Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Centrum Doskonalenia Umiejętności Egzaminacyjnych

Jak zadbać o zwierzęta zimą?

Zimą zwierzęta wymagają naszej szczególnej ochrony i pomocy. Dotyczy to nie tylko domowych pupili, ale także dzikich zwierząt oraz ptaków. Warto pomagać czworonożnym i skrzydlatym przyjaciołom. Trzeba to jednak robić rozsądnie, ponieważ np. nieumiejętne dokarmianie może im bardziej zaszkodzić niż pomóc. Jak zatem sprawić, by zima nie dokuczyła zwierzętom za bardzo? Oto kilka prostych rad. Pokazujemy też, jak w łatwy sposób przygotować w domu karmnik dla ptaków – wystarczą plastikowe butelki i kawałek sznurka.
Jak zadbać o zwierzęta zimą?

Zwierzęta leśne

Zimą, zwłaszcza gdy spadnie śnieg dzikie zwierzęta mają trudniejszy dostęp do pożywienia i wody. Dlatego wtedy z pomocą przychodzą im leśnicy, którzy zostawiają w paśnikach pyszne przekąski, takie jak marchew czy siano. Zajmują się też odśnieżaniem miejsc, z których zwierzęta czerpią wodę czy pokarm. Najlepiej więc dbanie o leśne zwierzęta zostawić specjalistom, którzy doskonale znają ich potrzeby i zwyczaje. My za to możemy wspierać te, które żyją w miastach np. ptaki.

 

Zwierzęta domowe

Mimo, że koty czy psy nazywamy zwierzętami domowymi, wiele z nich domu nie ma. Dlatego zima to dla nich szczególnie trudny czas. Podobnie, jak dla tych żyjących w schroniskach. Tymczasem pomóc im jest bardzo łatwo! Wystarczy, że zaniesiemy do schroniska karmę i stare koce. Nie zapominajmy też o pupilach żyjących razem z nami. Psy przebywające na dworze zużywają w tym okresie więcej energii, co pozwala im utrzymać stałą temperaturę ciała. Dlatego muszą mieć zapewnioną odpowiednio większą ilość kalorii. Należy też zadbać o zapewnienie im ciepłego schronienia, w którym będą mogły ukryć się przed mrozem. Jeśli natomiast pies mieszka z nami w domu zadbajmy, aby miał ciepłe legowisko i skróćmy spacery, zwłaszcza w czasie mrozów. Pamiętajmy, jeśli my marzniemy nasz pies też. W dodatku sól i specjalne środki do odmrażania powierzchni mogą nie tylko zniszczyć łapy naszego pupila, ale też doprowadzić do zatruć. Pomyślmy też o naszych mruczkach. Koty to piecuchy, które obecnie upodobały sobie kaloryfery. Postarajmy się jednak, aby odizolować je od bezpośredniego źródła ciepła, np. rozkładając na kaloryferze koc, żeby się nie poparzyły. Podobnie jak psy, koty również nie powinny przebywać w pomieszczeniach, gdzie jest przeciąg. Zwierzęta też mogą się przeziębić!

 

Skrzydlaci goście

Jeśli wybieramy się zimą na spacer dokarmiać wodne ptactwo zadbajmy, by zabrać ze sobą tylko takie pożywienie, które ptakom nie zaszkodzi – ziarna zbóż, drobno pokrojone warzywa czy specjalny granulat. Pamiętajmy – chleb to nie pokarm dla ptaków, może im bardzo zaszkodzić! Warto też przygotować karmnik i wsypać do niego ziarna zbóż, słonecznika, suszone owoce czy też kolby z ziarnami, a dla sikorek powiesić surową słoninę. Jego zbudowanie jest naprawdę proste – wystarczą 2 plastikowe butelki i kawałek sznurka, aby powstała prawdziwa restauracja dla ptaków. Nasi skrzydlaci goście będą nam wdzięczni, a ich obserwowanie urozmaici czas całej rodziny lepiej niż oglądanie telewizji.

 

Uczmy pomagać słabszym od najmłodszych lat

Dzieci kochają zwierzaki. Zwłaszcza przedszkolaki, które są szczególnie ciekawe otaczającego ich świata. Dlatego uczmy najmłodszych szacunku do zwierząt od najmłodszych lat. Zimowe spacery to doskonała okazja do tego, aby pokazać im, jak pomagać zwierzętom, które są w dużym stopniu od nas zależne. Warto, aby oprócz rodziców w edukację zaangażowali się także wychowawcy przedszkolni. Mogą oni w tym celu skorzystać z materiałów edukacyjnych w ramach programów, które poruszają tematykę ekologii i dbania o przyrodę, takich jak „Kubusiowi Przyjaciele Natury”, w którym uczestniczy co drugie przedszkole w Polsce. Jeśli dzieci nauczą się szanować zwierzęta w domu i w przedszkolu, to najprawdopodobniej będą też otaczać je opieką jako dorośli i uczyć tego samego kolejne pokolenia.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 3°CMiasto: Bydgoszcz

Ciśnienie: 1010 hPa
Wiatr: 9 km/h

STARY RYNEK

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: MelchiorTreść komentarza: Pań Burczyk wspolodpowiada za fatalna pozycję UKW w kraju Tak nisko jeszcze nie było Prof Mendlik to czysta karta.Data dodania komentarza: 16.04.2024, 22:45Źródło komentarza: Wybory Rektora UKWAutor komentarza: Doc.Treść komentarza: II runda była przeciw Burczykowi. Nikt go nie lubi.Data dodania komentarza: 16.04.2024, 06:51Źródło komentarza: Wybory Rektora UKWAutor komentarza: ObecnyTreść komentarza: Pan Redaktor umie dodawać?? 38+28=66, 66-2=64 czyli 1 głos przeszedł i 1 nieobecny. Dlatego wygrał. Prof Burczyk jest nielubiany /słusznie/ - głównie za swoje zarozumialstwo i tyle.Data dodania komentarza: 15.04.2024, 20:47Źródło komentarza: Wybory Rektora UKWAutor komentarza: W.W.Treść komentarza: Trzeba się czepiać bo ten portal był zawsze rzetelny i obiektywny, aż nagle pojawił się lewy dziwoląg i psuje renomę !Data dodania komentarza: 15.04.2024, 08:43Źródło komentarza: Bydgoszcz w dobrych rękachAutor komentarza: MilenaTreść komentarza: co się czepiacie Redaktora przecież on opisuje Bydgoszcz w pigułce.Data dodania komentarza: 14.04.2024, 13:31Źródło komentarza: Bydgoszcz w dobrych rękachAutor komentarza: RenataTreść komentarza: Kiedy wreszcie doprowadzony będzie do porządku bulwar między mostem tramwajowym a Astorią, teraz tam jest błoto, błoto i jeszcze raz błoto. Gdzie są służby miasta, monitoring wcześniej wykonanych prac. Nie ma. Zrobione i na tym koniec. Skandal.Data dodania komentarza: 13.04.2024, 13:16Źródło komentarza: Nowe linie tramwajowe na Szwederowo oraz rozbudowa pętli w Myślęcinku
ReklamaCentrum Doskonalenia Umiejętności Egzaminacyjnych
NAPISZ DO NAS

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.

Reklama
Reklama
Reklama