uchwały, które umożliwiają lokowanie w Emilianowie infrastruktury dla branży TSL (transportu, spedycji i logistyki). W tej sprawie prezydent Bydgoszczy zwracał się również do Wojewody Kujawsko-Pomorskiego. Zabiegaliśmy poza tym o wsparcie projektu w gdyńskim porcie oraz w kolejowych spółkach.

Logistycy docenili bydgoską ofertę

Bydgoszcz w ostatnich latach stała się ponownie jednym z najważniejszych miejsc na logistycznej mapie. Swoje siedziby ulokowały na terenie Bydgoskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego lub w jego sąsiedztwie największe firmy zajmujące się logistyką. Centra dystrybucyjne zbudowały też duże sieci handlowe. Kolejnym inwestycjom sprzyjają też działania miasta związane z rozbudową infrastruktury drogowej i przygotowaniem terenów dla nowych inwestorów. Trwają też starania związane z uzyskaniem przez Bydgoszcz statusu węzła sieci bazowej TEN-T, czyli najważniejszych węzłów transportowych na terenie Unii Europejskiej, co stworzy szansę na pozyskanie jeszcze większego zewnętrznego dofinansowania na rozbudowę infrastruktury.

Emilianowo – optymalna lokalizacja

Intermodalny port powstać ma w rejonie obecnie funkcjonującej stacji Emilianowo, na terenie gminy Nowa Wieś Wielka. Miejsce znajduje się przy granicy miasta Bydgoszczy po południowej stronie obwodnicy. Obecnie ze stacji manewrowej obsługiwane są bocznice towarowe i jest ona wykorzystywana na postoje pociągów. Na linii z Nowej Wsi Wielkiej do Maksymilianowa, czyli towarowej obwodnicy miasta prowadzony jest trzeci etap modernizacji. Jej celem jest usprawnienie przewozu towarów pomiędzy trójmiejskimi portami i Śląskiem. W Emilianowie zgodnie z przygotowywaną koncepcją trasy S10 powstać ma też dwupoziomowy węzeł umożliwiający dojazd do BPPT oraz do intermodalnego portu. Konkurencyjność Emilianowa wzmacnia funkcjonowanie w jego sąsiedztwie lotniska i BPPT, w którym zatrudnionych jest już ponad 4 tysiące osób. Linia kolejowa 201 i przebiegająca przez Bydgoszcz trasa S5 należą do najważniejszych korytarzy transportowych w Unii Europejskiej.

 

 

KB

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Bydgoski Portal Internetowy Bydgoszcz.COM, którego właścicielem jest firma MPI.PL z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Stary Rynek 5 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe