Już w piątek bydgoska premiera najnowszego filmu Marcina Sautera

  • 26.09.2018, 12:47
  • KB
Już w piątek bydgoska premiera najnowszego filmu Marcina Sautera MCK
W najbliższy piątek w Miejskim Centrum Kultury reżyser Marcin Sauter pokaże po raz pierwszy w Bydgoszczy swój najbardziej osobisty film dokumentalny – „Urosłam kiedy spałaś”. Projekcja filmu, który miał premierę na Krakowskim Festiwalu Filmowym, odbędzie się podczas czwartej edycji Festiwalu Przeźrocza. Wstęp całkowicie wolny!

Nowe polskie kino dokumentalne, filmowe odkrycia, kino mistrzów, projekcje, spotkania, wystawa. To wszystko wydarzy się w dniach 27-30 września w ramach czwartej edycji PRZEŹROCZY.

Skierowany do miłośników kina artystycznego festiwal przedstawia nowe nurty w polskim kinie jednocześnie silnie odwołując się do filmowych, także bydgoskich, tradycji. Główną nagrodę festiwalu, statuetkę „Otwartego Oka” odbierze reżyserka Marta Prus, której film „Over the limit” zdobył w tym roku już wiele nagród na festiwalach w Polsce i zagranicą.

Cały piątkowy program Przeźroczy, poświęcony jest filmom z regionu. Jego zwieńczeniem będzie wspomniana, bydgoska premiera nowego filmu Marcina Sautera „Urosłam kiedy spałaś” („I Grew Up As You Slept”). Pokazany premierowo na Krakowskim Festiwalu Filmowym obraz Sautera, jest bardzo osobistą opowieścią o Karalinie, udającej się w podróż sentymentalną do babci na Białoruś. Reżyser poprzez podróż dziewczyny ukazuje dramat jej rodzinnego kraju.

Trailer filmu: https://youtu.be/AKYlnV2jpXs

„Klasę Karaliny w konserwatorium w Mińsku ukończyło 30 uczniów. W kraju pozostała jedna osoba. Reszta klasy wyemigrowana, rozsiani są teraz po całym świecie. Totalitarna Białoruś pustoszeje” –precyzuje Sauter w opisie filmu. „Uciekają z niej wykształceni ludzie. Absolwenci białoruskich uczelni, młoda inteligencja szuka szczęścia, kariery i godnego życia za granicą” - podsumowuj. Film opowiada o emigracji, nostalgii, tęsknocie za rodziną, przyjaciółmi i krajem. Filmowa podróż Karaliny na wschód do ukochanej babci, która czeka na nią w wyludnionej wiosce Achaniany jest podróżą w czasie. Do krainy dzieciństwa i wspomnień.

- - -

Premiera bydgoska „Urosłam kiedy spałaś”

Piątek, 28.09.2018, g. 20.30

Kino Orzeł MCK, ul. Marcinkowskiego 12

Wstęp bezpłatny

Marcin Sauter. Scenarzysta, reżyser filmów dokumentalnych i fabularnych, operator oraz wybitny fotografik i twórca teledysków. Laureat Kujawsko-Pomorskiej Nagrody Filmowej Flisak Tofifest. Wraz z Maciejem Cuske jest współtwórcą nieformalnej szkoły filmowej dla młodych dokumentalistów, Bydgoskiej Kroniki Filmowej, działającej przy Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy. Jest również współtwórcą działającego w latach 2007 – 2009 Zespołu Filmowego „Paladino”. Zadebiutował w roku 2005 dokumentem „Za płotem”, który odniósł sukcesy festiwalowe w kraju i na świecie. Kolejny film - „Kino objazdowe” zdobył Srebrnego Lajkonika Krakowskiego Festiwalu Filmowego. „Pierwszy dzień” (2007) otrzymał wiele nagród, w Chicago, Lizbonie, Kijowie, Pradze i Krakowie.

Za swój pełnometrażowy debiut, fabularyzowany dokument „Na północ od Kalabrii” otrzymał m.in. Wyróżnienie FIPRESCI na festiwalu w rosyjskim Permie i dwie nagrody na festiwalu w Lipsku.

Jako współtwórca Bydgoskiej Kroniki Filmowej może poszczycić się kilkoma dziesiątkami absolwentów i ponad 60 nagrodami zdobytymi przez ich filmy. „Żalanasz - pusty brzeg” przyniósł mu zwycięstwa na IDFA w Amsterdamie i Camerimage, dzięki czemu film znalazł się w szerokiej liście nominacji do Oscara*.

W 2018 roku premierę miał jego pierwszy fabularny krótki metraż „Tak jest dobrze”, z Adamem Woronowiczem i Karoliną Gruszką. Obecnie pracuje nad pełnometrażowym kryminałem „Miasto”.

KB

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Bydgoski Portal Internetowy Bydgoszcz.COM, którego właścicielem jest firma MPI.PL z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Stary Rynek 5 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe