W Bydgoszczy eksperci z całego kraju opowiedzą o bezpieczeństwie pieszych

  • 11.05.2018, 12:43
  • KB
W Bydgoszczy eksperci z całego kraju opowiedzą o bezpieczeństwie pieszych „Bezpieczeństwo pieszych – jak projektować i zmieniać nasze miasta”
15 maja w bydgoskim ratuszu Stowarzyszenie Społeczny Rzecznik Pieszych organizuje konferencję „Bezpieczeństwo pieszych – jak projektować i zmieniać nasze miasta”. Eksperci z całej Polski opowiedzą o najnowszych rozwiązaniach i dobrych praktykach pozwalających zmniejszyć liczbę rannych i ofiar śmiertelnych w wypadkach drogowych w miastach. Będą też rozmawiać o budowaniu infrastruktury oraz projektowaniu przestrzeni miejskiej tak, aby była bezpieczna i przyjazna dla mieszkańców. Wstęp wolny.

W 2017 r. na drogach w Bydgoszczy zginęło 31 osób, o 10 więcej niż rok wcześniej. Wypadki drogowe to nie tylko tragedie osobiste, ale również wielka strata dla społeczeństwa - osoby te mogłyby pracować i być produktywne. Eksperci szacują, że koszty społeczne związane ze śmiercią lub leczeniem rannych to około 2 mln zł na osobę. Dlatego coraz więcej państw i miast stosuje działania zmniejszających liczbę rannych i ofiar wypadków. Decydują się też na takie budowanie infrastruktury, żeby to bezpieczeństwo uczestników ruchu, w tym także pieszych, było na pierwszym miejscu.

- Nie wyeliminujemy błędów ludzkich, ale system transportu powinien być tak zaprojektowany, aby ich konsekwencją nie były ciężkie obrażenia lub śmierć człowieka. Po serii potrąceń na przejściach dla pieszych nasi urzędnicy zdecydowali się w tym roku dokonać audytu przejść i obiecali wprowadzenie rozwiązań poprawiających widoczność pieszych, m. in. doświetlenie pasów. To krok w dobrą stronę, ale w wielu miastach zrobiono już dużo więcej. Dlatego co roku organizujemy konferencję z cyklu „Wszyscy jesteśmy pieszymi”, na której można posłuchać praktyków i naukowców z całej Polski – wyjaśnia Paweł Górny ze Stowarzyszenia Społeczny Rzecznik Pieszych w Bydgoszczy.

Podczas konferencji Anna Zielińska z Polskiego Obserwatorium Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego przy Instytucie Transportu Samochodowego w Warszawie opowie o Vision Zero. Jest to pakiet działań przyjmowany przez miasta na całym świecie, które mają doprowadzić do takiego roku, w którym nikt nie zginie na drogach. W 2017 r. cel ten udało się osiągnąć w Jaworznie. O tym jakie rozwiązania infrastrukturalne wprowadzono opowie Tomasz Tosza, zastępca dyrektora tamtejszego Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów.

Druga część konferencji dotyczyć będzie tworzenia przestrzeni miejskiej przyjaznej pieszym. O współczesnym podejściu do organizacji ruchu pieszego opowie prof. Andrzej Zalewski z Politechniki Warszawskiej. Anna Rembowicz-Dziekciowska, dyrektor Miejskiej Pracowni Urbanistycznej w Bydgoszczy pokaże przykłady i plany rewitalizacji przestrzeni publicznych w mieście. Rafał Górski z Instytutu Spraw Obywatelskich w Łodzi opowie z kolei o odzyskiwaniu dla mieszkańców centrów miast.

Konferencja odbędzie się w sali sesyjnej bydgoskiego ratusza. Rozpocznie się o godz. 12. Na zakończenie, w godzinach 16-17, organizatorzy przewidzieli spacer badawczy po bydgoskim Śródmieściu. Jest on organizowany w ramach ogólnoświatowych Jane’s Walks – spacerów organizowanych przez pasjonatów swoich miast z okazji rocznicy urodzin Jane Jacobs, amerykańskiej badaczki miast. Podczas debaty będzie też można złożyć podpis pod petycją do Rady Miasta Bydgoszczy o przyjęcie polityki Vision Zero. Szczegółowy program wydarzenia na stronie: piesi.bydgoszcz.pl.

KB

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Bydgoski Portal Internetowy Bydgoszcz.COM, którego właścicielem jest firma MPI.PL z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Stary Rynek 5 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe