"Sprawa. Dzieje się dziś". Popremierowe pokazy w bydgoskim Teatrze Polskim

  • 29.10.2018, 12:10
  • KB
"Sprawa. Dzieje się dziś". Popremierowe pokazy w bydgoskim Teatrze Polskim Natalia Kabanow
Teatr Polski w Bydgoszczy zaprasza na popremierowe pokazy spektaklu „Sprawa. Dzieje się dziś” w reżyserii Martyny Majewskiej. Premiera odbyła się podczas tegorocznej edycji Festiwalu Prapremier.

Trzy kobiety i on. Nieobecny Jureczek. Historia dość prosta – Monika, lekarka, chce domu i dziecka. Anna, architektka, skupia się na pracy i marzy o świętym spokoju. I jest jeszcze Antosia. Antosia z całą pewnością nie chce dziecka. Chociaż się go spodziewa.

 

Dziś o aborcji mówi się często i głośno – mówią środowiska feministycznie, medyczne, prawnicze, uniwersyteckie, duchowne i oczywiście ugrupowania polityczne. Mimo że temat eksploatowany jest od dziesiątek lat, w ostatnich czasach wypowiadanie się w kwestii aborcji zdaje się coraz bardziej stanowcze – nastąpił niemal nowy rozdział oświecenia, w którym każdy wie, jak powinno być. „Sprawa. Dzieje się dziś” jest projektem, który oddaje głos osobistej historii. W spektaklu występują: Dagmara Mrowiec-Matuszak, Paulina Wosik, Małgorzata Witkowska (nagrodzona za rolę Antosi na Festiwalu Prapremier 2018) oraz Damian Kwiatkowski.

 

Dramat „Sprawa Moniki” Morozowicz-Szczepkowskiej rozpoczął nurt kobiecego spojrzenia prezentowanego na deskach teatru. Powstały w 1933 roku tekst o silnie emancypacyjnym wydźwięku jest uznawany za jeden z pierwszych feministycznych tekstów w kraju. Przywracając głos zapomnianej autorce Teatr Polski nawiązuje do tradycji teatru opartego na społecznie aktualnych tematach, drążących trudne pytania i niedających jednoznacznych odpowiedzi. Należy dodać, że Teatr Polski w Bydgoszczy nie po raz pierwszy wystawia „Sprawę Moniki”, choć po raz pierwszy w budynku przy al. Mickiewicza. W 1946 roku w Bydgoszczy inscenizacji dramatu podjęła się Zofia Modrzewska.

 

Maria Morozowicz-Szczepkowska

Sprawa. Dzieje się dziś

adaptacja Martyna Majewska, Daria Sobik

reżyseria Martyna Majewska

dramaturgia Daria Sobik

scenografia i kostiumy Anna Haudek

muzyka Ina West

wideo VJ Emiko

inspicjent Adam Pakieła

występują Dagmara Mrowiec - Matuszak, Małgorzata Witkowska, Paulina Wosik oraz Damian Kwiatkowski

Terminy:

30 października godz. 19.00

31 października godz. 19.00 [studencka środa]

2 listopada godz. 19.00

3 listopada godz. 19.00

4 listopada godz. 16.00

Bilety do nabycia w kasie Teatru Polskiego w Bydgoszczy ([email protected]; +48 52 339 78 18; +48 885 60 70 90 ) oraz poprzez stronę www.teatrpolski.pl (zakładka KUP BILET). Szczegóły na www.teatrpolski.pl

KB

Zdjęcia (2)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Bydgoski Portal Internetowy Bydgoszcz.COM, którego właścicielem jest firma MPI.PL z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Stary Rynek 5 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe