Księga kondolencyjna po śmierci gen. Zbigniewa Nowka w Urzędzie Wojewódzkim

  • 19.06.2019, 15:11
  • KB
Księga kondolencyjna po śmierci gen. Zbigniewa Nowka w Urzędzie Wojewódzkim KPUW
W Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy została wystawiona księga kondolencyjna po śmierci Generała Zbigniewa Nowka. Do księgi mogą wpisywać się wszyscy mieszkańcy Bydgoszczy i województwa kujawsko-pomorskiego.

Swój wpis do księgi we foyer sali im. Bydgoskiego Marca 1981 roku dokonał już wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.

“Śp. Generał Zbigniew Nowek należał do pokolenia, które jeszcze przed Sierpniem 1980 roku tworzyło opozycję antykomunistyczną.

Zakładał prasę podziemną, wydawał książki w drugim obiegu, był współzałożycielem Niezależnego Zrzeszenia Studentów.

Po 1989 roku włączył się w budowę struktur wolnej Ojczyzny. Pełniąc ważne funkcje, m.in. Szefa Urzędu Ochrony Państwa, zabiegał o to, aby Polska była bezpieczna
od zagrożeń zewnętrznych i wewnętrznych.

Zapamiętam Go jako gorącego patriotę, człowieka serdecznego i bez reszty oddanego sprawie Rzeczypospolitej.

Jestem wdzięczny Panu Generałowi za współpracę w ostatnich latach, gdy stał na czele Wojewódzkiej Rady do spraw Działaczy Opozycji Antykomunistycznej i Osób Represjonowanych, oraz gdy angażował się w organizację obchodów Stulecia Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej.

Panie Generale, dziękuję i nigdy nie zapomnę.

Spoczywaj w pokoju!”

- czytamy we wpisie wojewody kujawsko-pomorskiego.

Księga kondolencyjna wystawiona będzie dziś, w piątek i poniedziałek włącznie w godzinach pracy urzędu oraz w czwartek, sobotę i niedzielę włącznie od 9.00 do 12.00 we foyer sali im. Bydgoskiego Marca 1981 roku.

Generał Zbigniew Nowek należał do czołowych postaci opozycji antykomunistycznej lat 80. Współtworzył  Urząd Ochrony Państwa, będąc szefem delegatury w Bydgoszczy, a następnie całego Urzędu. W latach 2005-2008 kierował Agencją Wywiadu. W tym czasie został awansowany na generała brygady przez śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

KB

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Bydgoski Portal Internetowy Bydgoszcz.COM, którego właścicielem jest firma MPI.PL z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Stary Rynek 5 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe