"Ratuj!". Pomóż zwierzakom z bydgoskiego schroniska w walce z kleszczami

  • 19.06.2019, 12:29
  • KB
"Ratuj!". Pomóż zwierzakom z bydgoskiego schroniska w walce z kleszczami www.dlaSchroniska.pl
Wielu z nas już nie raz słyszało o zagrożeniach związanych z kleszczami. Nie każdy ma jednak świadomość tego, że kontakt zwierzaków z tymi pajęczakami może skutkować nawet śmiercią czworonogów. Upewnijmy się więc, czy odpowiednio je zabezpieczamy. Obecnie możemy też pomóc w walce z tymi pajęczakami bezdomnym psom i kotom z niemal 100 schronisk i fundacji z całej Polski, w tym także z Bydgoszczy w ramach akcji „Ratuj!”. Ta internetowa zbiórka przeciwkleszczowych preparatów potrwa na platformie www.dlaSchroniska.pl jeszcze tylko do końca czerwca.

Czy wiesz, że czas aktywności kleszczy wydłuża się z roku na rok? Ze względu na zmiany klimatyczne, coraz cieplejsze i krótsze zimy sezon na te pajęczaki utrzymuje się nawet od lutego do listopada. Trwa więc w najlepsze i cały czas musimy zachować czujność, pamiętać o zabezpieczaniu zwierzaków przed nimi. Zapobieganie ich wkłuciu w skórę czworonogów jest niezwykle ważne również w kontekście doniesień o niedostępności w Polsce jedynego dotychczas znanego leku dla zwierząt na babeszjozę – mówi Magdalena Jankowska z Ogólnopolskiej Fundacji NaszeZoo.pl, organizującej akcję „Ratuj!” na platformie www.dlaSchroniska.pl. Babeszjoza, obok m.in. boreliozy i anaplazmozy, to jedna z najczęściej przenoszonych przez kleszcze chorób, których konsekwencją jest znaczne osłabienie układu czerwonych krwinek. Wszystkie wspomniane schorzenia nieleczone mogą nawet prowadzić do śmierci ukąszonego czworonoga. Co możemy zrobić?

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Sierść psa czy kota to świetna kryjówka dla kleszczy. Do wkłucia lubią one wybierać miejsca, w których skóra jest cienka i dobrze ukrwiona, np. pachwiny, uszy, głowa, podbrzusze czy okolice ogona. Najlepiej więc po każdym spacerze dokładnie sprawdzić zwierzaka i jeśli znajdziemy jakiegoś „pasażera na gapę”, jak najszybciej go usunąć np. za pomocą pęsety, chwytając go jak najbliżej skóry i uważając, by w ciele nie została jego część. W sklepach zoologicznych i aptekach dostępne są też specjalne szczypce lub lassa do usuwania tych pajęczaków. Po takiej „operacji” ranę należy zdezynfekować i obserwować.

Eksperci podkreślają jednak, że w przypadku kleszczy najlepszą obroną jest po prostu profilaktyka. Na przykład obroże dla psów i kotów uznawane za leki, mające więc potwierdzoną skuteczność, aż do ośmiu miesięcy działają przeciwko kleszczom. Alternatywą są krople do aplikacji na skórę czworonoga, które pomagają w walce ze wspomnianymi pasożytami przez cztery tygodnie. Jeśli więc jeszcze tego nie zrobiłeś lub skorzystałeś ze środków przeciwkleszczowych, których czas działania już się kończy, warto zgłębić ten temat.

Możesz też pomóc chronić przed kleszczami bezdomne zwierzaki z Bydgoszczy

Profesjonalne środki przeciwkleszczowe to też ratunek dla schronisk i fundacji opiekujących się często kilkudziesięcioma czy nawet kilkuset czworonogami. – Koszt takich środków często przerasta budżety tego typu placówek. Dlatego podczas zbiórki „Ratuj!” każdy może podarować ich podopiecznym m.in. obroże i krople przeciwkleszczowe lub „cegiełkę” o wartości 10 zł na ich zakup. Wystarczy wejść na platformę www.dlaSchroniska.pl i kliknąć baner akcji, wybrać placówkę, którą chce się wesprzeć oraz środki które chcemy podarować przebywającym w niej zwierzakom – mówi Magdalena Jankowska z Fundacji NaszeZoo.pl.

Zbiórka „Ratuj!” na platformie www.dlaSchroniska.pl potrwa tylko do końca czerwca. To już czwarta edycja tego projektu. Inicjatywa realizowana jest w ramach prowadzonej od pięciu lat akcji dlaSchroniska.pl, dzięki której co miesiąc psy i koty z niemal 100 schronisk i fundacji z całej Polski, w tym z Bydgoszczy otrzymują ufundowaną przez internautów potrzebną im karmę, witaminy, środki czystości, legowiska, smycze i inne dary.

KB

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Bydgoski Portal Internetowy Bydgoszcz.COM, którego właścicielem jest firma MPI.PL z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Stary Rynek 5 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe