Jakich zmian w bydgoskiej komunikacji miejskiej chcą mieszkańcy?

  • 16.04.2019, 12:58
  • KB
Jakich zmian w bydgoskiej komunikacji miejskiej chcą mieszkańcy? KB archiwum
Nowe bilety czasowe i model zakładający bilety czasowe i pozostawienie funkcjonującego biletu jednorazowego – to najważniejsze wnioski z konsultacji społecznych. Przez cały marzec pytaliśmy bydgoszczan czego oczekują od nowoczesnej komunikacji miejskiej. Wszystko po by mieszkańcy przesiedli się na autobus i tramwaj.

Jakie bilety czasowe w komunikacji miejskiej?
Teraz mieszkańcy mogą korzystać z biletów jednorazowych – normalnych i ulgowych – oraz biletów czasowych godzinnych, dobowych, pięciodobowych oraz jednodniowych rodzinnych. Wyniki konsultacji nie pozostawiają wątpliwości - mieszkańcy w zdecydowanej większości są za wprowadzeniem nowych biletów czasowych. Bydgoszczanie opowiedzieli się za modelem, który polega na wprowadzeniu biletów czasowych oraz pozostawieniu funkcjonującego biletu jednorazowego (jednoprzejazdowego). W sumie swoją opinią podzieliło się blisko 2,5 tysiąca mieszkańców, którzy zgłosili dodatkowo prawie 600 szczegółowych uwag. Dokładne informacje, w tym raport z konsultacji, można znaleźć na stronie internetowej www.bydgoskiekonsultacje.pl

Jak wyglądały konsultacje społeczne?
Mieszkańcy mogli wypełnić zarówno ankietę internetowo jak i papierowo. Można było również skorzystać z opcji wypełnienia ankiety z pomocą przedstawicieli Stowarzyszenia na rzecz rozwoju transportu publicznego, którzy przez cały czas trwania konsultacji cyklicznie pojawiali się w wielu punktach miasta – na rondach: Kujawskim, Jagiellonów, Fordońskim, Toruńskim, Grunwaldzkim oraz ulicy Mostowej, Fordońskiej. Mieszkańcy mogli też zgłaszać swoje uwagi w Mobilnym Punkcie Konsultacyjnym – zabytkowym autobusie Mercedes e305, który odwiedzał bydgoskie osiedla.

Co dalej?
Teraz, zgodnie z oczekiwaniami mieszkańców, rozpoczniemy prace nad przygotowaniem konkretnych propozycji zmian. W proces będą zaangażowane organizacje pozarządowe zajmujące się wspieraniem transportu publicznego. Głównym celem wprowadzenia nowej oferty biletowej jest zachęcenie mieszkańców oraz sąsiadów z okolicznych gmin do korzystania z transportu publicznego. Dobrze dopasowana oferta może przyczynić się do pozostawienia swoich samochodów w domach, by przesiąść się na ekologiczny tramwaj oraz autobus.

Jak rozmawialiśmy z mieszkańcami?
- ankieta w formie papierowej i elektronicznej dostępna w dniach 1-31 marca
- Mobilne Punkty Konsultacyjne zlokalizowane w kilku miejscach Bydgoszczy: Dworzec PKS, na osiedlu Błonie, Leśne, Fordon, Rondo Grunwaldzkie
- ankieterzy ze stowarzyszenia na rzecz Rozwoju Transportu Publicznego, którzy pomagali mieszkańcom wypełnić papierowe ankiety. Można było ich spotkać na: rondzie Kujawskim, Jagiellonów, Fordońskim, Toruńskim, Grunwaldzkim oraz ul. Mostowej, Fordońskiej, rynku na Bartodziejach oraz okolicach kładki na Wyżynach.
- plakaty informujące o konsultacjach na ekranach LED (na tablicach przystankowych)
- plakaty dostarczone do szkół i przedszkoli
- plakaty w autobusach i tramwajach
- informacje przesłana do Rad Osiedla
- ogłoszenia w lokalnej prasie
- publikacje na miejskich stronach internetowych i kanałach społecznościowych

Ważne liczby
Łączna ilość osób, które wzięły udział w konsultacjach – 2 423
Łączna ilość dodatkowych zgłoszonych uwag – 582

KB

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Bydgoski Portal Internetowy Bydgoszcz.COM, którego właścicielem jest firma MPI.PL z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Stary Rynek 5 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe