Szczepione dzieci otrzymają dodatkowe punkty przy rekrutacji do miejskich żłobków

  • 04.07.2019, 11:08
  • KB
Szczepione dzieci otrzymają dodatkowe punkty przy rekrutacji do miejskich żłobków Dodatkowe punkty dla szczepionych dzieci
Zaszczepione dzieci będą miały łatwiejszy dostęp do miejskich żłobków – tak zdecydowali bydgoscy radni na sesji Rady Miasta (26 czerwca). Maluchy, które przeszły obowiązkowe szczepienia uzyskają dodatkowe punkty przy rekrutacji do placówki.

Zgodnie z podjętą uchwałą, dodatkowe 15 punktów rekrutacyjnych dostanie dziecko, które przeszło wszystkie wymagane w jego wieku szczepienia. Nie dotyczy to maluchów, które ze względów zdrowotnych stwierdzonych przez lekarza nie mogą zostać zaszczepione.

Promowanie szczepień poprzez dodatkowe punkty przy naborze do miejskich żłobków to wyraz troski o zdrowie mieszkańców Bydgoszczy i zapobieganie wzrostowi zachorowalności na niebezpieczne choroby, w tym także te zagrażające życiu. Warto nadmienić, że liczba dzieci nieszczepionych w Polsce z roku na rok wzrasta - zgodnie z wiedzą medyczną i wytycznymi Naczelnej Rady Lekarskiej coraz mniejszy odsetek zaszczepionych dzieci niesie ryzyko m. in. powrotu chorób zakaźnych, które właśnie dzięki szczepieniom zostały skutecznie wyeliminowane.

Zgodnie ze stanowiskiem Naczelnej Rady Lekarskiej „nie ma skuteczniejszej ochrony przed chorobami zakaźnymi niż szczepienia ochronne”. Natomiast według Krajowego Konsultanta ds. Epidemiologii na temat obowiązku szczepień, „szczepienia ochronne to największe dobrodziejstwo współczesnej medycyny”.

Również Senat Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego jednogłośnie poparł stanowisko Krajowego Konsultanta w dziedzinie zdrowia publicznego w sprawie obowiązku szczepień, podejmując uchwałę z dnia 29 października 2018 r., w której uznał, że „szczepienia to jedno z najpotężniejszych narzędzi, jakim dysponuje zdrowie publiczne”.

Nowe przepisy związane z rekrutacją do miejskich żłobków mają także cel edukacyjny - wzrost świadomości społeczeństwa na temat istoty szczepień ochronnych małych dzieci i całego Programu Szczepień Ochronnych. Chodzi także o szerzenie wiedzy potwierdzonej naukowo dotyczącej szczepionek i szczepień ochronnych.

KB

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Bydgoski Portal Internetowy Bydgoszcz.COM, którego właścicielem jest firma MPI.PL z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Stary Rynek 5 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe