Od fletu z kła mamuta do batuty Johanna Straussa. Trwa II Konferencja Instrumentologiczna

  • 17.09.2018, 13:44
  • KB
Od fletu z kła mamuta do batuty Johanna Straussa. Trwa II Konferencja Instrumentologiczna Ostromecko
Może komuś wydawać się, że wykłady i prelekcje o historii instrumentów to nuda. Skoro tak myślicie, to pozwólcie, że Was zaskoczymy. Oto co usłyszą i kogo spotkają uczestnicy drugiej, Ogólnopolskiej Konferencji Instrumentologicznej. Konferencja zaczęła się 16 września, w zespole parkowo-pałacowym w Ostromecku.
 

Skąd się wzięli znawcy instrumentów w Ostromecku? Po sukcesie ubiegłorocznej - pierwszej Konferencji, środowiska polskich instrumentologów postanowiły kontynuować ideę dorocznego spotykania się w podbydgoskim Ostromecku. Zawiadujące ostromeckim zespołem zabytkowym, Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy, zapewniło całą stronę organizacyjną, a rolę gospodarza pełni Pracownia Pałacowa z Pałacu Starego.

Ale wróćmy do tego co usłyszymy. Kilkadziesiąt wykładów i prelekcji zapiera dech w piersiach różnorodnością tematów. Oto niektóre z nich.

 
 

Pobierz obrazki

 
 

Sławomir Zubrzycki z "violą" Leonarda

 
 

Zbudowałem instrument Leonarda da Vinci

Jednym z gości będzie Sławomir Zubrzycki, pianista i klawiolinista, znany na świecie jako budowniczy… instrumentu który wymyślił Leonardo da Vinci! W oparciu o pomysł wielkiego Leonarda, zbudował fortepian smyczkowy. Instrument został wynaleziony i opisany przez da Vinciego w notatkach z lat 1489-1492. Mistrz z Florencji nazwał go „viola organista”, a Zubrzycki zbudował go w latach 2009-2012, czyli w 520 lat od powstania „violi”.

Podczas ostromeckiej konferencji Zubrzycki przedstawi swoją koncepcję, wg której odbudowany instrument może stać się… początkiem linii rozwojowej instrumentów nowej konstrukcji. W Ostromecku dowiemy się, czy dzieło polskiego muzyka, otworzy nowy, światowy gatunek instrumentów (!).

Lutnik Jacek Wesołowski także pokaże zrekonstruowane instrumenty. Będą to wiolonczele: od renesansowego „basse de violon”, przez „cello piccolo”, po późnobarokową wiolonczelę koncertową. Ale to nie koniec autorskich instrumentów. Mark Kudriashov zaprezentuje w Ostromecku „Ligularion”. Brzmi to bardzo naukowo – ale wynalazek należy do grupy „idiofonów szarpanych” i został skonstruowany w 2013 roku w Warszawie.

 
 
 

Pobierz obrazki

 
 

nigeryjski "gadający bęben"

 
 

Dlaczego źle gramy Chopina?

Niezwykły będzie wykład dyrektora programowego Konferencji, prof. dr hab. Beniamina Vogla, który opowie dlaczego grając dziś Chopina, gramy go inaczej, niż chciał tego kompozytor. Tajemnica leży w tym, że napisany w XIX wieku utwór, grało się na ówczesnych fortepianach, a dzisiejsze mają inny dźwięk i charakter. Dlatego, żeby zgrać „tak jak chciał artysta” trzeba skorzystać z instrumentu historycznego, takiego , jakie możecie obejrzeć w Kolekcji Fortepianów w Ostromecku.

Powędrujemy także na inne kontynenty. Znawcy opowiedzą o tradycyjnych instrumentach nigeryjskich i sudańskich oraz innych - pochodzących z kultury minangkabau na Sumatrze Zachodniej. Muzykolog Liubomyr Kushlyk zaprezentuje ukraińskie instrumenty muzyczne z własnej kolekcji.

Pełny program znajdziecie TUTAJ. Zapraszamy do Ostromecka, wstęp wolny.

 
KB

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Bydgoski Portal Internetowy Bydgoszcz.COM, którego właścicielem jest firma MPI.PL z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Stary Rynek 5 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe