Nowe pracownie w bydgoskich szkołach. Miasto pozyskało dofinansowanie

  • 08.05.2018, 11:08 (aktualizacja 08.05.2018, 11:21)
  • KB
Nowe pracownie w bydgoskich szkołach. Miasto pozyskało dofinansowanie Miliony z Unii Europejskiej na pracownie w bydgoskich szkołach
28 nowoczesnych pracowni powstanie w bydgoskich szkołach zawodowych. Na modernizację i wyposażenie warsztatów dla uczniów miasto pozyskało niemal 9 mln zł z Unii Europejskiej.

Miasto pozyskało 8 097 381 mln zł dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na rozbudowę, modernizację oraz wyposażenie pracowni i warsztatów. Konkurs był przeprowadzony w ramach ZIT (Zintegrowane Inwestycje Terytorialne).

Pracownie mają poprawić i zwiększyć możliwości związane z kształceniem zawodowym w Bydgoszczy, co może bezpośrednio przełożyć się na umiejętności i poziom wiedzy praktycznej, jaki posiadają absolwenci szkół zawodowych.

Jednocześnie jest to odpowiedź na zmieniające się potrzeby i oczekiwania pracodawców.

Dofinansowanie obejmuje trzy projekty, w ramach których zmiany przejdzie aż 28 pracowni.

Pierwszy projekt to modernizacja i wyposażenie warsztatów i pracowni kształcenia praktycznego w Zespole Szkół Mechanicznych nr 1, w Zespole Szkół Mechanicznych nr 2 oraz w Zespole Szkół Drzewnych w Bydgoszczy. Na ten cel przeznaczono 1 830 279 zł, dofinansowanie projektu wynosi 1 555 737 zł.

Drugie działanie to rozbudowa i wyposażenie warsztatów i pracowni kształcenia praktycznego w Zespole Szkół Budowlanych i Zespole Szkół Elektronicznych w Bydgoszczy. Wartość projektu to 5 345 813 zł, dofinansowanego w kwocie 4 543 941 zł.

Ostatni z trzech projektów to modernizacja i wyposażenie warsztatów kształcenia praktycznego w Zespole Szkół Gastronomicznych w Bydgoszczy. Wartość projektu to 2 665 804 zł, wartość dofinansowania wynosi 1 997 703 zł.

Prace mają potrwać do końca sierpnia 2019.

Jest to II etap inwestycyjnego wsparcia bydgoskich szkół zawodowych. W ramach realizowanego obecnie I etapu, modernizacją pracowni i warsztatów kształcenia praktycznego wraz z zakupem wyposażenia objętych zostało pięć szkół zawodowych. Wartość tego projektu to 7, 5 mln zł przy dofinansowaniu środkami UE na poziomie 6, 4 mln zł.

To nie jedyne środki, jakie miasto pozyskało na cele związane z kształceniem praktycznym. Na finiszu jest remont i wyposażenie warsztatów i pracowni w Zasadniczej Szkole Zawodowej nr 5 Specjalnej z dotacją wynoszącą blisko 900 tys. zł. W ostatnim czasie w ramach tzw. projektów miękkich Bydgoszcz uzyskała dofinansowanie na dwa duże projekty:

EduAkcja w technikach 2, 7 mln zł, Akcja-kwalifikacja 4,2 mln zł.

Łącznie miasto od 2016 roku pozyskało już ponad 23 mln zł dofinansowania ze środków unijnych dla szkół zawodowych.

W przygotowaniu są kolejne projekty.

Aktualnie w Bydgoszczy bezrobocie wynosi 3,9 proc. i jest najniższe od momentu prowadzenia statystyk. Doposażenie pracowni szkół zawodowych pozwoli na kształcenie pracowników w zawodach dostosowanych do rynku pracy.

KB

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Bydgoski Portal Internetowy Bydgoszcz.COM, którego właścicielem jest firma MPI.PL z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Stary Rynek 5 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe