"Kobiety Pistolety" spotkanie w bibliotece

  • 18.10.2018, 12:43
  • KB
"Kobiety Pistolety" spotkanie w bibliotece Biblioteka
Wirginia Węglińska (Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku) „Kobiety pistolety. Polki-jeńcy wojenni w obozie koncentracyjnym Stutthof”. 23 października 2018 r. (wtorek), godz. 17:00 Strych Biblioteki na Starym Rynku.

Wbrew niemieckim zapewnieniom o przyznaniu powstańcom warszawskim praw jeńców wojennych, 29 września 1944 r. czterdzieści dziewcząt – żołnierzy Armii Krajowej przekroczyło bramę obozu koncentracyjnego Stutthof.

Już na pierwszy rzut oka wyróżniały się wśród innych więźniarek. Ubrane w kombinezony i kurtki wojskowe z biało-czerwonymi proporczykami oraz polskimi orzełkami na furażerkach.

Jak pisał Krzysztof Dunin-Wąsowicz: „W Stutthofie, gdzie było wiele cierpienia i męczeństwa, nie widzieliśmy dotąd pierwiastków heroicznych. Te 40 dziewcząt, to był pierwszy czynnik bohaterski, który wszedł między druty i wieżyczki Stutthofu”.

Wirginia Węglińska – politolog i historyk, absolwentka Uniwersytetu Gdańskiego. Pracuje w Dziale Naukowym Muzeum II Wojny Światowej, gdzie specjalizuje się w historii obozów koncentracyjnych.

W ramach dysertacji doktorskiej prowadzi badania nad kobiecą częścią KL Stutthof. Jest autorką wystaw i publikacji poświęconych tej tematyce. W 2016 r., pod jej redakcją ukazał się zbiór wspomnień pt. Stutthof w kobiecych narracjach.

Wirginia Węglińska (Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku) „Kobiety pistolety. Polki-jeńcy wojenni w obozie koncentracyjnym Stutthof”. 23 października 2018 r. (wtorek), godz. 17:00. Strych Biblioteki na Starym Rynku.


 

KB

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Bydgoski Portal Internetowy Bydgoszcz.COM, którego właścicielem jest firma MPI.PL z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Stary Rynek 5 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe