"Kino Niepodległej. Najważniejsze filmy stulecia" w Bydgoszczy

  • 05.07.2019, 15:30 (aktualizacja 05.07.2019, 15:48)
  • KB
"Kino Niepodległej. Najważniejsze filmy stulecia" w Bydgoszczy "Kino Niepodległej. Najważniejsze filmy stulecia" w Bydgoszczy
Już 14 lipca br. w Bydgoszczy odbędzie się plenerowy pokaz arcydzieł polskiej kinematografii z cyklu „Kino Niepodległej. Najważniejsze filmy stulecia”. Organizatorem wydarzenia jest Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Zapraszamy od 16:30 na Plac przed Filharmonią Pomorską (ul. Andrzeja Szwalbego 6), by wspólnie obejrzeć wybrane dzieła, które w sposób szczególny przyczyniły się do rozwoju polskiej kinematografii. Repertuar tego cyklu oparty jest na liście najważniejszych polskich filmów, sporządzonej na zlecenie PISF przez specjalną komisję pod przewodnictwem prof. Tadeusza Lubelskiego.

Na pierwszy ogień – o godz. 16:30 – projekcja filmu dokumentalnego „Siedem kobiet w różnym wieku” w reż. Krzysztofa Kieślowskiego, następnie zobaczymy „Zaklęte rewiry” Janusza Majewskiego. Po krótkiej przerwie – o godz. 18:50 - „Świteź”, a tuż po filmie o godz. 19:15 odbędzie się spotkanie z reżyserem tej słynnej animacji - Kamilem Polakiem. W spotkaniu wezmą udział również: krytyk filmowy Łukasz Maciejewski oraz odtwórca jednej z głównych ról w kolejnym z pokazywanych filmów - Zygmunt Malanowicz. O godz. 20.15 obejrzymy „Nóż w wodzie” w reż. Romana Polańskiego.

Podczas wydarzenia przewidziane są konkursy oraz inne atrakcje. Wstęp jest bezpłatny. Ideą organizacji pokazów jest upowszechnienie i promocja polskiej klasyki filmowej, zwłaszcza wśród młodego pokolenia.

Cykl „Kino Niepodległej. Najważniejsze filmy stulecia” wystartuje 12 lipca br. w Szczecinie. Kolejne odsłony cyklu plenerowych pokazów „Kino Niepodległej. Najważniejsze filmy stulecia” odbędą się w Bydgoszczy, Lublinie, Olsztynie, Gdyni, Karpaczu i Międzyzdrojach.

W trakcie pokazów obejrzymy dzieła najwybitniejszych polskich twórców, m.in. Andrzeja Wajdy, Jerzego Kawalerowicza, Krzysztofa Zanussiego czy Jerzego Skolimowskiego. Oprócz filmów fabularnych będzie można zobaczyć także filmy dokumentalne takich reżyserów jak m.in. Władysław Ślesicki i Marcel Łoziński. Nie zabraknie również filmów animowanych m.in. Piotra Dumały czy Tomasza Bagińskiego, jak również krótkich metraży.

Projekcjom towarzyszyć będą spotkania z twórcami. Wśród gości znajdą się m.in. Krzysztof Zanussi, Wojciech Marczewski, Janusz Kondratiuk, Marek i Michał Koterscy, Bożena Dykiel, Jan Nowicki, Zbigniew Buczkowski, Piotr Dumała.

Cykl „Kino Niepodległej. Najważniejsze filmy stulecia” Instytut realizuje w ramach Wieloletniego Programu Rządowego „Niepodległa” na lata 2017-2022.

Bydgoszcz (14.07.2019):

Plac przed Filharmonią Pomorską

ul. Andrzeja Szwalbego 6

16.30 - „Siedem kobiet w różnym wieku”, reż. Krzysztof Kieślowski

„Zaklęte rewiry”, reż. Janusz Majewski

18.50 - „Świteź”, reż. Kamil Polak

19.15 - Spotkanie z Zygmuntem Malanowiczem, Kamilem Polakiem i Łukaszem Maciejewskim

20.15 - „Nóż w wodzie”, reż. Roman Polański

„Siedem kobiet w różnym wieku”, reż. Krzysztof Kieślowski, (1978), 15 min.

Krótkometrażowy film dokumentalny przedstawia subtelne portrety siedmiu baletnic, od małej dziewczynki po doświadczoną instruktorkę.

„Zaklęte rewiry”, reż. Janusz Majewski, (1975), 98 min.

Ekranizacja głośnej przed wojną powieści „Zaklęte rewiry” Tadeusza Kurtyki, znanego pod pseudonimem Henryk Worcell. Opowieść o awansie wiejskiego chłopaka z pomywacza na kelnera w restauracji prestiżowego hotelu „Pacyfik”. Wspinanie się po kolejnych szczeblach kariery okupione jest licznymi upokorzeniami. Jest to studium środowiska podporządkowanego ścisłym rygorom, rządzonego wilczymi prawami.

„Świteź”, reż. Kamil Polak, (2010), 21 min.

Adaptacja romantycznej ballady Adama Mickiewicza noszącej ten sam tytuł. Przedstawia historię tajemniczego jeziora, na dnie którego znajduje się zaklęte średniowieczne miasto.

„Nóż w wodzie”, reż. Roman Polański, (1962), 101 min.

Debiut fabularny Romana Polańskiego, pierwszy polski film nominowany do Oscara. Po premierze w 1962 roku obraz wywołał skrajnie przeciwne reakcje.

Podczas podróży nad jezioro małżeństwo spotyka młodego człowieka, który daje się namówić, by przyłączyć się do nich i wypłynąć wspólnie jachtem na jezioro. W trakcie rejsu z każdą godziną zaczyna narastać konflikt między mężczyznami.

(Opisy filmów na podstawie informacji pochodzących z portali: filmpolski.pl, akademiapolskiegofilmu.pl, ninateka.pl, culture.pl).

KB

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Bydgoski Portal Internetowy Bydgoszcz.COM, którego właścicielem jest firma MPI.PL z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Stary Rynek 5 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe