Przed nami Obchody Narodowego Święta Niepodległości

  • 06.11.2018, 12:17
  • KB
Przed nami Obchody Narodowego Święta Niepodległości KB archiwum
Jak informuje Urząd Wojewódzki w najbliższą niedzielę 11. listopada odbędą się Wojewódzkie obchody Narodowego Święta Niepodległości w Bydgoszczy. O programie i przygotowaniach uroczystości poinformowali na dzisiejszej konferencji prasowej wojewoda Mikołaj Bogdanowicz, Naczelnik Delegatury IPN w Bydgoszczy Edyta Cisewska oraz Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty Marek Gralik.

Mikołaj Bogdanowicz podkreślił, że wspólne świętowanie będzie okazją do manifestowania i uczczenia niepodległości.

Niedzielne obchody odzyskania niepodległości w Bydgoszczy rozpoczną się uroczystą Mszą Świętą w bydgoskiej Katedrze o godzinie 11. Następnie włączamy się do akcji wspólnego śpiewania hymnu narodowego.

Kolejnym punktem obchodów będzie przemarsz na Plac Wolności. Tam odbędą się uroczystości, na które zapraszam wszystkich, myślę, że w ten sposób będziemy mogli zamanifestować i uczcić naszą niepodległość.- Poinformował wojewoda.

Naczelnik Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Bydgoszczy Edyta Cisewska zaznaczyła, że IPN przez cały rok podejmuje akcje edukacyjne i promujące historię walki o niepodległość.   

 W najbliższy piątek odbędzie się uroczysta gala wręczenia nagród dla laureatów konkursu Przystanek Niepodległa. Uroczystość poprzedzi otwarcie wystawy IPN pod nazwą: Należy stworzyć niepodległe państwo polskiej (…) z wolnym dostępem do morza. Powrót Pomorza i Kujaw do Polski 1918-1920-  mówiła Cisewska.

Kurator oświaty podkreślił, że uczniowie „zdali egzamin” z organizacji święta.

W naszym województwie nie ma ani jednej szkoły, która nie organizowałaby jakiegoś wydarzenia związanego z 100-leciem odzyskania niepodległości. Świętowanie ma być radosne, ale nie pozbawione zadumy. Szkoły stanęły na wysokości zadania, przygotowując wystawy i prelekcje dotyczące uroczystości - zaznaczył Marek Gralik.

Zwieńczeniem oficjalnych uroczystości związanych z obchodami Święta Niepodległości będzie koncert pt. Pieśni dla Niepodległej w Kinoteatrze Klubie IWSZ przy ulicy Dwernickiego 1, który rozpocznie się o godzinie 18. Inicjatorem wydarzenia jest poseł na Sejm RP Bartosz Kownacki.

KB

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Bydgoski Portal Internetowy Bydgoszcz.COM, którego właścicielem jest firma MPI.PL z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Stary Rynek 5 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe