Zbliża się Regionalny Festiwal Naukowy E(x)plory w Bydgoszczy!

  • 29.03.2018, 17:56
  • KB
Zbliża się Regionalny Festiwal Naukowy E(x)plory w Bydgoszczy! E(x)plory
Komu ewolucja dała skrzydła, iluzje optyczne i naukowe spojrzenie na diamenty – to główne atrakcje nadchodzącego Festiwalu Naukowego E(x)plory w Bydgoszczy. Oprócz wydarzeń towarzyszących młodzi naukowcy, autorzy najlepszych projektów ze świata nauki i technologii, będą walczyć o miejsca w finale Konkursu Naukowego E(x)plory. Wydarzenie odbędzie się 13 kwietnia w Bydgoskim Centrum Targowo-Wystawienniczym.

Konkurs Naukowy E(x)plory jest największą w Polsce inicjatywą skierowaną do młodzieży w wieku 13-20 lat promującą i wspierającą w rozwoju najzdolniejszych młodych naukowców. Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Zaawansowanych Technologii, a gospodarzem Bydgoskie Centrum Targowo-Wystawiennicze.

Konkurs Naukowy E(x)plory składa się z trzech etapów. Pierwszym jest zgłoszenie projektu polegające na wysłaniu formularza. W tym roku zgłoszono blisko 160 projektów, a 120 przeszło do drugiego etapu – regionalnych eliminacji w 4 miastach w całej Polsce (Szczecin, Wrocław, Bydgoszcz, Podzamcze k. Kielc). Do Regionalnego Etapu Konkursu Naukowego E(x)plory w Bydgoszczy zakwalifikowało się 30 projektów. Podczas Festiwalu młodzi naukowcy będą rywalizować o miejsca w Krajowym Finale Konkursu Naukowego E(x)plory, który odbędzie się w dniach 24-26 października w Gdyni. Tam powalczą o podium i liczne nagrody: stypendia na rozwój projektów w wysokości 10 tys. zł, 7 tys. zł i 5 tys. zł, wyjazdy na prestiżowe, zagraniczne konkursy naukowe czy udział w programach stażowych i mentorskich.

Festiwale Naukowe E(x)plory to wielkie święto nauki i nowych technologii! - mówi Joanna Gogolińska, dyrektor Fundacji Zaawansowanych Technologii. Odbywające się w kilku miastach Polski wydarzenia udowadniają, że nauka nie musi być nudna. Bogaty w kreatywne warsztaty i inspirujące wykłady program Festiwalu to propozycja dla tych, którzy chcą poznawać otaczający nas świat i nowe technologie. W tym roku w regionalnych eliminacjach konkursu Naukowego E(x)plory w Bydgoszczy bierze udział 30 projektów. Z autorami najlepszych spotkamy się w październiku na naszym wydarzeniu finałowym. Trzymamy kciuki za wszystkich młodych naukowców! – dodaje. 

Podczas Regionalnego Festiwalu Naukowego E(x)plory w Bydgoszczy młodzież szkolna będzie mogła wziąć udział w wykładach, pokazach i warsztatach naukowych. Obok prezentacji projektów konkursowych odbędzie się m.in. pokaz „Ryzyk-Fizyk” w wykonaniu Smart_Lab, podczas którego sprawdzona zostanie zasada zachowania momentu pędu wykorzystywana w jeździe figurowej na lodzie. Uczestnicy pokazu dowiedzą się również czym jest koło barw Newtona i na czym polegają iluzje optyczne. Oprócz tego w programie wydarzenia: wykład prof. dr hab. Kazimierza Fabisiaka z Instytutu Fizyki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy pt. „Diamenty - magia czy nauka?” oraz dr Tomasza Suleja z Muzeum Ewolucji Instytutu Paleobiologii PAN, który podczas swojego wystąpienia pt. „Komu ewolucja dała skrzydła” opowie o prehistorycznych zwierzętach latających i wielkim szybującym odkryciu polskich paleontologów z Opolszczyzny.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, ale obowiązują wcześniejsze zapisy. Zgłoszenia można przesyłać na adres [email protected].  Program wydarzenia dostępny jest na stronie www.explory.pl.

---

Konkurs Naukowy E(x)plory

Program E(x)plory to unikalna inicjatywa kreująca i promująca kulturę naukową oraz innowacje. Główną ideą programu jest wspieranie zdolnych, młodych naukowców w realizacji innowacyjnych projektów naukowych, popularyzowanie i rozwijanie dobrych praktyk firm, instytucji i innych organizacji opierających swoje działania na nauce, nowych technologiach i innowacjach oraz umożliwienie im współpracy z młodymi naukowcami. Program E(x)plory to co roku: ponad 70 partnerów Programu, ponad 2500 uczestników Regionalnych Festiwali E(x)plory, około 200 zgłoszeń do Konkursu Naukowego E(x)plory. Co roku kilkunastu laureatów Konkursu Naukowego E(x)plory z powodzeniem bierze udział w międzynarodowych konkursach na całym świecie – dotychczas zdobyli oni już ponad 20 medali. W ubiegłorocznej edycji Programu uczestniczyło blisko 4,500 osób. Więcej na www.explory.pl.

Fundacja Zaawansowanych Technologii

Fundacja Zaawansowanych Technologii (FZT) powstała w 2011 roku w odpowiedzi na potrzeby wywołane rozwojem rynku technologicznego oraz przemianami społeczno-gospodarczymi XXI wieku. Od tego czasu z sukcesem wspiera przedsiębiorczość, komercjalizację najnowszych technologii oraz popularyzuje naukę w Polsce i na świecie. Więcej na www.fzt.org.pl.

PROJEKTY ZAKWALIFIKOWANE DO REGIONALNEGO ETAPU KONKURSU NAUKOWEGO E(X)PLORY
W BYDGOSZCZY – 13.04.2018

 

L.P.

Imię i nazwisko autora

Tytuł projektu

Opiekun naukowy

Nazwa szkoły

1.

Marek Nowik

Bartłomiej Łotko

Bartłomiej Staszyński

EduBoty

 

Grzegorz Nowik

 

III Liceum Ogólnokształcące im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Białymstoku

 

2.

Patrycja Wasilewska

Emilia Kulikowska

Paulina Konopko

Karolina Zapisek

Tryton- robot pobierający próbki wody

 

Grzegorz Nowik

 

III Liceum Ogólnokształcące im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Białymstoku

 

3.

Julia Roszko

Rafał Grabowski

Michał Dziekoński

,,Zwolnić nauczycieli, niech uczą nas roboty!''

 

Grzegorz Nowik

 

Liceum Ogólnokształcące Politechniki Białostockiej

 

4.

Patryk Ekonomiuk

Michał Wasilewski

Scope G

 

Grzegorz Nowik

 

Liceum Ogólnokształcące Politechniki Białostockiej

 

5.

Jan Dobkowski

Mateusz Węcławski

Gabriel  Marques

Czołg - nie waleczny, a pomocny

 

Grzegorz Nowik          

 

Politechnika Białostocka  

 

6.

Kacper Sokół

Maciej Pietrewicz

Filip Kłopotowski

Mini Tank BT

 

Grzegorz Nowik

 

Liceum Ogólnokształcące Politechniki Białostockiej

 

7.

Marcin Przestrzelski

Bartosz Kaca

Michał Szarało

Skoczek - Scout

 

Grzegorz Nowik

 

Liceum Ogólnokształcące Politechniki Białostockiej

8.

Konrad Oborski

Maciej Bachurzewski

Mikołaj Kasabuła

ZOŚKA

 

Grzegorz Nowik

 

Liceum Ogólnokształcące Politechniki Białostockiej

9.

Agnieszka Ostrowska

Zuzanna Głowacka

Agnieszka Ostrowska

 

reThink

 

Grzegorz Nowik

 

Liceum Ogólnokształcące Politechniki Białostockiej

10.

Szymon Zalewski

Andrzej Dańko

 

Projektowanie koderów na bazie podstawowych funktorów logicznych oraz ich badanie z wykorzystaniem symulacji w programie Electronics Workbench . Docelowo – opracowanie zestawu na pracownię elektroniki cyfrowej składającego się z wykonanych praktycznie urządzeń i zestawu ćwiczeń.

 

Irena Osiak

 

Zespół Szkół Elektrycznych im. prof. J. Groszkowskiego w Białymstoku

11.

Jan Szymański

 

Projektowanie dekoderów na bazie podstawowych funktorów logicznych oraz ich badanie z wykorzystaniem symulacji w programie Electronics Workbench . Docelowo – opracowanie zestawu na pracownię elektroniki cyfrowej składającego się z wykonanych praktycznie urządzeń i zestawu ćwiczeń.

 

Irena Osiak

 

Zespół Szkół Elektrycznych im. prof. Janusza Groszkowskiego w Białymstoku

12.

Kamil Budnik

Patryk Konopka

 

 

Badanie zastosowania podstawowych funktorów logicznych do realizacji transkoderów z wykorzystaniem symulacji w programie Electronics Workbench. Docelowo – opracowanie zestawu na pracownię elektroniki cyfrowej składającego się z wykonanych praktycznie urządzeń i zestawu ćwiczeń.

 

Irena Osiak

 

Zespół Szkół Elektrycznych im. prof. Janusza Groszkowskiego w Białymstoku

 

13.

Jakub Malinowski

Jakub Kłoczko

 

Badanie zastosowania podstawowych funktorów logicznych do realizacji multiplekserów i demultiplekserów oraz multipleksowego systemu przesyłania danych z wykorzystaniem symulacji w programie Electronics Workbench. Docelowo – opracowanie zestawu na pracownię elektroniki cyfrowej składającego się z wykonanych praktycznie urządzeń i zestawu ćwiczeń.

 

Irena Osiak

 

Zespół Szkół Elektrycznych im. prof. Janusza Groszkowskiego w Białymstoku

14.

Bartosz Sacharewicz

Michał Dakowicz

 

Projektowanie i badanie urządzeń: sumatorów i komparatorów realizowanych w oparciu o podsta-wowe funktory logiczne z wykorzystaniem symulacji w programie Elektronics Workbench. Docelowo – opracowanie zestawu na pracownię elektroniki cyfrowej składającego się z wykonanych praktycznie urządzeń i zestawu ćwiczeń.

 

Irena Osiak

 

Zespół Szkół Elektrycznych im. prof. Janusza Groszkowskiego w Białymstoku

15.

Michał Budko

Krzysztof Piotrowski

 

Badanie zastosowania funktorów logicznych NAND i NOR do realizacji funkcji kombinacyjnych z wykorzystaniem praw de’Morgana oraz symulacji w programie Electronics Workbench. Docelowo – opracowanie zestawu na pracownię elektroniki cyfrowej składającego się z wykonanych praktycznie urządzeń i zestawu ćwiczeń.

Irena Osiak

 

Zespół Szkół Elektrycznych im. prof. Janusza Groszkowskiego w Białymstoku

16.

Jan Paczkowski

 

BrailleView - czytnik skali szarości dla niewidomych

 

Kamilla Tuzińska

 

Zespół Szkół nr 4 w Bydgoszczy

 

17.

Artur Bieniek

 

Matryca wyświetlaczy 8x8 kontrolowanych przez Arduino ze sterowaniem przez Bluetooth

 

Kamilla Tuzińska

 

Szkoła Podstawowa nr 38 w Bydgoszczy

 

18.

Dorian Żarna

Wiktor Kuś

 

Innowacyjny Moduł Napędowy

 

Kamilla Tuzińska

 

Zespół Szkół nr 4 w Bydgoszczy

 

19.

Anita Szepelska

Julia Borowicz

 

Porównanie właściwości antyoksydacyjnych wybranych rodzajów miodów - rzepakowego, gryczanego, spadziowego, lipowego.

 

Katarzyna Zaremba

 

II Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stefana Batorego w Warszawie

 

20.

Aleksandra Łaguna

 

Fitoekstrakcja indukowana wybranych metali ciężkich (kadmu, ołowiu i cynku) z gleby za pomocą hiperakumulatorów: gorczycy sarepskiej (Brassica juncea) i szpinaku warzywnego (Spinacia oleracea).

 

Katarzyna Zaremba

 

II Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stefana Batorego

 

21.

Mateusz Zawileński

 

Wpływ naparów z mięty, melisy i oregano na kiełkowanie i początkowy wzrost gorczycy białej (Sinapis alba L.).

 

Bożena Kmiecik

 

Zespół Szkół Uniwersytetu Mikołaja Kopernika Gimnazjum i Liceum Akademickie

 

22.

Dominik Wilczyński

 

Nowy sposób na detekcję fal grawitacyjnych

 

Beata Wilczyńska

 

Zespół Szkół Elektrycznych im. prof. Janusza Groszkowskiego w Białymstoku

 

23.

Jakub Żukowski

 

LogTeamCNC - Maszyna CNC przeznaczona dla placówek edukacyjnych

 

Piotr Golonko

 

Zespół Szkół Elektrycznych im. prof. Janusza Groszkowskiego w Białymstoku

 

24.

Bartosz Multan

Jakub Leśniewski

 

Łazik marsjański

 

Jarosław Dąbrowski

 

Technikum nr. 4 we Włocławku

 

25.

Filip Tomczyk

Jakub Jędrzejewski

Fuzor - reaktor syntezy termojądrowej

 

dr Paweł Sobczak

 

Technikum nr 1 w Zespole Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim

26.

Shikha Gianchandani

 

Wpływ różnych stężeń soli na aktywność mitotyczną Allium cepa.

 

Izabela Redlinska-Tuz

Nataliya Marchyk

 

International American School of Warsaw

 

27.

Paweł Grabowski

Michał Radwański

 

Agnieszka Kluska

Zofia Kulikowska

 

Skuteczność otwartej i dzielonej edukacji

 

Arkadiusz Kierys

 

Politechnika Warszawska (Paweł Grabowski, Michał Radwański)

I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Łodzi (Agnieszka Kluska, Zofia Kulikowska)

 

28.

Agnieszka Omernik

 

Współczynniki w zależności masa-jasność gwiazdy

 

Tomasz Kacik

 

I Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie w Tczewie

 

29.

Tycjan Kołecki

Wiktor Forjasz

Paweł Łoziński

 

Life Saving Band - opaska wykrywająca choroby naczyniowo-sercowe

 

Andrzej Wrona

 

Technikum Mechatroniczne nr 1 w Warszawie

 

30.

Jakub Łucki

Izabela Wrzeska

 

Analiza i modernizacja ogniw galwanicznych pod względem trwałości i wydajności baterii.

 

Marta Skwarek

 

Prywatne Liceum Ogólnokształcące im. Melchiora Wańkowicza w Katowicach

 

KB

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Bydgoski Portal Internetowy Bydgoszcz.COM, którego właścicielem jest firma MPI.PL z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Stary Rynek 5 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe