Zasłużeni dawcy przeszczepu w Bydgoszczy będą mogli skorzystać z darmowej komunikacji

  • 16.04.2018, 13:14
  • KB
Zasłużeni dawcy przeszczepu w Bydgoszczy będą mogli skorzystać z darmowej komunikacji KB archiwum
Prezydent Bydgoszczy zaproponuje Radzie Miasta wprowadzenie nowych ulg w przejazdach komunikacją publiczną. Szczególnie chcemy docenić bezinteresowną pomoc zasłużonych dawców szpiku oraz innych regenerujących się komórek. W podobny sposób są już traktowani honorowi dawcy krwi. Za darmo pojadą też studenci w trakcie juwenaliów. Wszyscy mieszkańcy w trakcie obchodów 130. rocznicy Komunikacji Publicznej również pojadą za darmo. Decyzję podejmie Rada Miasta Bydgoszczy.

Zgodnie z projektem uchwały, wkrótce z darmowych przejazdów będą mogli korzystać osoby zasłużeni dawcy przeszczepu czyli osoby, które oddały szpik lub inne regenerujące się komórki i tkanki więcej niż jeden raz oraz dawcy narządu.

- W ten sposób chcemy uhonorować osoby, które w sposób bezinteresowny, podobnie jak honorowi dawcy krwi przyczyniają się do ratowania życia innych chorych osób. To zaledwie drobny gest w porównaniu z tym, czego dokonują te osoby. Zasługują one na szczególny szacunek. – Podkreśla prezydent Bydgoszczy, Rafał Bruski.

Na Juwenalia autobusem lub tramwajem za darmo

Jednocześnie, wzorem poprzednich lat planowane jest wprowadzenie dla studentów bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską w trakcie Bydgoskich Juwenaliów, które organizowane są wspólnie przez samorządy studenckie wszystkich aktywnych bydgoskich uczelni. Studenci będą mogli bezpłatnie podróżować od 17 maja od godziny 16.00 do 20 maja do godziny 2.00. Szereg studenckich inicjatyw w tych dniach doskonale promuje miasto, które jest licznie odwiedzane przez młodych ludzi całej Polski. Z ulgi będą mogły korzystać osoby posiadające ważną legitymację studencką, międzynarodową legitymację ISIC lub kartę Euro 26.

2 czerwca świętujemy 130 lat bydgoskiej komunikacji

Na wniosek Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Transportu Publicznego w Bydgoszczy planowane jest zwolnienie z opłat wszystkich pasażerów w sobotę 2 czerwca. Tego dnia Bydgoszcz będzie oficjalnie świętować 130-lecie komunikacji publicznej. W 1888 roku na ulicami miasta zaczęły kursować pierwsze tramwaje.

- Obecnie dzięki wielu inwestycjom zapisujemy kolejne strony historii bydgoskich tramwajów i autobusów. Trwa największa wymiana taboru, rozbudowujemy pętle na Kapuściskach, przed nami budowa torowisk na Kujawskiej i mostu tramwajowego na Brdzie, a także buspasów. Liczę, że okazjonalne darmowe podróże zachęcą kolejnych bydgoszczan do skorzystania z komunikacji miejskiej. Coraz częściej do centrum wygodniej i szybciej możemy dotrzeć tramwajem lub autobusem. – Dodaje Rafał Bruski.

2 czerwca Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Transportu Publicznego wspólnie z ZDMiKP oraz Miejskimi Zakładami Komunikacyjnymi Spółka z oo. przygotowuje szereg ciekawych wydarzeń, m.in. przejazdy zabytkowym taborem, konkursy.

Ostateczna decyzja o wprowadzeniu darmowych przejazdów będzie należeć do Rady Miasta.

Historia bydgoskiej komunikacji w pigułce:
1888 – pierwsze tramwaje konne wyjeżdżają na ulice
1896 – bydgoszczan zaczynają wozić tramwaje elektryczne
1936 – wybudowano torowisko wzdłuż Chodkiewicza
1953 – oddano do użytku linię „Brda” (do Łęgnowa, na Kapuściska i Glinki)
1969 – tramwaje zaczynają dojeżdżać do pętli przy ul. Wyścigowej
1977 – zaczynają kursować pierwsze tramwaje 805N (zastępowane obecnie Swingami)
1988 – na ulice wyjeżdża pierwszy odrestaurowany zabytkowy wagon „Herbrand”
1990 – zawieszono ruch na ul. Dworcowej, połączenie z dworcem przywrócono po 22 latach
2014 – rozpoczęcie budowy linii do Fordonu i zakup 12 szt. nowoczesnych Swingów
2017 – podpisanie umowy z Pesą na zakup 21 Swingów

KB

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Bydgoski Portal Internetowy Bydgoszcz.COM, którego właścicielem jest firma MPI.PL z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Stary Rynek 5 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe