Wybrane placówki oświatowe i publiczne w Bydgoszczy zasili energia słoneczna

  • 03.09.2019, 20:49
  • KB
Wybrane placówki oświatowe i publiczne w Bydgoszczy zasili energia słoneczna fot. ilustracyjna
Urząd Miasta uzyskał dofinansowanie unijne na montaż urządzeń fotowoltaicznych na budynkach publicznych oraz oświatowych. Darmowy prąd ze słońca, o łącznej mocy 230 kW popłynie do 11 placówek. Wartość całego projektu to 1,4 mln zł.

Bydgoszcz otrzymała 735 tysięcy zł. dofinansowania na inwestycje w odnawialne źródła energii, głównie fotowoltaikę. Dzięki realizacji tego projektu planujemy zaoszczędzić na zużyciu energii około 175 tysięcy złotych rocznie.

To znaczna kwota, przy wciąż rosnących cenach prądu. Panele fotowoltaiczne pojawią się między innymi na budynkach miejskich, szkołach, basenach oraz na węzłach komunikacyjnych. Łącznie ekologiczne rozwiązania pojawią się w 11 lokalizacjach:

• Zespół Szkół Drzewnych, przy ul. Toruńskiej 44 (19,2 kW)
• Zespół Szkół Chemicznych, przy ul. Łukasiewicza 3 (20,7kW)
• Zespół Szkół Handlowych, przy ul. Gajowej 94 (19,8kW)
• Zespół Szkół Elektronicznych, przy ul. Karłowicza 20 (19,8kW)
• Zespół Szkół nr 8, przy ul. Pijarów 4 (18,0 kW)
• Zespół Szkół nr 16, przy ul. Koronowskiej 74 (19,8kW)
• Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej, przy ul. Toruńskiej 174a (39,9kW)
• Bydgoskie Biuro Finansów Oświaty, przy ul. Baczyńskiego 5 (39,9 kW)
• Powiatowy Urząd Pracy, przy ul. Toruńskiej 147 (20,7kW)
• BiT City Bydgoszcz Leśna, przy ul. Modrzewiowej 17 (9,9 kW)
• BiT City Bydgoszcz Błonie, przy ul. Madalińskiego 1 (1,8kW)

Dzięki wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii planuje się uzyskanie łącznej mocy 230 kW. Wartość całego projektu wyniesie 1,4 mln złotych, z czego ponad 50 procent to dofinansowanie unijne w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020.

Myśląc o środowisku, myślimy o zdrowiu dzieci i młodzieży, które chodzą do bydgoskich szkół. Stawiamy na zieloną energię i realizujemy następne przedsięwzięcia. Z darmowej energii korzysta już Leśny Park Kultury i Wypoczynku. Także kilkanaście poprzednich instalacji, znajdujących się na dachach bydgoskich szkół, przedszkoli oraz urzędzie miasta produkuje darmową energię ze słońca. Uwzględniając zapotrzebowanie placówek oświatowych oraz moc instalacji planujemy zaoszczędzić aż 25 procent kosztów zużycia energii. Planowane zakończenie inwestycji to pierwszy kwartał przyszłego roku. Po jej zakończeniu, aż 37 budynków publicznych będzie posiadało instalacje OZE.

Warto wspomnieć, że w naszym mieście pojawią się także panele fotowoltaiczne na 33 budynkach Spółdzielni Mieszkaniowej Budowlani, która otrzymała 1 mln złotych dofinansowania unijnego na ten cel.

 

KB

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Bydgoski Portal Internetowy Bydgoszcz.COM, którego właścicielem jest firma MPI.PL z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Stary Rynek 5 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe