Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Od fletu z kła mamuta do batuty Johanna Straussa. Trwa II Konferencja Instrumentologiczna

Może komuś wydawać się, że wykłady i prelekcje o historii instrumentów to nuda. Skoro tak myślicie, to pozwólcie, że Was zaskoczymy. Oto co usłyszą i kogo spotkają uczestnicy drugiej, Ogólnopolskiej Konferencji Instrumentologicznej. Konferencja zaczęła się 16 września, w zespole parkowo-pałacowym w Ostromecku.
Od fletu z kła mamuta do batuty Johanna Straussa. Trwa II Konferencja Instrumentologiczna
Ostromecko
 

Skąd się wzięli znawcy instrumentów w Ostromecku? Po sukcesie ubiegłorocznej - pierwszej Konferencji, środowiska polskich instrumentologów postanowiły kontynuować ideę dorocznego spotykania się w podbydgoskim Ostromecku. Zawiadujące ostromeckim zespołem zabytkowym, Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy, zapewniło całą stronę organizacyjną, a rolę gospodarza pełni Pracownia Pałacowa z Pałacu Starego.

Ale wróćmy do tego co usłyszymy. Kilkadziesiąt wykładów i prelekcji zapiera dech w piersiach różnorodnością tematów. Oto niektóre z nich.

 
 

Pobierz obrazki

 
 

Sławomir Zubrzycki z "violą" Leonarda

 
 

Zbudowałem instrument Leonarda da Vinci

Jednym z gości będzie Sławomir Zubrzycki, pianista i klawiolinista, znany na świecie jako budowniczy… instrumentu który wymyślił Leonardo da Vinci! W oparciu o pomysł wielkiego Leonarda, zbudował fortepian smyczkowy. Instrument został wynaleziony i opisany przez da Vinciego w notatkach z lat 1489-1492. Mistrz z Florencji nazwał go „viola organista”, a Zubrzycki zbudował go w latach 2009-2012, czyli w 520 lat od powstania „violi”.

Podczas ostromeckiej konferencji Zubrzycki przedstawi swoją koncepcję, wg której odbudowany instrument może stać się… początkiem linii rozwojowej instrumentów nowej konstrukcji. W Ostromecku dowiemy się, czy dzieło polskiego muzyka, otworzy nowy, światowy gatunek instrumentów (!).

Lutnik Jacek Wesołowski także pokaże zrekonstruowane instrumenty. Będą to wiolonczele: od renesansowego „basse de violon”, przez „cello piccolo”, po późnobarokową wiolonczelę koncertową. Ale to nie koniec autorskich instrumentów. Mark Kudriashov zaprezentuje w Ostromecku „Ligularion”. Brzmi to bardzo naukowo – ale wynalazek należy do grupy „idiofonów szarpanych” i został skonstruowany w 2013 roku w Warszawie.

 
 
 

Pobierz obrazki

 
 

nigeryjski "gadający bęben"

 
 

Dlaczego źle gramy Chopina?

Niezwykły będzie wykład dyrektora programowego Konferencji, prof. dr hab. Beniamina Vogla, który opowie dlaczego grając dziś Chopina, gramy go inaczej, niż chciał tego kompozytor. Tajemnica leży w tym, że napisany w XIX wieku utwór, grało się na ówczesnych fortepianach, a dzisiejsze mają inny dźwięk i charakter. Dlatego, żeby zgrać „tak jak chciał artysta” trzeba skorzystać z instrumentu historycznego, takiego , jakie możecie obejrzeć w Kolekcji Fortepianów w Ostromecku.

Powędrujemy także na inne kontynenty. Znawcy opowiedzą o tradycyjnych instrumentach nigeryjskich i sudańskich oraz innych - pochodzących z kultury minangkabau na Sumatrze Zachodniej. Muzykolog Liubomyr Kushlyk zaprezentuje ukraińskie instrumenty muzyczne z własnej kolekcji.

Pełny program znajdziecie TUTAJ. Zapraszamy do Ostromecka, wstęp wolny.

 

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

bezchmurnie

Temperatura: 16°C Miasto: Bydgoszcz

Ciśnienie: 1014 hPa
Wiatr: 20 km/h

STARY RYNEK

ReklamaCertyfikat SSL od 9 zł/rok!
ReklamaBydgoszcz na YouTube - Oficjalnie!
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: A.O.Treść komentarza: Wspaniałe zdjęcia, kupię przy pierwszej okazjiData dodania komentarza: 22.06.2025, 21:31Źródło komentarza: Album Justyny Szelągowskiej ze zdjęciami wodnej Bydgoszczy już w księgarniachAutor komentarza: AnatomTreść komentarza: Wynik mało szokujący uwzględniając fakt, iż sam profesor Szpinda był przewodniczącym Jury części praktycznej konkursu. Odpowiedzi uczestników z innych uczelni były zerowane za np. postawienie przecinka przed określeniem strony struktury. Nie będę komentował doniesień o podyktowaniu struktur studentom chwilę przed rozpoczęciem konkursu. Skandale są dla profesora Szpindy nieobce.Data dodania komentarza: 29.05.2025, 15:52Źródło komentarza: Rektor Politechniki Bydgoskiej uhonorował zwycięzców Scapula Aurea 2025Autor komentarza: KrzysiekTreść komentarza: Super, chciałem zobaczyć ringa na żywo - mam nadzieje, że mają.Data dodania komentarza: 26.05.2025, 13:47Źródło komentarza: Wyspa Samsung Brandstore w Bydgoszczy otwarta!Autor komentarza: ala987Treść komentarza: świetny artykuł :)Data dodania komentarza: 26.05.2025, 12:29Źródło komentarza: Spotkanie z Wiktorem Przyjemskim w bydgoskim centrum handlowymAutor komentarza: MamaTreść komentarza: Mam nadzieję, że parking nie będzie płatny i klientów przyciągnie z Arkad, gdzie nowe zasady zniechęcają do korzystania.Data dodania komentarza: 14.05.2025, 19:30Źródło komentarza: Wystartowała budowa największego parku handlowego w BydgoszczyAutor komentarza: MarcinTreść komentarza: Pragnę zauważyć, że nie jest to portal bydgoszcz.plData dodania komentarza: 5.05.2025, 13:59Źródło komentarza: ALSTAL Grupa Budowlana ponownie sponsorem toruńskiego żużla
Reklama
NAPISZ DO NAS

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.

Reklama