Polityka "Vision Zero Bydgoszcz 2030". Piesi apelują do Rady Miasta

  • 22.05.2018, 11:48 (aktualizacja 22.05.2018, 12:26)
  • KB
Polityka "Vision Zero Bydgoszcz 2030". Piesi apelują do Rady Miasta
Stowarzyszenie Społeczny Rzecznik Pieszych w Bydgoszczy składa w dniu 22 maja 2018 r. Apel do Radnych Miasta Bydgoszczy o przyjęcie w mieście Polityki "Vision Zero Bydgoszcz 2030". Pod wnioskiem Stowarzyszenia podpisało się 122 mieszkańców Bydgoszczy.

Polityka Vision Zero to pakiet działań mających na celu ograniczenie – do zera – liczby śmiertelnych ofiar wypadków drogowych. Vision Zero została opracowana w Szwecji w drugiej połowie lat 90.

Od tego czasu Szwedom udało się zmniejszyć liczbę ofiar wypadków o ponad połowę. W ich ślady idzie wiele miast na całym świecie.

O potrzebie wprowadzenia takiej polityki mówiono też na konferencji „Bezpieczeństwo pieszych – jak projektować i zmieniać nasze miasta” w dniu 15 maja 2018 r. w bydgoskim Ratuszu. Eksperci z całej Polski przedstawiali najnowsze rozwiązania i dobre praktyki pozwalające zmniejszyć liczbę rannych i ofiar śmiertelnych w miastach.

Zaprezentowano przykład Jaworzna, gdzie po wprowadzeniu takich działań, w całym 2017 roku nie zginęła na drogach ani jedna osoba. Bydgoszcz też ma szansę stać się jednym z pierwszych miast w Polsce, które wdroży ideę Vision Zero – dla bezpieczeństwa wszystkich mieszkańców.

Treść apelu: 

W dniu 15 maja 2018 roku w bydgoskim ratuszu odbyła się konferencja pod hasłem „Bezpieczeństwo pieszych – jak projektować i zmieniać nasze miasta”, zorganizowana przez Stowarzyszenie Społeczny Rzecznik Pieszych w Bydgoszczy. Jako jej organizatorom niezmiernie miło nam było widzieć część z Państwa wśród gości naszej konferencji.

W trakcie wydarzenia naukowcy, społecznicy i praktycy z całej Polski przedstawili inicjatywę “Vision Zero”. Jest to pakiet działań przyjmowany przez miasta na całym świecie, które mają doprowadzić do zminimalizowania ofiar wypadków drogowych do zera, a finalnie do takiego roku, w którym nikt nie zginie na drogach.

Mieszkańcy Bydgoszczy również coraz bardziej świadomie zwracają uwagę na poziom bezpieczeństwa jako jeden z ważniejszych czynników decydujących o jakości życia w mieście i chęci zamieszkania w nim. Kolejne miasta na całym świecie udowadniają, że ten cel jest możliwy do osiągnięcia, także w Polsce.

Temu służy między innymi przyjęcie przez władze miasta Polityki “Vision Zero”, czyli podjęcia się takiego projektowania infrastruktury miasta, gdzie bezpieczeństwo mieszkańców jest uważane za ważniejsze niż prędkość pojazdów i przepustowość dróg. Mając poparcie bydgoszczan, którzy podpisali wniosek o wprowadzenie Polityki “Vision Zero” w Bydgoszczy, apelujemy o:

1. Przyjęcie Polityki “Vision Zero Bydgoszcz 2030”, której celem jest ograniczenie liczby zabitych i ciężko rannych w wypadkach drogowych w Bydgoszczy, docelowo do zera, do roku 2030.

2. Określenie strategii i planu działań instytucji miejskich, pozwalającego ten cel osiągnąć, oraz na tej podstawie katalogu dobrych praktyk, zawierającego wytyczne do budowy bezpiecznej infrastruktury.

3. Ustalenie priorytetów Polityki “Vision Zero”, czyli obszarów i ulic o największym zagrożeniu, które należy przekształcić w pierwszej kolejności, wraz z harmonogramem tych prac i cykliczną publikacją informacji o zrealizowanych inwestycjach.

4. Włączenie celów i priorytetów Polityki “Vision Zero” do aktualizowanej strategii miasta Bydgoszcz2030.

5. Wszczęcie kampani informacyjnej o roli Polityki “Vision Zero” dla bezpieczeństwa mieszkańców Bydgoszczy.

6. Nawiązanie współpracy z innymi miastami w kraju i na świecie realizującymi Politykę “Vision Zero” celem wymiany doświadczeń.

7. Podjęcie publicznej deklaracji Rady Miasta Bydgoszczy w drodze uchwały o przyjęciu Polityki “Vision Zero Bydgoszcz 2030”. W załączeniu przedkładamy podpisy mieszkańców popierających wniosek o przyjęcie przez władze miasta Bydgoszczy Polityki “Vision Zero”.

Paweł Górny Przewodniczący Stowarzyszenia Społeczny Rzecznik Pieszych w Bydgoszczy

Paweł Piątkowski Zastępca Przewodniczącego Stowarzyszenia Społeczny Rzecznik Pieszych w Bydgoszczy

KB

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Bydgoski Portal Internetowy Bydgoszcz.COM, którego właścicielem jest firma MPI.PL z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Stary Rynek 5 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe