Bydgoski Rower Aglomeracyjny rozpoczyna kolejny sezon

  • 29.03.2018, 13:34
  • KB
Bydgoski Rower Aglomeracyjny rozpoczyna kolejny sezon KB archiwum
560 nowych rowerów, stacje ulokowane także w Fordonie, na Bartodziejach, Górzyskowie, Glinkach i przede wszystkim elastyczna umowa dająca możliwość rozbudowy systemu o jeszcze więcej stacji. Tak udało się nam zmienić Bydgoski Rower Aglomeracyjny, który w sobotę (31 marca) rozpoczyna kolejny sezon.

Operator Bydgoskiego Roweru Aglomeracyjnego zgłosił już gotowość do odbioru wykonanego systemu. W najbliższych dniach wszystkie urządzenia będą szczegółowo sprawdzane przez pracowników ZDMIKP. Nie czekając na zakończenie tych procedur firma Bike U w sobotę zacznie wyposażać stacje w rowery, które będzie można już wypożyczać.

- Bydgoszcz staje się miastem coraz bardziej przyjaznym dla rowerzystów. – Mówi prezydent Bydgoszczy, Rafał Bruski. - Zdecydowaliśmy się na budowę kolejnych ścieżek, tworzymy parkingi dla jednośladów, wszystkie pomysły konsultujemy ze środowiskami rowerowymi.

Dzięki Bydgoskiemu Rowerowi Aglomeracyjnemu coraz więcej osób może korzystać z tej infrastruktury. Korzystając z rowerów część podróży, szczególnie na krótkich dystansach, można odbyć szybciej niż samochodem. Są niezastąpione szczególnie w centrum miasta. Ułatwiają dotarcie na przystanki, a w weekendy wiele osób korzysta z nich dla rekreacji.

Bydgoski Rower Aglomeracyjny stał się od razu wyjątkowo popularnym środkiem transportu. W ciągu 3 lat funkcjonowania systemu jednoślady były wypożyczane 1,4 miliona razy. To wynik, z którego możemy być dumni. Taka liczba wypożyczeń to jeden z najlepszych wyników w Polsce. Na funkcjonowanie miejskiego roweru Bydgoszcz zagwarantowała na najbliższe 3 lata do 8,2 mln zł. System będzie funkcjonować zawsze od wiosny do jesieni (do końca listopada).

Więcej stacji

Najwięcej, bo aż 12 nowych stacji pojawiło się w Fordonie. Trzy z nich zlokalizowane są w obrębie przystanków linii tramwajowej (Korfantego, Andersa, Wolna). Kolejne powstały na Rynku w Starym Fordonie, przy ul. Jarużyńskiej na os. Tatrzańskim, przy ul. Skarżyńskiego na os. Szybowników, przy ul. Bołtucia na os. Bohaterów, przy ul. Teski na os. Przylesiu, przy UTP na ul. Kaliskiego, przy ul. Brzechwy na os. Bajka oraz Swobodnej na os. Nad Wisłą. Stacje powstały też na Górzyskowie (Gnieźnieńska-Gołębia), Glinkach (Boya-Żeleńskiego – Komuny Paryskiej), Bartodziejach (Kołobrzeska-Koszalińska) i w rejonie ronda Kujawskiego, które w najbliższych latach zmieni się w jeden z ważniejszych węzłów komunikacyjnych.

Nowe lokalizacje zostały skonsultowane ze środowiskami rowerowymi oraz zespołem ds. polityki rowerowej miasta Bydgoszczy. Warto podkreślić, że zamówienie skonstruowano w sposób pozwalający na znaczną rozbudowę systemu w trakcie trwania umowy.

Umożliwi to stworzenie nowych stacji na Czyżkówku i Osowej Górze po zakończeniu trwającej rozbudowy ul. Grunwaldzkiej. Planowane jest dalsze funkcjonowanie stacji sponsorskich przy Atosie na Okolu i sklepie IKEA w Brdyujściu. Nowy system BRA w tym roku tworzyć będą 51 stacje (plus sponsorskie) oraz 560 nowych pojazdów.

Nowoczesne rozwiązania

Wszystkie rowery są zupełnie nowe. Dodatkowo 225 jednośladów jest wyposażonych w tzw. wałek Cardana. Są to rowery całkowicie pozbawione łańcuchów. Rozwiązanie to docenią szczególnie kobiety. W nowym sezonie zmieniła się kolorystyka stacji oraz niektórych elementów rowerów takich jak koszyki.

20 minut za darmo

20 minut jazdy Bydgoski Rowerem Aglomeracyjnym jest nadal bezpłatne. Z kolei godzina jazdy kosztuje złotówkę. By korzystać z systemu konieczne jest zarejestrowanie się na stronie internetowej www.bra.org.pl. Wymaga to akceptacji regulaminu oraz wpłacenia 10 zł (jednorazowa, bezzwrotna opłata inicjalna) na osobisty rachunek klienta. Po rejestracji nadawany jest LOGIN i PIN ( są wysyłane e-mailem i SMS-em). Opłata za korzystanie z Bydgoskiego Roweru Aglomeracyjnego jest pobierana automatycznie z osobistego rachunku klienta.

 

KB

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Bydgoski Portal Internetowy Bydgoszcz.COM, którego właścicielem jest firma MPI.PL z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Stary Rynek 5 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe