Pamięci Żołnierzy Wyklętych

  • 22.02.2019, 11:25 (aktualizacja 22.02.2019, 11:31)
  • KB
Pamięci Żołnierzy Wyklętych KPUW Wspólnie uczcijmy Żołnierzy Wyklętych
Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz zaprosił mieszkańców Bydgoszczy i regionu do wzięcia udziału w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych. O szczegółach tegorocznych bydgoskich obchodów mówił w trakcie wspólnej konferencji ze współorganizatorami uroczystości.

„Już po raz czwarty organizujemy uroczyste obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, na które serdecznie zapraszamy mieszkańców Bydgoszczy i regionu. Inicjatywę ustawodawczą w zakresie uchwalenia nowego święta podjął w 2010 roku prezydent Lech Kaczyński. Od tego czasu honorujemy i przypominamy naszych bohaterów. Chciałem podziękować wszystkim, którzy kolejny raz organizują z nami uroczystości: szefowi Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych, naczelnik bydgoskiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej oraz posłowi Bartoszowi Kownackiemu” – mówił wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.

Bydgoskie obchody rozpoczną się 28 lutego koncertem Orkiestry Wojskowej w Kinoteatrze Klubu Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych. „Będzie muzyka oraz praca ze słowem czytanym przez aktora Dariusza Kowalskiego” – informowała dyrektor Biura Poselskiego posła Bartosza Kownackiego Julia Rozworowska-Wolańska.

1 marca (godz. 10.00), w Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, przy ul. ks. Markwarta 4 odsłonięta zostanie pamiątkowa tablica. W budynku mieściła się pierwsza siedziba Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego. W jego piwnicach torturowano polskich patriotów, wśród których był ppor. Leszek Biały.

O godz. 11.00 uczestnicy uroczystości złożą kwiaty przy Ścianie Pamięci Żołnierzy Wyklętych na cmentarzu komunalnym przy ul. Kcyńskiej. Składają się na nią tablice z imionami i nazwiskami zamordowanych członków podziemia niepodległościowego.

Uroczysta msza św. odbędzie się w kościele garnizonowym o godz. 12.00.

Dalsze uroczystości zaplanowano w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim. Na placu przed budynkiem odbędzie się wernisaż wystawy Instytutu Pamięci Narodowej „Zapomniane ogniwo. Konspiracja młodzieżowa w Polsce 1944-1956”. „Jest to nowa wystawa, która prezentuje zupełnie zapomnianą formę oporu społecznego w postaci młodzieżowych organizacji konspiracyjnych powstałych tuż przed zakończeniem i już po zakończeniu II wojny światowej. Ekspozycja ma zasięg ogólnopolski z elementami regionalnymi. Można ją będzie oglądać do 15 marca” – mówiła naczelnik bydgoskiej delegatury IPN Edyta Cisewska.

Jednym z punktów programu będzie pokaz filmu produkcji IPN „Polska szuka bohaterów”. Film dokumentalny przedstawia proces społeczno-historyczny na temat poszukiwania ofiar terroru komunistycznego w Polsce. Celem twórców dokumentu jest przybliżenie idei prac zespołu naukowego, pokazanie młodych naukowców, wolontariuszy, jak również ukazanie złożonych losów bohaterów filmu.

Prelekcję „Poszukiwania miejsc pochówków Żołnierzy Niezłomnych w Bydgoszczy” wygłosi dr Alicja Paczoska-Hauke z bydgoskiej delegatury IPN. „Wykład przybliży postęp prac trwających na terenie cmentarza przy ul. Kcyńskiej. Poszukiwane są tam szczątki osób, na których wykonano wyroki śmierci w 1946 r.” – poinformowała naczelnik Edyta Cisewska.

Uroczystości zakończy finał III Bydgoskiego Testu Wiedzy o „Żołnierzach Wyklętych” i wręczenie nagród. Celem konkursu jest upowszechnianie wiedzy o polskim antykomunistycznym podziemiu niepodległościowym po II wojnie światowej oraz kultywowanie dobrej pamięci o jego żołnierzach. „W poprzednich latach konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem, w tym roku zgłosiło się 43 uczniów z 17 szkół z całego regionu” – powiedziała Edyta Cisewska.

Rys historyczny przedstawił dr Krzysztof Osiński z bydgoskiej delegatury IPN. „W tym roku obchodzimy święto pamięci Żołnierzy Wyklętych po raz dziewiąty. Data 1 marca nie jest przypadkowa. Tego dnia 1951 r. odbyła się egzekucja członków zarządu Głównego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość z ppłk Łukaszem Cieplińskim, który służył przed wojną w 62 Pułku Piechoty w Bydgoszczy. Dopiero po latach mogliśmy uhonorować tych żołnierzy, którzy po 1944 i 45 roku uznali, że Polska nie odzyskała niepodległości i przysięga wojskowa nadal ich obowiązuje. Ponosili za to najwyższą cenę. Szacuje się, że przez ubeckie więzienia przewinęło się ok. 300 tys. osób, 50 tys. straciło życie” – mówił historyk.

KB

Zdjęcia (6)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Bydgoski Portal Internetowy Bydgoszcz.COM, którego właścicielem jest firma MPI.PL z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Stary Rynek 5 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Rodrigez
Rodrigez 22.02.2019, 17:14
Panie Osiński,
Pańskie Ministerstwo Prawdy, które Pan reprezentuje, nieraz dawało dowody, że nie ma nic wspólnego z rzetelnym badaniem naukowym. Skąd te statystyki? nie mają one podstaw ani w źródłach, ani w metodzie. Forsowanie reżimowego święta i bohaterów pamiętamy z okresu PRL. Komu i po co potrzebna jest powtórka, dęte tony i dyktat zamiast obiektywnego spojrzenia?
Bbnnn
Bbnnn 25.02.2019, 18:45
Po to aby młodzież pamiętała jak było w czasach PRL.Ponieważ w szkołach nie dowiedzą się o tym.

Pozostałe