Bydgoskie placówki oświatowe gotowe na przyjęcie podwójnej liczby uczniów

  • 28.05.2019, 12:07 (aktualizacja 28.05.2019, 12:20)
  • KB
Bydgoskie placówki oświatowe gotowe na przyjęcie podwójnej liczby uczniów Bydgoskie szkoły ponadpodstawowe gotowe na przyjęcie podwójnej liczby uczniów
Około 7 tys. uczniów ubiegać się będzie o przyjęcie do liceów ogólnokształcących, techników i branżowych szkół na rok szkolny 2019/2020. Miasto jest gotowe na ich przyjęcie – niemal wszystkie szkoły przygotowały podwójną liczbę klas pierwszych.

Rekrutacja młodzieży do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2019/2020 będzie wyjątkowa. O przyjęcie do liceów ogólnokształcących, techników i branżowych szkół I stopnia po raz ostatni ubiegać się będą absolwenci 3-letniego gimnazjum i - po raz pierwszy - absolwenci 8-letniej szkoły podstawowej.

Prowadzone będą dla nich osobne procesy naborowe. Z analizy danych demograficznych wynika, że w procesie rekrutacyjnym na rok szkolny 2019/2020 do szkół ponadpodstawowych prowadzonych przez Miasto weźmie udział ponad dwukrotnie większa liczba osób niż rok wcześniej.

Obecnie w oddziałach klasy trzeciej miejskich gimnazjów uczy się 2594 uczniów (o 113 więcej niż rok wcześniej), a w oddziałach klasy ósmej szkół podstawowych 2765 uczniów. Tradycyjnie, do naszych szkół zgłasza się duża grupa młodzieży spoza Bydgoszczy. W bieżącym roku szkolnym stanowi ona ponad 43% wszystkich uczniów przyjętych do klasy pierwszej. Uwzględniając powyższe okoliczności, w kolejnym roku szkolnym należy przygotować się do przyjęcia ok. 7000 uczniów.

Dlatego w roku szkolnym 2019/20 planujemy utworzyć podwójną liczbę klas I w liceach, technikach i szkołach branżowych. Wszystkie licea ogólnokształcące, szkoły branżowe oraz większość techników mają odpowiednie warunki lokalowe i otworzą podwójną liczbę klas I - co najmniej tyle oddziałów klas I co w obecnym roku - zarówno dla absolwentów gimnazjów, jak i absolwentów szkół podstawowych (przykładowo: liceum mające obecnie 6 klas pierwszych, utworzy za rok 12 klas: 6 dla uczniów klas III gimnazjów i 6 klas dla uczniów klas VIII szkół podstawowych).

Zmniejszoną o jeden oddział ofertę mogą mieć 4 technika: w Zespole Szkół Budowlanych, Chemicznych, Gastronomicznych i Samochodowych. Zwiększymy natomiast, o ile będzie takie zapotrzebowanie, liczbę klas I w szkołach branżowych: w Zespole Szkół Budowlanych, Drzewnych, Mechanicznych nr 2 i Spożywczych.

Aby zapewnić odpowiednie warunki do kształcenia w technikach, przeznaczymy też dodatkowe środki na wyposażenie pracowni zawodowych. Zespół Szkół Mechanicznych nr 1 otrzyma drugi budynek po dawnym gimnazjum przy ul. Kruszwickiej.

Dla kandydatów do szkół ponadpodstawowych na nowy rok szkolny przygotowaliśmy:

- dla absolwentów gimnazjum - limit 4111 miejsc w 134 oddziałach; odpowiednio 1661 miejsc w 55 oddziałach liceów ogólnokształcących, 1792 miejsca w 56 oddziałach techników i 658 miejsc w 23 oddziałach branżowych szkół I stopnia,

- dla absolwentów szkoły podstawowej - limit 4155 miejsc w 135 oddziałach; w tym 1673 miejsc w 55 oddziałach liceów ogólnokształcących, 1824 miejsc w 57 oddziałach techników i 658 miejsc w 23 oddziałach branżowych szkół I stopnia.

Sieć szkół ponadpodstawowych w Bydgoszczy jest tak przygotowana, że pozwoli znaleźć miejsce każdemu chętnemu uczniowi, nie ograniczając możliwości nauki nawet w najbardziej obleganych szkołach. Jednocześnie oferta szkół jest elastyczna i ma pewne „pokłady zapasowe”, co pozwala w trakcie rekrutacji elektronicznej dostosować ją do potrzeb kandydatów.

Warto wiedzieć:

W stosunku do roku ubiegłego w ofercie edukacyjnej pojawiło się kilka nowości:

magazynier-logistyk w Branżowej Szkole I stopnia nr 13 Spożywczej (Zespół Szkół Spożywczych),

technik programista w Technikum nr 10 Mechanicznym (Zespół Szkół Mechanicznych nr 1) tylko dla absolwentów szkół podstawowych

technik rachunkowości w Technikum nr 6 Ekonomicznym (Zespół Szkół Ekonomiczno-Administracyjnych),

technik transportu drogowego w Technikum nr 12 Samochodowym (ZS Zespół Szkół Samochodowych) – tylko dla absolwentów SP.

Tym samym w technikach będzie się można uczyć na jednym z 45 kierunków kształcenia, a w branżowych szkołach I stopnia jednego z 29 zawodów robotniczych i wielu rzemieślniczych.

Szczegółowa oferta edukacyjna jest dostępna na witrynach szkół i na stronie naborowej: www.bydgoszcz.edu.com.pl

KB

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Bydgoski Portal Internetowy Bydgoszcz.COM, którego właścicielem jest firma MPI.PL z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Stary Rynek 5 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe